KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı=Müzmin,Tıkayıcı Akciğer Hastalığı ) hava yollarını daraltan ve etkilediği kişilerin rahat nefes alıp vermelerini engelleyen ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

KOAH sanıldığından daha yaygın bir hastalıktır, dünyada ve Türkiyede en çok ölüme yol açan 3üncü hastalıktır. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır.

3-5 milyona yakın KOAH’lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir.

Tüm dünyada KOAH’dan ölüm yıllık 2.9 milyondur. KOAH hastaları daha yaşlı grupta yer aldığından, alevlenmeler ve eşlik eden diğer hastalıklar (kalp hastalıkları, kemik erimesi, kanser, uyku bozuklukları) KOAH’ın şiddetine katkıda bulunur.

ÇOĞU İNSAN HASTALIĞINI BİLMİYOR

40 yaş üstü sigara içiciler, tozlu-dumanlı iş yerlerinde çalışanlar, yemek pişirme veya ısınma amacıyla odun, tezek, kurutulmuş bitki atıkları kullanan kişiler, uzun yıllardır öksürük, balgam ve yorucu hareketlerde nefes darlığı çeken kişilerde KOAH bulunabilir ve bu kişilerin bir sağlık kuruluşuna giderek basit bir solunum testi ve akciğer grafisi yaptırmaları gerekir. Böylece hastalık erken dönemde teşhis edilebilirse, durdurulabilir ve hastalar yaşamlarının geri kalanını sıkıntısız olarak geçirebilirler. KOAH genellikle ileri aşamalara gelinceye kadar teşhis edilememekte ve pek çok KOAH hastası boşu boşuna acı çekmekte ve ölmektedir.

KOAH tanısı nasıl konur ?

KOAH’ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan nefes ölçüm testi ile kolayca konabilmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin hekimi tarafından görülüp nefes ölçüm testini yaptırması gerekir.

KOAH HAYATIMIZI NASIL ETKİLER:

Aktivite kısıtlaması

İşe gidememe

Ekonomik etkiler

Günlük hayata etkiler

Depresyon

Kaygı

Cinsel yaşama etkiler.

KOAH’A KARŞI NELER YAPILABİLİR?

Sigarayı bırakın

Yılda en az iki kez genel kontrol için doktorunuza gidin.

Eylül ve Ekim aylarında Grip aşısı olun

KOAH alevlenmelerle giden bir hastalıktır. Nefes alıp vermeniz kötüleştiğinde, hemen hastaneye veya doktora gidin.

Evin havasını temiz tutun. Nefes alıp vermenizi zorlaştıran duman gibi şeylerden uzak durun.

Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı gıdalar yiyin.

KOAH’ınız ağır ise nefesinizden olabildiğince yararlanın. Evde hayatı mümkün olduğunca kolaylaştırın.

KOAH’ın tedavisi mümkün müdür ? KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.