MENİSKÜS YARALANMALARI :

Menisküsler diz eklemini oluşturan alt ve üst kemik yüzeyleri arasındaki sürtünmeyi azaltmak, hareketleri kolaylaştırmak ve eklem yüzeyine binen basınçları azaltmak amacıyla dizin iç ve dış tarafında birer tane bulunan yarımay şeklinde özel kıkırdak benzeri yapılardır.

Menisküsler gençlerde daha çok spor yaralanması, darbe, ters bir hareket gibi ani zorlanmalar ile, ileri yaşlarda ise uzun vadeli aşınmaların sonucunda daha basit bir zorlanma ile yırtılabilir.

Yırtık büyükse veya konservatif tedaviye rağmen hastaya rahatsızlık vermeye devam ediyorsa artroskopik müdahale gerekir. Genç hastalarda yırtık şekli uygunsa menisküs yırtığı tamir edilmeye çalışılır. Yaş ileriyse ve yırtık şekli tamire uygun değilse menisküsün yırtık kısmı artroskopik aletlerle temizlenerek çıkartılır. Bu ameliyatlar diz açılmadan, küçük kesilerle , 3-4 mm çapındaki aletlerin küçük deliklerden diz içine sokulmasıyla yapılır. Hasta hastanede en fazla 1 gün yatar, menisküs tamir edilmeyip yırtık kısmı çıkartıldıysa hasta hemen bacağı üzerine basabilir. 1 hafta kadar baston, koltuk değneği gibi yardımcı alet gerekebilir. Menisküs tamir edildiyse hastanın 5-6 hafta koltuk değneği kullanması gerekebilir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.