demir eksikliği

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Çocukluk çağında en sık duyulan şikayetlerin başında iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, büyüme geriliği ve huzursuzluk gelir. Yapılan tetkiklerin sonucunda bu şikayetlerin altında en sık neden demir eksikliği anemisidir. Yenidoğan bebek 300 mg total demir ile dünyaya gelir.İlk 4-5 ay bu depo demiri bebeğin ihtiyacını karşılar. Ancak daha sonra günlük 0.5 mg demir ihtiyacını karşılamak için demir damlaları almasına gerek vardır.

Demir eksikliği anemisi belirtileri yavaş yavaş gelişir, hatta hafif formlarında solukluk dışında bir şikayeti yoktur. Demir eksikliği anemisi derinleştikçe huzursuzluk , iştah kaybı, gece uyku bozukluğu, kilo alamama, sık sık tekrarlayan enfeksiyonlar dikkati çeker.Ağır vakalarda ise kalpte büyüme, taşikardi, dilde çatlaklık ve ağrı, kaşık tırnak, kaslarda güçsüzlük, yürüme zorluğu, hipotoni gözlenir.

En dikkati çeken bulgulardan biri de huzursuzluktur. Bebek mızmız, huzursuz, devamlı ağlayan hiç gülmeyen, çekilmez bir çocuk olur. Hatta toprak yemeye, halı kılları yemeye, terliklerin altını yalamaya çalışan bir çocuktur.

Teşhis ve tedavisi oldukça kolay olan bu hastalığın bulguları ortaya çıkar çıkmaz beklemeden mutlaka uzman bir doktora müracaat ederek gerekli tedaviyi yaptırmalısınız.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.