İdrar kaçırma nasıl teşhis edilir?

İdrar kaçırma; istemsiz bir şekilde ve kontrol edilemeden idrar kaçırma durumudur. Tıpta üriner inkontinans olarak bilinen idrar kaçırma, her yaşta görülebilir fakat ileri yaşlarda görülme sıklığı daha da artmaktadır. İdrar kaçırma sorunu, kişide meydana geldiği anda onun sosyal ve psikolojik yaşamını olumsuz şekilde etkilemektedir. Hem erkek hem de kadınlarda her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık çoğunlukla kadınlarda daha sık meydana gelmektedir. İdrar kaçırma, stres inkontinansı, sıkışma tipi idrar kaçırma ve mix tip olmak üzere iki şekilde gözlenmektedir. Stres tipi inkontinans; gülme, hapşırma, öksürme durumlarında meydana gelmektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma; adından da anlaşıldığı üzere aniden idrara sıkışma durumunda ortaya çıkmaktadır ve mix tip çeşidinde ise her iki durumda aynı anda gözlenmektedir. İdrar kaçırmaya sebep olan birçok durum vardır ve idrar kaçırma nedenleri şunlardır:

 • Kabızlık
 • Sistit
 • Şeker hastalığı
 • Zor doğumlar
 • Erkeklerde prostat büyümesi
 • Obezite
 • İlerleyen yaş
 • İdrar torbası sarkması
 • Demans, alzheimer hastalığı

İdrar kaçırma hastalığı; mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve tedavide vakit kaybedilmesi hastalar açısından bir sağlık sorunu teşkil etmektedir. İdrar kaçırma teşhisi ve tedavisi günümüz teknolojisi sayesinde oldukça ilerlemiş ve gelişmiştir. İdrar kaçırma teşhisi sırasında öncelikle hastanın idrar kaçırma öyküsü ve tıbbi geçmişi alınmaktadır. Fiziki muayene ile idrar kaçırma sorunu belirlenmeye çalışılır ve ardından hastaya tam tanı konulması adına bazı tetkikler yapılmaktadır. İdrar kaçırma teşhisi sırasında hastaya uygulanacak olan tetkikler şunlardır:

Sistometri: İdrar kaçırma teşhisi sırasında kullanılan bu işlem sistometrogram olarak da adlandırılan sistometri; mesanedeki basıncı ölçme amaçlı uygulanmaktadır. Tanı işlemi sırasında bir katater yardımıyla mesaneye su verilmektedir ve hastadan bazı hareketleri yapması istenilir.

EMG: İdrarı tutmaya yarayan kasların sağlıklı olup olmadığını ve kasların istenilen konumda olup olmadığını belirlenen bir tetkiktir.

Pelvik Ultrason: Pelvis organlarını ve yerleşimlerini gözlemlemek amacı ile uygulanan bir radyolojik incelemedir.

İdrar Tahlili: İdrar yolu enfeksiyonunu saptamak için uygulanmaktadır.

Sistoskopi: Gerek görülmesi halinde üretranın ve mesanenin incelenmesi için yapılmaktadır.

İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma sorunu, bir fonksiyon bozukluğu olduğu için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. İdrar kaçırma tedavisi gününüzde ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ile sağlanmaktadır. İdrar kaçırma tedavi yöntemini idrar kaçırma çeşidi belirlemektedir. İdrar kaçırma medikal tedavi yani ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.

Medikal Tedavi: Medikal tedavi; sıkışma tipi idrar kaçırma çeşidinde uygulanmaktadır. Sıkışma tipi idrar kaçırma çeşidinde hastaya kasılmayı engelleyici ilaçlar verilmektedir ve bunun yanında kasları kuvvetlendirecek kegel egzersizleri önerilmektedir.

Cerrahi Tedavi: Stres tipi idrar kaçırma çeşidinde cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahi tedavide dış genital bölgeden girilerek karın içine kadar uzanılmamaktadır. İdrar boşaltım kanalının dış bölgesine hamak tarzında askı konularak kişinin idrar kaçırması önlenmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi

  İdrar kaçırma günümüzde özellikle kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar doğurganlık çağındaki kadınların %20-46’sının, menopozdaki kadınların ise %40-69’unun idrar kaçırma problemiyle mücadele ettiklerini göstermektedir. Ani olarak karın içi basıncını arttıracak aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda mesaneden idrar kaçağı şeklinde ortaya çıkan bu şikayet, idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şeklinde de görülebilmektedir. İdrar kaçırma şikayeti olan kadınlar genellikler bu sorunu ped kullanmak, evden çıkmamak gibi yöntemlerle kendi kendilerine çözmeye çalışmaktadır. Ancak fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlara da sebep olabilen idrar kaçırma problemi, kolaylıkla tedavi edilebiliyor. İdrarın böbreklerden süzüldükten sonra biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden vücut dışına taşıyan üretra, pelvis- leğen kemiği- boşluğu içinde bulunmaktadır.

  Bu organlar ise pelvis boşluğunu alt kısımdan destekleyen kaslar tarafından sabit tutulmaktadır. Bu kaslardaki gevşeme ve zayıflamalar, idrar tutmada güçlük çekilmesine ve idrar kaçırmaya sebep olabilir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar