laparoskopi

Şikâyet veren safra kesesi taşında ilk tercih edilen tedavi laparaskopik ( kapalı) yöntemle safra kesesinin ve içindeki taşların alınmasıdır. Şikâyet vermeye başlayan safra kesesi taşları ameliyat edilmezse hastada ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bunlar arasında safra kesesinin ağır iltihapları, pankreas iltihabı, taşların safra yoluna düşmesi ve kanalda tıkanıklık, sarılığa neden olması sayılabilir.

Laparaskopik safra kesesi ameliyatının avantajları;

-Ameliyat bölgesinde daha az iz bırakması,
-Ameliyat sonrası daha az ağrıya neden olması,
-Hastanın daha kısa sürede normal hayatına geri dönmesidir.

Laparaskopi yöntemiyle safra kesesi operasyonu çoğu zaman hasta tamamen uyutularak (genel anestezi altında) yapılır. Bu yöntemde 1 cm den küçük kesiler yapılarak, buralardan girebilen özel aletlerle safra kesesi ve içindeki taşlar alınır.

Safra taşı problemlerinde ameliyata karar verildiğinde taşlarla birlikte safra kesesi de alınır. Safra kesesinin olmaması hastada önemli bir sıkıntıya yol açmaz.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.