Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur)2022-06-09T11:23:29+03:00
hemoroid dereceleri

Hemoroid (Basur)

Makatta ağrı, şişlik ve kanama gibi şikâyetlere neden olur. Ülkemizde çok sık görülür. İlerlememiş durumlarda hemoroidin tedavisi ilaç ve ameliyat dışı işlemlerdir.

Ameliyat dışı işlemler ayaktan yapılır. İşlem için anestezi ya hiç uygulanmaz ya da iğne ile makat çevresi uyuşturulur. Bu tür işlemler çok kısa zaman alır.

1.Derece Hemoroid

Bariz bir bulgusu yoktur. Ancak rektoskopi ile görülebilir.

2.Derece Hemoroid

Ikınma sonrası veya muayenede saptanır. Ikınma bittikten sonra tekrar içeri girer. Kanama ve kaşıntı baze nde ağrı gibi belirtiler verir.

3.Derece Hemoroid

Muayene sırasında makatın dışında hemoroid memeleri görülür. Basur memeleri rektal tuse ile içeriye gönderilebilir. Kanama, kaşıntı ve ıslaklık gibi şikayetler görülür.

4.Derece Hemoroid

En son aşama olan 4.evre basur, kanama, kaşıntı, akıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Bu evrede pakeler içeri girmez. Kişi yürümekte ve oturmakta oldukça zorluk çeker.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

1. Skleroterapi: Hemoroid memesi üzerine çok ince bir iğneyle memeyi büzüp küçültecek ilaç verilir.

2. Band ligasyon: Hemoroid memesinin dibine özel bir aletle lastik bant yerleştirilir. Bu şekilde memenin beslenmesi bozularak düşmesi sağlanır.

3. İnfrared koagülasyon: Özel bir cihazla memeye ışık verilerek büzüşmesi sağlanır.

Hangi yöntemin uygulanacağı memelerin durumuna ve hastanın yakınmalarına göre belirlenir.
İlerlemiş vakalarda ameliyat önerilir. Ameliyat tamamen uyutularak (genel anestezi altında) , belden aşağısı uyuşturularak (spinal anestezi altında) veya makat çevresi uyuşturularak (lokal anestezi altında) yapılabilir. Ameliyat için değişik seçenekler mevcuttur. Ameliyat yöntemine hastanın muayenesine göre karar verilir.

Klasik ameliyatta hemoroid memesi kesilerek çıkarılır. Bu yöntemde ameliyat sonrası ağrı fazladır. Ameliyat sonrası yaklaşık 2 hafta istirahat verilir.
Longo yönteminde ise özel bir alet ile hemoroidlerin üstünden halka şeklinde doku çıkarılır. Bu yöntemde ağrı klasik yönteme göre daha azdır. İstirahat süresi de genelde daha kısa olur.

4. Lazerle Hemoroid Tedavisi : Lazer probu ile hemoroid memesinin tedavi edilmesi prensibine dayanan tedavi yöntemidir.
Uygun olan hastaların tümünde tedavide ilk tercih olmaktadır. Lazer yöntemi hasta açısından oldukça konforlu bir tedavi yöntemidir. Operasyon esnasında ve sonrasında kanama çok az olmakta ya da hiç olmamaktadır. Hastalar aynı gün veya bir gün sonra sosyal hayatlarına geri dönebilmektedir. Geniş doku çıkarımı olmadığı için operasyon sonrası dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz. 10 – 15 dakika süren operasyon sonunda hasta tamamen tedavi edilir.
Lazerle hemoroid ameliyatları sonrasında tekrarlama şansı düşüktür.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
    Go to Top