OMUZ AĞRISI
Omuz ağrısı kimlerde görülür ?
Omuz ağrısı toplumda oldukça yaygın olarak görülen bir semptom olup, her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Omuz ağrısı genç yaşlarda daha çok darbe ve yaralanmalar sonucu ortaya çıkarken, ilerleyen yaşlarda dejenerasyona bağlı olarak gelişebilir. Omuzlarına yük binen meslek gruplarında, aynı şekilde omuzların zorlandığı tenis, voleybol gibi sporlarla uğraşanlarda omuz rahatsızlıkları daha sık olarak görülmektedir.

Omuz ağrısının nedenleri nelerdir?
Omuz ağrıları omuz ekleminin kendisinde oluşan sorunlardan kaynaklanabileceği gibi başka bölgelerden omuza yansıyan ağrılarla da oluşabilir. Omuz ekleminde oluşan problemlerin dışında en sık karşılaşılan omuz ağrısı nedeni boyun fıtıklarıdır. Boyun fıtığı kola giden sinirleri sıkıştırdığında hasta ağrıyı omuz bölgesinde hissedebilmektedir.

Omuz ekleminden kaynaklanan ağrıların çoğunluğu, omuz eklemini çevreleyen kasların oluşturduğu rotator manşon rahatsızlıklarından oluşmaktadır. Rotator manşon yırtıkları, iltihabı ( tendinit ) ve sıkışma sendromu (impingement sendromu) sık görülen omuz ağrısı nedenleri olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca omuz çıkıkları, omuz eklemlerindeki kireçlenmeler, iltihabi romatizmal hastalıklar, metabolik ve endokrin hastalıklar ve safra kesesinden yansıyan ağrılar da omuz ağrılarına sebep olabilmektedir.

Omuz ağrısı çeken hastalarda muayene ile birlikte laboratuvar, direkt grafi, USG ve MR gibi tetkikler teşhis ve tedavi planında yardımcı olabilmektedir.

OMUZ İMPİNGEMENT SENDROMU
Vücudumuzda en geniş hareket açıklığına sahip eklem omuz eklemidir. Omuz ağrılarının en sık karşılaşılan nedeni olan omuz sıkışması sendromu, omuz eklemindeki bozulma nedeniyle, kolumuzu yukarı kaldırmamızı sağlayan kasların kirişinin omuz kemikleri arasında sıkışarak zedelenmesi sonucu ortaya çıkar. Zedelenmenin boyutuna göre bazen kirişlerde kopma bile meydana gelebilir. Omuz çevresi ve kürek kemiği çevresinde bulunan kasların zayıflaması, köprücük kemiğinin çıkıntısının gaga gibi olması, köprücük kemiği ile kürek kemiği ekleminin kabalaşması gibi nedenlerle omuz kirişinin geçtiği alan daralır ve kiriş bu mesafede sıkışarak zedelenebilir ya da kopabilir. Omuzu 90 derecenin üzerine ağırlıkla birlikte kaldırmak, yukarılara doğru uzanarak çalışmak zorunda olmak, omuz eklemi yukarıya uzanmış şekilde uyuma alışkanlığı, travmalar gibi nedenler omuz kirişinin daha da sıkışmasına neden olur. Bunların sonucunda kişi ya zaman içinde artan ya da aniden ortaya çıkan omuz ağrılarından şikayet eder. Kolu geriye götürmeyi gerektirecek palto giyme gibi hareketler ve yukarı uzanmalar sonucu ağrı ortaya çıkabilir. Omuz hareketleri zaman geçtikçe daha da kısıtlanır ve hasta geceleri ağrıyan omuz üzerine yatamamaya başlar.
Omuz sıkışma hastalığının tanısı özel test hareketleri ile hastayı muayene ederek direkt grafi, USG ve MR tetkiki ile konur. Tedavide, başlangıçta antienflamatuar ilaçlar, buz ve egzersizler ile ödem azaltılır. Daha sonra fizik tedavi uygulamaları ile birlikte omuz çevresindeki sertleşmiş kasları gevşetme, hareketi azalmış eklemleri mobilize etme, zayıf omuz çevresi kasları güçlendirme egzersiz programları uygulanır. Uygun vakalarda manuel terapi faydalıdır. 3-6 aylık konservatif tedaviye rağmen şikayetler devam ediyorsa cerrahi tedavi düşünülür.

    Your Content Goes Here