Kürtajla ilgili yanlış bilinenler nelerdir?

Kürtaj operasyonu sağlık kuruluşlarında ve steril ortamda yapılan istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Aynı zamanda rahim içinden doku örneği almak, bazı hastalıklara tanı koymak, kanamayı önlemek ve bebeğin anne karnında yaşamının durması gibi durumlarda gerçekleştirilir. Kürtaj halk arasında gebeliğin sonlandırması olarak bilinir.

Fakat halk arasında kürtajla ilgili bilinen birçok yanlış vardır. Bunlar insanların kürtaja olan yaklaşımını değiştirmektedir. İnsanların kürtajla ilgili bilinen yanlışların neler olduğu ve bu yanlışların doğrusu nedir konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu yazımızda kürtaj ağrılı bir operasyon mudur, kürtajdan sonra tekrar hamile kalınabilir mi, kürtaj test sonucundan hemen sonra yapılabilir mi sorularına cevaplar vereceğiz.

Kürtaj ağrılı bir operasyon mudur?

Kürtaj işleminin çok ağrılı olduğu doğru değildir. Kürtaj yöntemleri öncesi hastaya lokal yada genel anestezi uygulanır. Bu nedenle hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Kürtaj işlemi sonrası anestezi etkisi ortadan kalktığında çok hafif bir ağrı oluşabilir. Oluşan ağrı halk arasında bilindiği gibi dayanılmaz derecede değildir. Hastaya ağrı için hekim tarafından ağrı kesici ilaçlar verilir.

Kürtaj olduktan sonra çocuk sahibi olabilir miyim?

Kürtaj ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Kürtaj kadının hamile kalma olasılığında bir değişim yaratmaz. Kadının kürtaj yaptırmış olması bir daha hamile kalamayacak anlamına gelmez. Birçok kez kürtaj yaptırıp hamile kalan insanların sayısı oldukça fazladır. Kürtajın gebeliği engellediği bilinen yanlışlar arasındadır.

Gebelik testi pozitif çıkınca kürtaj olabilir miyim?

Adet döneminin gecikmesi durumunda kadınlar evde yapılan testleri kullanmaktadır. Gebelik testinin pozitif çıkması ile birlikte sağlık kuruluşuna başvurarak sonlandırılması talep ediliyor. Kürtajın yapılabilmesi için ultrason ile kesenin saptanabilmesi gerekir. Gebelik kesesi görünmeden kürtaj işlemi gerçekleştirilmez. Gebelik testinin pozitif çıkması ile beraber kürtaj yapılabildiği bilinen bir diğer yanlıştır. Testin ne zaman yapıldığına bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Bir hafta ila 10 gün beklemek idealdir. Gebelik kesesi bu süreç içinde görülebilir ve sonrasında kürtaj işlemi yapılabilir.

Cinsel yaşamı aktif olan ve korunma yöntemlerini kullanmayan tüm kadınların kürtaj ile ilgili bilinen yanlışlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sonuç olarak toplumda işitilen ve okunan her bilgi doğru değildir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında ağrısız, acısız kürtaj imkanı sunmaktayız. Kürtaj, kürtaj yöntemleri ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kürtaj hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar