Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda İdrar Kaçırma2023-04-01T23:53:41+03:00

KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA
İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

Kasların gevşemesi ve zayıflamasının en önemli nedenleri daha önceki hamilelikler ve yapılan normal doğumlar, uzun süre devam eden kabızlık, aşırı kilo, kronik öksürüğe yol açan hastalıklar, menopoz ve yaşlılıktır. Pelvik kaslardaki bu gevşemeler sonucunda mesane sarkması (sistosel), rektum sarkması (rektosel) ve idrar tutamama (üriner inkontinans) görülebilir.
İdrar kaçırma tedavisi olarak merkezimizde TOT ( Transobturator Tape) yöntemi başarıyla uygulanmaktadır.

TOT Operasyonu :
TOT yöntemi nispeten yeni bir ameliyat yöntemidir. İlk olarak 2001 yılında tarif edilmiştir. TOT tekniğinde vajinal yolla yapılan ince bir kesi ile ‘polipropilen mesh’ adı verilen özel bir bant, özel bir iğne yardımı ile yerleştirilerek üretral kanal yükseltilir. Bu teknikle yapılan ameliyatın ardından yara iyileşmesi bir hayli hızlıdır. Genellikle bir günlük gözetimden sonra hasta taburcu edilmektedir. Operasyon sonrası yakınmalar oldukça azdır. Ameliyatın ardından ilk 24 saat mesane içine yerleştirilen sonda ile mesanenin drene olması sağlanır. Ardından sonda çekilerek hasta taburcu edilir.

Kaş Tıp Merkezi’nde bununla ilgili :

– İdrar kaçırma (üriner inkontinans) tanı ve tedavisi
– Medikal tedavi (idrar kaçırma ilaçları ile tedavi)
– İdrar kaçırma operasyonları
– TOT
TVT
– Burch
– Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi (biofeedback terapi) uygulanmaktadır.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
    Go to Top