Çocuklarda göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır ?

Çocuklarda göz muayenesi yeni doğan döneminden başlamak üzere düzenli olarak yapılmalıdır. İlk muayene yeni doğan odasında deneyimli bir hemşire ve veya çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır. Bu muayenede bakılması gereken en önemli durum göz bebeğinden yansıyan ve ağ tabakaya ait olan kırmızı yansımanın her iki gözde de eşit parlaklıkta ve sağlıkta olmasıdır. Daha sonra 6. Ve 18. Aylarda genel göz sağlığı muayenesi yapılmalıdır.

Çocuğun gelişim sürecinde göz kayması, kapak düşüklüğü, sık göz kırpma, gözlerini ovuşturma gibi bulgularda göz doktoruna başvurulmalıdır. Ailede bir göz hastalığı varsa doğumdan itibaren bu sorunun çocukta da ortaya çıkmaması için çocuğun izleme alınması gerekir. Gözleri dışarıdan tamamen normal görünse bile her çocukta 3 yaşında mutlaka ilk göz muayenesi yapılmalıdır.

Göz tembellikleri gibi sorunlar muayene edilmedikçe bulgu vermezler. Bu nedenle bu şikayetlerin erken teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için düzenli göz muayenesi büyük önem taşımaktadır. Muayeneler 5 yaşında ve okula başlarken tekrarlanır.

Bebeklerde kırma kusuru veya gözlük için ölçüm yapılabilir mi ?

Doğumdan itibaren her yaşta göz muayenesi yapılmalı ve görme düzeyleri ölçülmelidir. Bunun için çeşitli test ve yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri göz bebeğinden yansıyan ışığın özel kameralarla değerlendirilmesi ve göz numaralarının saptanmasıdır. Okuma güçlüğü çeken çocuklarda resimler ve semboller kullanılarak görme düzeyleri ölçülebilmektedir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.