kıl dönmesi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Kuyruk sokumunda ağrı, şişlik, kızarıklık ve akıntı şikâyetleriyle ortaya çıkar. Ülkemizde çok yaygın olan bir hastalıktır. En etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Şikâyetlerin zaman zaman gerilemesi (akıntının kesilmesi gibi) nedeniyle hastalarımız tedaviyi erteleyebilmektedirler. Bu durumda hastalık ilerleyerek tedavisi zor bir hal alır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

Ameliyat tamamen uyutularak (genel anestezi altında) veya belden aşağı kısım uyuşturularak (spinal anestezi) yapılabilir. Değişik ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır. Hastaya yöntemler anlatılarak kendisi için en uygun olana karar verilir.

Ameliyat sonrası yaklaşık 2 hafta istirahat gerekir. Bazen uygulanan yönteme ve hastanın çalışma koşullarına göre bu süre daha kısa olabilir.

Ameliyattan sonra hastalığın tekrar ortaya çıkması olasılığı düşükte olsa vardır. Böyle bir durumda tekrar ameliyat önerilir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.