Vajinal Estetik ve Kızlık Zarı Tamiri
Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında gelişen modern tıp, insanların sağlık konusunda hızla bilinçlenmeye başlamaları, vücutlarını tanımaları, organların fonksiyonlarını öğrenmeleri gibi etkenlerle dış jinekolojik organlarda estetik ve kozmetik cerrahi gelişmeye başlamıştır.

Vajina daraltma ameliyatları genellikle doğum yapan hanımlarda vajinanın önden ve arkadan sarkmalarını düzeltmek amacıyla yapılan, hem anatomiyi düzelten hem de kozmetik-estetik olarak hanımların kendilerini gerçekten iyi hissetmelerini sağlayan operasyonlardır.

Ayrıca estetik özelliğinin yanında idrar kaçırma şikayetlerini, arkadan sarkmalarda yine tuvalet alışkanlığı ile ilgili bozuklukların da giderilmesini aynı seansta sağlayan operasyonlardır. Genel anestezi ile yapılan ve süresi genellikle yarım saati aşmayan operasyonlardır.

Küçük dudakların (labium minus) küçültülmesi operasyonu da kadın doğum pratiğinde ve hanımlar arasında estetik amaçlı popüler bir operasyon halini almıştır. Dışarı sarkan büyük iç dudaklar hem görüntü olarak hem de ilişki sırasında konfor açısından kadınların rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Tercihen genel anestezi ile yapılan ve kısa operasyon süresi olan, jinekolojik estetik bir cerrahidir.

Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Kızlık Zarı
Kızlık zarı yani Latince adı ile HYMEN, Yunan mitolojiside Dionysus ve Afrodit’in oğlu olan Evlilik ve Düğün Tanrısı’dır. Gerdek gecesi bu Tanrı’ya adandığından kızlık zarı da aynı isimle anılmaktadır.

Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

Kızlık Zarının Esnekliği :
Bazı kızlık zarları çok kalın ve sert olduğu için cinsel birleşmeye müsaade etmez. Bu durum jinekolojik müdahale ile tedavi edilebilir. Bazı kızlık zarları da bu durumun tam tersine bir lastik gibi genişleyerek penisin geçmesine müsaade eder ve yırtılmazlar. Modern tıbbın gelişmesiyle kazara yırtılan kızlık zarlarının onarımı küçük jinekolojik müdahalelerle yapılabilmektedir. Kızlık zarı yırtılmadan da gebelik görülebilir.

Bakirelik :
Kızlık zarı pek çok toplumda kadında saflığı ve bekareti temsil ettiği için büyük önem taşımaktadır. Kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki bir tabu olduğu için bekarete büyük önem verilmektedir. Cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyulması, zorla cinsel ilişki, ensest ilişki, kişinin geçmişinden kurtulmak istemesi veya töre nedeni ile ölüm tehdidinden korunmak için kadınlar kızlık zarı onarımına ihtiyaç duyabilir. Toplumumuz genel olarak bakireliğe ve gerdek gecesi kızlık zarının yırtılarak kanamasına önem vermektedir. Modern yaşamın gereği olarak bakirelik sadece o kadını ilgilendirir, ancak ülkemizde bakirelik hala toplumsal bir tabu olarak ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman bu tabu o kadar uç noktalara kadar gelir ki, sonu cinayetlerle, mezarlarda ve hapishanelerde bitmektedir.

Kızlık Zarı Tamiri Nasıl Yapılır ?
Kızlık zarı tamirinin birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemler arasında en kalıcı olanı Fleb yöntemidir. Bu yöntem basit olarak uc uca dikilerek yapılan birleştirme tekniğidir. Fleb Tekniği ile kızlık zarı onarımında, etraftaki dokulardan alınan mukoza ile yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilmektedir. Bu onarım sonrasında ne zaman ilişkiye girilirse girilsin kesin olarak kanama meydana gelecektir. Bu teknikte kaç kez cinsel ilişkiye girildiği veya kızlık zarının ne zaman yırtıldığı önemli değildir. Doğum yapan veya kürtaj olan hastalarda dahi bu yöntemle kızlık zarı onarımı yapılabilmektedir.

Bir diğer teknik olan basit teknikte, kızlık zarının uçları birbirine dikilir. Cinsel ilişki sırasında bu bölgede yırtılma olur ve kanama meydana gelir. Kanamanın kesin olarak gerçekleşmesi için, bu işlemin evlenmeden 3-4 gün önce yapılması gerekmektedir.

Kızlık zarı onarımında amaç zarı eski anatomik yapısına tekrar kavuşturmak ve cinsel birleşme sırasında kanama oluşmasını sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilişki sayısı ve ilişki zamanı farketmeden yapılabilir. Doğum yapmış kadınlarda da kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir.

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ

Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.