İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

İdrar kaçırma birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen problemdir. Bu sorundan kurtulmak ve nihayetinde iyi gelecek adımlar atmak oldukça önemlidir.

Kişiler, çok yönlü bir yaklaşım benimseyerek, idrar kaçırma ile uğraşan bireyler mesane fonksiyonları üzerindeki kontrolü yeniden kazanabilir ve daha iyi bir hayat yaşayabilirler. Pelvik taban egzersizleri, yaşam tarzı değişiklikleri, mesane eğitimi, diyet düzenlemeleri, ilaç kullanımı gibi bazı önlemler ile idrar kaçırma durumları tolere edilebilir seviyeye gelebilir.

İdrar Kaçırmanın Bitkisel Tedavisi Var mı?

İdrar kaçırma için kesin bir bitkisel tedavi bulunmamakla birlikte, bazı şifalı bitkiler geleneksel olarak idrar sağlığını desteklemek ve ilgili semptomları hafifletmek için kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bitkisel ilaçlara dikkatle yaklaşmak ve kullanmadan önce bir hekime danışmak önemlidir. İdrar kaçırma tedavisine iyi gelen bitkiler arasında şunları sayabiliriz:

Kızılcık: Kızılcık, idrar yolu sağlığını desteklemedeki rolü ile bilinir. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilirken, idrar kaçırma semptomlarını yönetmedeki etkinliği belirsizdir.

Atkuyruğu: Atkuyruğu idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve geleneksel olarak idrar sağlığını desteklemek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, inkontinansta etkinliğine ilişkin bilimsel kanıtlar sınırlıdır.

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği özünün, mesane kontrolünün iyileştirilmesine katkıda bulunabilen pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Beslenme Önerileri

Diyet değişiklikleri idrar kaçırmayı tedavi etmese de durumu etkili bir şekilde yönetmede önemli bir rol oynayabilir. Gün boyunca yeterince su içerek yeterli hidrasyonu sağlamak bu açıdan önemlidir. Mesaneyi tahriş edebilecek yiyecek ve içecekleri tanımlayın ve bunlardan kaçının. Bu noktada, kafein, alkol, turunçgiller, baharatlı yiyecekler ve yapay tatlandırıcılar gibi gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Diyetinize lif açısından zengin yiyecekler ekleyerek düzenli bağırsak hareketlerini sürdürün. Kabızlık, mesaneye baskı uygulayarak idrar kaçırma semptomlarını kötüleştirebilir.

Formu korumak, mesane ve pelvik taban kasları üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle fazla kilo varsa uygulanacak diyet ile vücuttan atılması gerekiyor.

İdrar Kaçırma Egzersizleri

Pelvik taban egzersizleri veya Kegel egzersizleri olarak da bilinen idrar kaçırma egzersizleri, mesane kontrolünü yönetmek ve geliştirmek için değerli bir araçtır. Bunların dışında kullanabileceğiniz egzersizler arasında şunlar yer alır:

Köprü Duruşu: Dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yere düz basacak şekilde sırt üstü uzanın. Pelvik taban kaslarınızı çalıştırarak kalçalarınızı yerden yavaşça kaldırın. Tekrar aşağı indirmeden önce birkaç saniye basılı tutun. Birkaç kez tekrarlayın.

Squat: Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun. Sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi vücudunuzu yavaşça çömelme pozisyonuna getirin.

Mesane Rehabilitasyonu

Mesane rehabilitasyonu, mesane fonksiyonunu iyileştirmek ve idrar kaçırmayı yönetmek için tasarlanmış özel bir programdır. Kontrolü yeniden kazanmak ve istemsiz sızıntıyı azaltmak için mesaneyi eğitmeyi amaçlayan çeşitli teknikleri ve stratejileri kapsar. Mesane rehabilitasyonunun bazı temel noktaları şunlardır:

 • Mesane yeniden eğitimi
 • Sıvı yönetimi
 • Pelvik taban egzersizleri
 • Yaşam tarzının değiştirilmesi
.

İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir

İdrar kaçırma birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen problemdir. Bu sorundan kurtulmak ve nihayetinde iyi gelecek adımlar atmak oldukça önemlidir.

İdrar Kaçırmanın Bitkisel Tedavisi Var mı?

İdrar kaçırma için kesin bir bitkisel tedavi bulunmamakla birlikte, bazı şifalı bitkiler geleneksel olarak idrar sağlığını desteklemek ve ilgili semptomları hafifletmek için kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır.

İdrar Kaçırma Egzersizleri

Pelvik taban egzersizleri veya Kegel egzersizleri olarak da bilinen idrar kaçırma egzersizleri, mesane kontrolünü yönetmek ve geliştirmek için değerli bir araçtır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar