KULAK TÜPÜ TAKILMASI (VENTİLASYON TÜPÜ APLİKASYONU)

Çocukluk çağında geniz eti ve bademcik ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlardan biri de kulağa tüp takılmasıdır. Ortak kulak içi gaz dolu bir boşluktur. Orta kulak enfeksiyonlarından sonra veya üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak orta kulağın havalanması bozulduğunda bu boşluk sıvıyla dolar. Ses dalgaları havada en iyi iletilir. Sıvı ya da katı ortamda ses dalgaları iyi iletilmez. Bu nedenle orta kulakta sıvı olduğunda çocuklar az duymaya başlar. Televizyonu yüksek sesle izler, anne babayı duymakta zorlanır. Okulda öğretmenini iyi duyamaz.

Zamanında müdahale edilmezse geri dönülemez işitme kayıplarıyla karşılaşılabilinir .Orta kulakta sıvıyla ilk karşılaşıldığında bazı kulak testleri yapılır ve yaklaşık 15 günlük medikal tedavi verilir. 1 ay sonra vakaların %80‘i iyileşir, 3 ay sonra vakaların %90‘ı iyileşmiş olur. Fakat her zaman bu kadar beklenilmez. Burada zamanlamaya doktorunuz karar vermelidir. Çünkü fizik muayene çok önemlidir. Sıvının kıvamı, zarda çökme başlayıp başlamadığı, içinde bulunulan mevsim gibi faktörler göz önünde bulundurularak karar verilir. Çocuklarda genelde geniz eti ve/veya bademcik ameliyatlarıyla kombine yapılır. Kulak zarına takılan bu tüplerin ortasındaki delik sayesinde orta kulak dışardan hava almaya başlar ve orta kulak basıncı dengelenmiş olur. Minimum 5-6 ay kalmasını istediğimiz ventilasyon tüpleri kulak zarından dış kulak yoluna düştükten sonra doktorunuz tarafından ağrısız bir şekilde muayene koltuğunda çıkartılır. Kulak tüpü takılıyken kulaklara su kaçırılmamasına dikkat edilmelidir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.