BOTOLİNUM TOSİNİYLE TERLEME TEDAVİSİ
Botolinum toksini, estetik bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler tarafından en sık başvurulan yöntemlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ancak kullanım alanları bununla sınırlı değildir. Tıp dilinde HİPERHİDROZİS olarak adlandırılan aşırı terleme hastalığına karşı, en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.
Aşırı terleme hem kadın hem de erkeklerde, kişinin özgüvenini ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturmaktadır. Aşırı terlemenin stres, tiroid bezinin aşırı çalışması, menopoz, hipoglisemi, aşırı kilolar, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi birçok sebebi olabilmektedir.

Botolinum toksini, terleme tedavisinde kullanılırken terleyen bölgeye kısa aralıklar bırakılarak uygulanır. Uygulamadan sonrası ilk haftadan itibaren iyileşme görülmeye başlanır. Uygulamanın etkisi ise 6 ila 8 ay arasında sürer. Etki hafiflemeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Uygulama yapılan bölgede ter bezlerine ulaşan sinirler geçici bir süreliğine bloke edildiği için ter üretimi engellenmekte, böylece aşırı terleme sorununun önüne geçilmektedir.

Aşırı terleme tedavisinde terlemenin en sık görüldüğü koltukaltı, el ve ayak bölgelerinde başarıyla uygulanabilmektedir.

KOLTUK ALTI TERLEMESİ NASIL GÖRÜLÜR ?
Koltuk altı terlemesi sorunu yaşayan kişilerde, koltuk altında sürekli ve aşırı bir ıslaklık görülür. Koltuk altından damlayacak seviyede terleme görülebilir. Terleme sorunu olan bölgede sürekli bir ıslaklık durumu olacağı için bu durum kıyafetlerin de ıslak görünmesine, renklerinin bozulmasına ve halkalar şeklinde ıslaklıklar oluşmasına neden olur. Bu durum nedeniyle gün içerisinde birçok kez kıyafet değiştirme zorunluluğu hissedilebilir. İpek gibi hassas kumaşlardan yapılan kıyafetleri giymek zorlaşabilir. Ayrıca sürekli koltuk altında ıslaklık hissetmek ve ıslak görüntü sosyal açıdan da kişiyi rahatsız eder.

AŞIRI TERLEME NEDEN OLUR ?
Aşırı terlemenin sebebi sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Terleme problemi en çok koltuk altı, avuç içi ve ayaklarda ortaya çıkar. Kişinin yapısına bağlı olarak görülebilen bu sorun, stres ve gerginlik ile birlikte daha da artabilir.

KOLTUK ALTI TERLEME TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?
Terleyen bölgelerde ( koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı) 20-30 adet nokta tespit edilir. Bu noktalara minik iğnelerle botolinum toksini zerk edilir.

TERLEME TEDAVİSİNDE NİŞASTALI TEST NE ZAMAN YAPILIR?
Tedaviden önce nişasta unuyla iyot testi yapılır ve terlemenin yoğun olduğu bölgelere botolinum toksini uygulanır.

TERLEME TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?
İşlemin ardından yan etki beklenmez. Sadece enjeksiyona bağlı olarak küçük morluklar görülebilir, bunlar da kısa zamanda kendiliğinden iyileşmektedir.

TERLEME TEDAVİSİNİN ETKİ SÜRESİ NE KADARDIR?
Uygulamanın etkisi ortalama olarak 6-8 ay sürmektedir. Etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Tekrarlayan uygulamalar ile etki süresi artmaktadır. Yapılan araştırmalarda botolinum toksin etkisi geçtikten sonra bile terleme oranının azaldığı tespit edilmiştir. Aşırı terleme tedavisinde bu yöntem 2004 yılında FDA tarafından onaylanarak kabul edilmiştir.

TERLEME TEDAVİSİ KİMLERE YAPILMAZ ?
Hamile ve emziren annelere, kas hastalığı olanlara, Gentamisin ve Kinidin kullanan hastalara uygulama yapılmaz.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.