retinopati

Diyabetik Retinopati nedir?

Diyabet yani şeker hastalığı kan şekerinin yüksekliği ile seyreden sistemik ve metabolik bir hastalıktır. Tüm vücudu baştan ayağa etkileyen şeker hastalığı özellikle küçük damar ağlarını içeren organlarımızı daha fazla etkilemektedir. Bunların başında göz gelmektedir. Şeker hastalığı gözdeki en önemli etkisini görmeyi gerçekleştiren retina dediğimiz sinir tabakasında bulunan küçük damarları etkileyerek bu tabakanın beslenmesinin bozarak gösterir. Bunun sonucunda Retina tabakasında kanama, birikintiler,  sıvı toplanması yani ödem meydana gelir. Oluşan bu tabloya diyabetik retinopati denir.

Diyabetik Retinopati belirtileri nelerdir?

Retina ödemi makula dediğimiz görme merkezinde meydana gelmektedir ve yavaş yavaş görme azalmasına neden olmaktadır. Bazende sıvı toplanması olmaksızın hiçbir belirti vermeyerek sinsice ilerleyip ani göz içi kanama yaparak görme kaybına neden olmaktadır.

Diyabetik Retinopati nasıl tanı konur?

Diyabet (şeker) hastaları, teşhis konduktan hemen sonra mutlaka göz muayenesi yapılmalıdır. Göz muayenesinde yapılan göz dibi incelemesinde tanı konmaktadır. Tanı sonrası diyabetik retinopati derecesi ve tedavi seçeneklerini değerlendirmek için göz tomografisi (OCT) ve göz anjiosu (FFA) yapılması gerekmektedir.

Diyabetik Retinopati tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavide en önemli basamak; olmasını engellemek için sıkı kan şekeri kontrolü ile beraber yüksek kan basıncı, kan kolesterolü gibi problemi çözmektir. Eğer diyabetik retinopati geliştiyse göz anjiosu ve tomografisi sonrası derecesine göre argon lazer fotokoagulasyon yapılmaktadır. Beraberinde eğer makülada (görme merkezi) sıvı toplanması (ödem) var ise göz içi iğne tedavisi gündeme gelmektedir. Genellikle tek seans lazer veya iğne tedavisi yeterli olmamaktadır. İlerleyen olgularda vitrektomi dediğimiz ameliyatı ile oluşan göz içi kanamalar ve bantlar temizlenebilmektedir.

Şeker hastalarında göz kontrolü hangi aralıkta yapılmalıdır?

Şeker hastalığı tanı konulduğunda mutlaka ilk göz muayenesi yapılmalıdır. Sonrasında eğer herhangi bir problem yoksa en az yılda bir kez muayene yapılmalıdır. Diyabetik retinopati başlaması sonrasında şiddetine göre takip süresi 1-6 ay kadar indirilebilir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.