bademcik iltihaplanması

BADEMCİK AMELİYATI (TONSİLLEKTOMİ)

Çocukluk çağının en sık ateş nedenlerinden biri olan bademcik iltihabı genellikle ateş,halsizlik, kırgınlık, eklem ağrısı gibi semptomlarla seyreder. Sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları özellikle çocuklarda geniz eti büyümesi, horlama, uyku apnesi(uykuda nefes durması), efüzyonlu otitis media dediğimiz orta kulakta sıvı birikimi ve duyma kaybına neden olabilir ve müdahale edilmezse sağırlığa kadar gidebilir. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar çocuğun ve ailenin hayat kalitesini düşürür, okuldan geri bıraktırır. Sık ilaç kullanılmasına neden olarak organlarda tahribata da yol açabilir.

Fakat bazen apseleşme (peritonsiller apse, retrofarengeal apse), kalp romatizması (akut romatizmal ateş), eklem romatizması (enfektif endokardit), ateşli havale (febril konvulzyon) gibi daha akut ve daha tehlikeli durumlara da yol açıp ölümcül sonuçlar doğurabilir. Senede 4-5 ten daha sık bademcik enfeksiyonu geçirmek bademcik ameliyatı için rölatif endikasyondur. Yani aileyle birlikte karar verilir. Fakat ciddi komplikasyonlar geliştikten sonra beklenmesi tavsiye edilmez. Kurumumuzda genel anestezi altında yaklaşık yarım saatlik bir operasyonla tonsillektomi işlemini gerçekleştirmekteyiz. Bademcik ameliyatı olan kişiler bir daha bademcik iltihabı geçirmezler.Bademcik ameliyatından sonra yaklaşık 1 hafta -10 gün özel bir diyet verilir. Sert ,sıcak ve asitli gıdalardan uzak durmanız istenir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.