Burun Estetik Ameliyatı

Burun Estetik Ameliyatı2024-05-13T10:52:08+03:00

BURUN ESTETİK AMELİYATI (RİNOPLASTİ)

Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

Rinoplasti ameliyatı öncesi doktor hasta görüşmesinde hastanın tüm problemleri ve ameliyattan beklentileri belirlenmeli ve ameliyat ile hangi problemlerin ne derecede düzelebileceği konusunda hastaya bilgi verilmelidir. Rinoplasti ameliyatında amaç hastanın yüzüne en uygun burun şeklini oluşturmaktır. Burada üzerinde durulması gereken konu her hasta için yüz ile burun arasındaki ilişki ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve nasıl bir ameliyat yapılacağı hastayla konuşarak belirlenmelidir. Estetik burun cerrahisi yapan doktorların en çok karşılaştığı durumlardan biride hastanın doğal bir burun istemesidir. Bu yüzden iyi bir rinoplasti ameliyatı doğal, ameliyat olduğu belli olmayan ve hastanın yüzüne en uygun burun şeklini oluşturmayı amaçlar.

Rinoplasti ameliyatı genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Genellikle hastalar ameliyat günü taburcu edilirler veya bir gün hastanede tutulurlar. Ameliyat sonrasında hastanın burun içine konan tampon bir veya iki gün tutulur. Biz hastalarımızda hastanın nefes almasını izin veren özel silikon veya süngerimsi bir tampon kullanmaktayız. Hastanın burnuna bir hafta boyunca özel bir alçı veya atel ile tespit uygulanır ve 1 hafta sonunda varsa dikişleri ile birlikte alçı alınır. Daha sonra 1 haftada özel bantlar ile tespit uygulanır. Bu yüzden estetik burun ameliyatı sonrası hastanın yaptığı işe göre 10 gün- 2 hafta istirahat gereklidir. Ben hastalarıma herhangi bir problem olmasa dahi ameliyat sonrası 2. ay, 4. ay ve 6. ayda tekrardan muayeneye gelmelerini öneriyorum.

Ameliyat sonrası burun etrafında ve gözaltında şişme olabilmekte ve bunlar 1-2 hafta içinde düzelmektedir. Bilinenin aksine ameliyat sonrası çok fazla ağrı olmaz ve genellikle ağrılar için basit ağrı kesiciler yeterli olur.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.
    Go to Top