menopoz

Menopoz ve Osteoporoz

– Tanı ve tedavi
– KMD (kemik yoğunluğu) ölçümü
– Mamografi ve meme ultrasonografisi
– Postmenopozal kanamaların (menopoz sonrası kanama) araştırılması, biyopsi ve gerekli operasyonlar

Meno kanama, pause kesilme demektir. Menopoz, son adet kanamasına verilen isimdir. Bir menopoz öncesi, bir de menopoz sonrası dönem vardır.

Ülkemizde menopoza girme yaşı 46 ila 51 arasında değişmektedir. Menopoz öncesi dönem ise 40’lı yaşlardan itibaren başlamaktadır.
Üç türlü menopoz vardır:
1. Doğal menopoz , kadının doğal olarak kendiliğinden menopoza girmesi

2 .Cerrahi menopoz, herhangi bir nedenle, hangi yaşta olursa olsun, rahim dursa bile yumurtalığı alınan kadının menopoza girmesi

3. Erken menopoz, 40 yaşından önce menopoza girmesi

Menopoz fizyolojik bir olaydır, yani doğal bir süreçtir, bir hastalık değildir.

Menopozun ilk belirtileri sıcak basmaları, birdenbire gelen terlemeler, sinirlilik hali, alınganlık hali, uykusuzluk ve unutkanlıktır. Ondan sonra geç semptomlar başlar. Bu semptomlardan ciltte meydana gelen bozukluklar ve en ciddi olanı kalp kriziyle karşımıza çıkan enfarktüs riskidir. Kemik yoğunluğunda kayıpla ortaya çıkan ve sinsi bir hastalık olan osteoporoz gelişme riski bu dönemde yükselmektedir. En büyük olumsuzluk çoğunlukla kalça kırığı olarak ortaya çıkan kırılmalardır.
Eğer normal adet döngünüz devam ediyorsa menopoz belirtileriniz olmaz. Ancak adetlerde bir düzensizlik varsa erken menopoz riski olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun için kandan bakılan basit bir hormon tahlili bilgi verici olacaktır.

Menopoza giren bir kadına jinekolojik muayene , smear testi ve mamografi yapılır. Bunun dışında kan tahlilleri , kemik yoğunluğu ölçümü yapılmalı ve bunlar periyodik olarak tekrarlanmalıdır. Böylece oluşabilecek hastalıklar erkenden teşhis edilebilir . Rahat ve sağlıklı bir menopoz dönemi için kadınlar özellikle bunlara çok dikkat etmelidir.

Bazı durumlarda kişinin ihtiyacına göre doktoru uygun gördüğü takdirde hormon tedavisi başlanır.

Menopoz döneminde yapımı duran östrojen hormonunu yerine koyma tedavisi olarak tanımlanan hormon replasman tedavisinin iki şekli vardır:

1. Adet görecek şekilde
2. Adet görmeyecek şekilde

Hormon replasman tedavisi ağızdan, cilde yapıştırma şeklinde, cilde sürülen kremlerle, burundan sprey yoluyla, vagina içine konulan ovüller veya progesteron hormonu içeren rahim içi araçlarla yapılmaktadır.
Tedavinin en önemli amacı kişinin yaşam kalitesini yükseltmesidir

Merkezimizde menopoz ve osteoporozla ilgili olarak:

– Tanı ve tedavi
– Smear tahlili
– QCT (kemik yoğunluğu) ölçümü
– Mamografi ve meme ultrasonografisi
– Kan tahlilleri
– Postmenopozal kanamaların (menopoz sonrası kanama) araştırılması, biyopsi ve gerekli operasyonlar başarıyla yapılmaktadır.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.