İdrar kaçırma, bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilen yaygın bir tıbbi durumdur. İdrar kaçırma tedavisi için yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve cerrahi müdahaleler dahil olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

İdrar kaçırma için en etkili tedavilerden biri, mesaneyi destekleyen ve idrar akışını kontrol eden kasları güçlendirmeye yardımcı olan pelvik taban kas egzersizleridir. Bu egzersizler, pelvik taban kaslarının tekrar tekrar kasılmasını ve gevşemesini içerir ve tek başına veya bir fizyoterapistin yardımıyla yapılabilir.

TVT ve TOT ile İdrar Kaçırmanın Cerrahi Tedavisi

İdrar kaçırma cerrahi tedavisi yıllar içinde önemli ölçüde iyileşmiştir. Trans Vajinal Tape (TVT) ve Trans Obturator Tape (TOT) prosedürleri, kadınlarda stres üriner inkontinansı (SUI) yönetmek için popüler seçenekler haline gelmiştir.

TVT prosedürü, vajinadaki küçük bir kesiden bir ağ bandının yerleştirilmesini ve daha sonra alt karındaki küçük bir kesiden geçirilmesi söz konusu olur.

TOT prosedürü TVT prosedürüne benzer, ancak bant alt karın yerine kasıktaki küçük kesilerden geçirilir.

TVT (Trans Vaginal Tape) Nedir? Nasıl Yapılır?

Trans Vaginal Tape, vajinadaki küçük bir kesiden sentetik bir ağ bandının yerleştirilmesi ile yapılır. Ardından kasık kemiğinin arkasından geçirilir ve üretrayı desteklemek için yerine sabitlenir. TVT prosedüründe kullanılan örgü bant, polipropilen adı verilen sentetik bir malzemeden yapılır. Bu malzeme, sağlamlığı ve dayanıklılığı nedeniyle tıbbi cihazlarda yaygın olarak kullanılan bir plastik türü olarak da bilinmektedir.

TOT (Trans Obturator Tape) Nedir? Nasıl Yapılır?

TOT prosedürü, TVT ile benzer bir şekilde uygulanır. Bu noktada kasıkta küçük kesiler yapılmasını ve bu kesilerden file bandın geçirilmesi ile işlem tamamlanır. Bant daha sonra üretranın altına yerleştirilir ve küçük emilebilir dikişler kullanılarak yerine sabitlenir. Prosedür lokal veya genel anestezi altında yapılabilir ve genellikle tamamlanması bir saatten az sürer.

TOT ve TVT Farkları Nelerdir?

TOT ve TVT arasında bazı farklılıklar vardır. İki teknik arasındaki temel fark kesilerin yeridir. TVT prosedüründe, ağ bandı vajinadaki küçük bir kesiden sokulur ve ardından alt karındaki küçük bir kesiden geçirilir. TOT prosedüründe, ağ bandı kasıktaki küçük kesiklerden sokulur ve emilebilir dikişler kullanılarak yerine sabitlenir.

Bununla birlikte, TOT prosedürü, TVT’ye kıyasla daha yüksek kasık ağrısı ve rahatsızlık riski ile ilişkilendirilebilir.

TOT ve TVT Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

TOT ve TVT’nin riskleri ve komplikasyonları arasında mesane veya bağırsak yaralanması, kanama, enfeksiyon, idrar retansiyonu ve ağ erozyonu yer alır. Bazı çalışmalar, TVT’nin TOT’a kıyasla daha yüksek mesane yaralanması riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

TOT ve TVT İyileşme Süreci

Trans Obturator Tape (TOT) ve Trans Vajinal Tape (TVT) prosedürlerinin iyileşme süreci, hastaya ve özel koşullarına bağlı olarak değişebilir. İşlemden hemen sonra hastalar kasık veya vajinal bölgede bir miktar rahatsızlık ve ağrı hissedebilir. Bu da ağrı kesici ile ortadan kaldırılabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar