DİZDE KİREÇLENME
Dizde kireçlenmenin tanısı nasıl konulur ?
Dizde oluşan kireçlenme (artroz) muayene ve direkt grafi sonucunda kolayca teşhis edilebilir. Çekilen grafi sonucunda diz ekleminde açısal deformite, eklem aralıklarında daralma ve kireçlenmeye bağlı oluşan kemik çıkıntıları kireçlenme tanısını destekleyen bulgular olmaktadır. Direkt grafi sonucu hastalığın şiddeti de anlaşılabilmektedir.

Dizde kireçlenme nasıl tedavi edilir?
İlk olarak ağrıyı azaltmak için tedavi uygulanmalıdır. Bunu için ilaç tedavisine başvurulur. İlk tercih edilecek ilaç parasetamoldür. Ayrıca NSAİİ da kullanılabilir.

Ağrıyı azaltmak ve kıkırdak onarıcı etkisi nedeniyle glukozamin ve kondroitin preparatları da tedavide kullanılabilir. Eklem için kayganlığı arttıracak, hyalüronik asit içeren sıvı enjeksiyonları da tedavi seçenekleri arasındadır. Hyalüronik asit eklemi oluşturan kemiklerin birbirleri üzerinden yumuşak biçimde kaymasını ve eklemler arasındaki yük aktarımı sırasında şok absorbsiyonu sağlar.
Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları erken evredeki diz kireçlenmelerinde oldukça etkili tedavilerdir. İlerleyen aşamalarda ise fizik tedavinin etkisi azalır. Sonraki tedavi yöntemlerine de cevap vermeyen ve ilerlemiş durumda olan kireçlenmeler diz protezi ile tedavi edilebilir.

Dizde kireçlenmesi olan hastaların dikkat etmesi gerekenler:
-Dizlerinizi zorlanma, aşınma ve yırtılmalardan, özellikle de taşımaları gereken yükten koruduğunuzda diz ağrılarınız azalır.
-Aşırı kiloluysanız, birkaç kilo vermeye çalışın.
-Uzun süre diz çökmek, dizde zorlanmaya neden olur. Uzun süreli çömelmelerden sakının.
-Egzersiz öncesi 5 dakika süreyle ısınma hareketleri yapın. Uygun ayakkabılar ile spor yapın. Egzersiz yoğunluğunda ani artışlar, yüklenmeler yapmayın.
-Dizinize aşırı yük bindiren egzersizlerden uzak durun. Dizinizde ağrıya neden olan hareketleri yapmayın.
-Düzenli bacak egzersizleri ile diz çevresi kasları güçlendirerek, eklemler üzerine binen yükü azaltabilirsiniz. Kas gücünün artması dizi travmalara karşı da koruyacaktır.

    Your Content Goes Here