KULAK ZARI ONARIMI (TİMPANOPLASTİ):

Kulak zarı (timpanik membran) orta kulakla dış kulak yolu arasında bulunan, gelen ses dalgalarını toplayıp kemikçikler yardımıyla iç kulağa ve oradan da işitme siniri yardımıyla beyine gitmesini sağlayan yolun başlangıç organıdır. Kulak iltihaplarından sonra , yüksek basınca bağlı olarak (barotravma), kazalardan sonra veya kulağa alınan darbelerden sonra kulak zarı patlayıp delinebilir. Yeni olmuş kulak zarı delinmelerinin büyük kısmı kendi kendine tamir olmaktadır.

Fakat eski vakalar veya düzelmeyen akut vakalarda kulak zarı onarımı gündeme gelir. Kulak zarı delik olduğunda duyma kaybı , su kaçınca kulak iltihaplanması, ağrı, akıntı, çınlama, baş dönmesi gibi durumlarla karşılaşılabileceği gibi, ilerleyen gecikilmiş evrelerde kalıcı sağırlık gelişir. Menenjit ve beyin apsesi gibi ölümcül olabilen enfeksiyonlarla karşılaşılabilir. Bu risklerden kurtulmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Kurumumuzda kulak zarı onarımı ameliyatı (timpanoplasti) genel anestezi altında , mikroskop eşliğinde yaklaşık 1-1,5 saatlik bir işlemle 12 yaşından itibaren yapılmaktadır.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.