Zorunlu sebepler veya isteğe bağlı olarak gebeliğin sonlandırılması için uygulanan kürtaj operasyonları ve kürtaj sonrası normal yaşama dönme, adet görme ve cinsel ilişki hakkında tarafımıza iletilen sorular üzerine bu yazımızda kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler, kürtaj sonrası hasta bakımı ve kürtaj iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Kürtaj operasyonunun ne olduğu hakkında bilgi almak için kürtaj nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj kişinin kendi tercihi veya tıbbi durumunun gerektirdiği zorunluluklara göre cerrahi veya vakum ile aspirasyon şeklinde yapılabilmektedir. Hastanemizde günümüzün modern imkânları ile daha az risk ve kanama için vakumlu kürtaj yapılarak iyileşme sürecinin daha konforlu şekilde ve hızlı gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Vakumlu kürtajın ne olduğu ve avantajları hakkında bilgi almak için vakumlu kürtaj nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj operasyonunun sonrasında iyileşme süreci için doktorlarımız tarafından hastalarımıza bir takım tavsiyelerde bulunulmaktadır. Kürtaj sonrası ile ilgili merak edilen bu konuları alt başlıklar olarak ele alacağız.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görülür?

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi GerekenlerKürtaj sonrası için hastalar tarafından en çok sorulan sorulardan biri ne zaman adet göreceğim olmaktadır. Kürtaj sonrasında ilk adetin görülmesi otuz – kırk gün içerisinde olması beklenmektedir. Kürtaj sonrası adet görme bazen erken olarak yirmi gün, geç olarak elli – atmış gün aralığında gerçekleşebilir. Kürtaj sonrası adetin daha geç görülmesi durumunda, operasyonda komplikasyon ihtimali olabileceğinden doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki ne zaman olmalı?

Kürtaj sonrasında en merak edilen konulardan biri de cinsel ilişki zamanıdır. Hastanemizde kürtaj olan hastalarımıza operasyon öncesi ve sonrası için yeniden gebelik, cinsel ilişkiye başlama zamanları hakkında bilgiler ayrıntılı olarak verilmektedir. Kürtajdan sonra yüksek enfeksiyon riskinden dolayı cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Operasyonun başarıyla gerçekleştirilmiş olması ve hastanın tıbbi durumu göz önünde bulundurularak en az yedi – on beş gün ilk cinsel ilişki için beklenmelidir.

Kürtaj sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Kürtaj sonrası genital bölge enfeksiyona karşı zayıf olduğundan deniz ve havuza girilmemeli, küvette banyo yapılmamalıdır. Kürtaj operasyonu sonrasında hastalar mutlaka dinlenmeli, doktor tavsiyelerine ve reçete edilen ilaç varsa düzenli kullanmaya özen göstermelidir.

Kürtaj, gebeliğin tıbbi olarak sona erdirilmesi işlemidir. Halk arasında bebek aldırmak tabiri ile de bilinir. Tıp dilinde küretaj adı ile anılır.

Gebelik sonlandırma işlemi için alanında uzman doktordan yardım alınması şarttır. Bu hem kişinin sağlığı hem de doğru işlem yapılması açısından önemlidir. Ancak kapalı toplum yapısına sahip ülkelerde merdiven altı olarak bilinen yerlerde uzmanlıktan uzak kişiler yanlış işlemler sonucunda kişilerin rahim sağlığını ve hatta kişi sağlığını tehlikeye atmaktadırlar.

Kürtaj için bazı ülkelerde yasal sınırlar belirlenmiştir. Ülkemizde de hamileliğin ilk 10 haftasında kürtaj işlemi kişinin rızası kapsamında yapılmaktadır. Ancak hamilelik nedeniyle kadının sağlığını tehlikeye atacak bir durum oluşması söz konusu olursa bu yasal sınırların dışında da kürtaj yapılması söz konusu olabilir. Bunun için en sağlıklı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Tıbbi cerrahi yöntemi ile rahimdeki ceninin kazınması yolu ile yapılan kürtaj, lokal anestezi yoluyla tamamlanır. Böylece kişiler herhangi bir ağrı hissetmeden tüm işlemi sonuçlandırır. Kürtaj işlemi uygulanan kişi kısa sürede hastaneden taburcu edilir. Dolayısıyla günlük bir işlemdir.

Kürtajdan sonra neler yapılmaz?

Kürtaj, günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile her ne kadar kolay ve hızlı olsa da sonrasında uyulması gereken kuralları olan bir cerrahi müdahaledir. Buna göre, kürtaj sonrasında genital bölgeniz ve rahminiz enfeksiyona karşı hassaslaşacaktır. Dolayısıyla yapılan işlemin ardından bir süre deniz, havuz ve hamam gibi toplulukların bir arada bulunduğu ortamlardan ve suyun çok fazla olduğu küvette banyodan uzaklaşmalısınız. Bunun temel sebebi su enfeksiyon ortamı oluşturacak rahatsızlıkları size taşıyabilir.

Bunun dışında kürtaj öncesinde rahatsızlıklarınız varsa bunu mutlaka operasyon sonrasında doktorunuza iletin. Çünkü bazı ilaçların içeriği kürtaj sonrasında sizi rahatsız edebilir. Ayrıca yine cerrahi müdahale sonrasında doktorunuzun size önerdiği bir ilaç varsa bunu da mutlaka kullanmalısınız.

Kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye bir süre ara vermelisiniz. Bu süreçte rahminiz toparlama aşamasında olacağı için dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı açık olacaktır. Cinsellikten belirli bir zaman ara vermek tehlikeleri bertaraf etmenizi sağlar.

Spor yapıyorsanız bu etkinliğinizi de bir süre ertelemelisiniz ve doktorunuzun size izin vereceği tarihe kadar kendinizi zorlamamalısınız.

Kürtaj sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Kürtaj sonrasında beslenmeye dikkat edilmesi daha çabuk toparlanmanıza olanak tanıyacaktır. Bu dönemde doktorunuzun da tavsiyesi ile uygulayacağınız beslenme programına dikkat etmelisiniz. Tuzdan biraz uzak durmak ve sağlıklı gıdalar tüketmek vücudunuza iyi gelecektir.

Kürtaj sonrasında ayrıca bir süre alkole ara vermelisiniz. Bunun yanı sıra sigarayı da bu dönem içerisinde tüketmemelisiniz.

Kürtaj sonrası kontrol muayenesi ne zaman?

Kürtaj sonrasında yapılan cerrahi müdahalenin hemen ardından taburcu edildiğinizde dikkat etmeniz gereken zaman dilimi başlamaktadır. Kürtaj olduktan sonra 1 hafta içerisinde doktorunuza görünmeniz ve kontrol muayenenizi yaptırmanız rahim sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hastane ortamında ağrısız, acısız ve hijyenik kürtaj imkanı sunmaktayız. Kürtaj operasyonu hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Kürtaj hakkında merak ettiklerinizi telefon numaralarımız ve WhatsApp destek hattından sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar