anal apse

Rektal Prolapsus (Makat Sarkması) Tedavisi

Kalın bağırsağın anal bölgeye en yakın kısmı olan rektum bölümünün, anal bölgenin dışına doğru sarkması ve fıtıklaşması hastalığıdır. Bu hastalığın sonucunda dışkı tutmaya yarayan kaslar zayıflayabilmekte, bunun sonucu olarak gaz ve dışkı tutmakta hasta güçlük çekmeye başlamaktadır. Bu hastalık kadınlarda daha sık görülmektedir. Özellikle çok sık doğum yapan kadınlar risk altındadır. Ancak hastalık her yaşta görülebilmektedir. Çocuklarda genellikle 1-4 yaş arasında, yetişkinlerde ise 40 yaş sonrasında rastlanma sıklığı artmaktadır.

Bu hastalığın belirtileri dışkı ve gaz tutamama, kabızlık, rektum bölgesinde genişleme ve dışarıya doğru çıkıntıdır. Uzman hekim muayenesi ile tanı konur. Muayene esnasında bazen bağırsak sarkması da saptanabilir. Bağırsak aşırı sarktığı durumlarda lenf damarlarını tıkayabilir ve bu durum bağırsakta nekroza sebep olabilir.

Bu nedenle makat sarkması hastalığı teşhis edildiği anda tedavi edilmelidir. Aksi halde ilerleyen vakalarda tedavi çok daha zor olabilmektedir. Makat sarkması tedavisi kurumumuzda cerrahi yöntem kullanılarak başarıyla yapılmaktadır.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.