Piezo Rinoplasti2021-02-28T17:31:01+03:00
piezo rinoplasti

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Rinoplasti ameliyatı öncesi doktor hasta görüşmesinde hastanın tüm problemleri ve ameliyattan beklentileri belirlenmeli ve ameliyat ile hangi problemlerin ne derecede düzelebileceği konusunda hastaya bilgi verilmelidir. Rinoplasti ameliyatında amaç hastanın yüzüne en uygun burun şeklini oluşturmaktır. Burada üzerinde durulması gereken konu her hasta için yüz ile burun arasındaki ilişki ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve nasıl bir ameliyat yapılacağı hastayla konuşarak belirlenmelidir. Estetik burun cerrahisi yapan doktorların en çok karşılaştığı durumlardan biride hastanın doğal bir burun istemesidir. Bu yüzden iyi bir rinoplasti ameliyatı doğal, ameliyat olduğu belli olmayan ve hastanın yüzüne en uygun burun şeklini oluşturmayı amaçlar.

  Rinoplasti ameliyatı genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Genellikle hastalar ameliyat günü taburcu edilirler veya bir gün hastanede tutulurlar. Ameliyat sonrasında hastanın burun içine konan tampon bir veya iki gün tutulur. Biz hastalarımızda hastanın nefes almasını izin veren özel silikon veya süngerimsi bir tampon kullanmaktayız. Hastanın burnuna bir hafta boyunca özel bir alçı veya atel ile tespit uygulanır ve 1 hafta sonunda varsa dikişleri ile birlikte alçı alınır. Daha sonra 1 haftada özel bantlar ile tespit uygulanır. Bu yüzden estetik burun ameliyatı sonrası hastanın yaptığı işe göre 10 gün- 2 hafta istirahat gereklidir. Ben hastalarıma herhangi bir problem olmasa dahi ameliyat sonrası 2. ay, 4. ay ve 6. ayda tekrardan muayeneye gelmelerini öneriyorum.

  Ameliyat sonrası burun etrafında ve gözaltında şişme olabilmekte ve bunlar 1-2 hafta içinde düzelmektedir. Bilinenin aksine ameliyat sonrası çok fazla ağrı olmaz ve genellikle ağrılar için basit ağrı kesiciler yeterli olur.

  PİEZO RHİNOPLASTİ NEDİR?

  Piezo, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan, ultrasonik dalgalar yardımıyla kemiği şekillendirmeye yarayan alettir. Piezo sayesinde, şekillendirme sadece kemik dokuda yapılabilmektedir. Böylece burundaki yumuşak dokuya zarar verilmez. Piezo tekniği sayesinde ameliyattan sonra şişlik, kanama, ağrı olmamaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında hastalar için en konforlu yöntem PİEZO yöntemidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  Bİzimle İletişime Geçin

  BAZI OPERASYONLARIMIZ

  MERKEZİMİZ

  KAŞ TIP MERKEZİ

  kaş tıp merkezi konum
  Go to Top