Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı2022-06-09T11:24:57+03:00
geniz eti

GENİZ ETİ AMELİYATI(ADENOİDEKTOMİ)

Geniz eti her çocukta olan, bağışıklık sisteminin bir parçası olarak görev yapan lenfoid dokudur. 12 yaşından sonra atrofiye olur yani küçülür. Bu doku sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren veya allerjik yakınmaları olan çocuklarda daha sıklıkla olmak üzere büyüyebilir.

Büyüdüğünde içinde bulunduğu geniz bölgesini doldurur. Geniz bölgesi burun arkasındaki çıkış deliklerinin açıldığı boşluktur. Burundan aldığımız hava arkada genize açılıpıp, yutak ve soluk borusunu izleyerek ciğerlerimize dolar. İşte geniz eti büyüyerek burun arka çıkış deliklerini tıkadığında çocuk burundan nefes alamaz ve ağızdan nefes almak zorunda kalır. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse yarattığı problem o kadar büyük olur. Geniz eti büyük olan çocuklar beslenme ve uyku sorunu çekerler. Horlama ,ağız açık uyuma,ağızın sürekli açık olmasına bağlı diş ,çene ve yüz gelişim bozuklukları gelişebilir.Geniz eti,yine genizde bulunan ve orta kulak havalanmasında rol oynayan östaki tüpü ağzını tıkayıp orta kulakta sıvı birikimlerine yol açabilir. Kurumumuzda medikal tedaviyle düzelmeyen vakalarda 1 yaşın üstündeki çocuklarda genel anestezi altında yapılan yaklaşık 20 dakikalık bir müdahaleyle, geniz etlerini başarıyla opere etmekteyiz. Ameliyat sonrası 2 gün sonra çocuk okula gidebilir.Özel bir diyet uygulamasına gerek yoktur.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
    Go to Top