Genital Estetik Operasyonlar
Genital bölgedeki estetik ve fonksiyonel bozukluklar, kadınların cinsel yaşamlarını etkilediği gibi, sosyal yaşantılarını da büyük oranda etkilemektedir. Genital ve üriner (idrar yolları) sistemlerde meydana gelen sorunlar psikiyatrik boyutlara dahi ulaşabilmektedir. Peki bu sorunların ortaya çıkmasına neler sebep olur? Kadınların hayatı bundan ne kadar etkilenir? Tedaviler ve çözüm yolları nelerdir? Bu sorunları düzeltmek gerekli midir? Şimdi bu soruların cevabını verelim…

Modern dünyada kadınların vücutlarını daha iyi tanımaya başlamaları, cinsel hayatlarına daha çok önem vermeleri gibi etmenler, genital estetik bozuklukların tedavi edilmesinin önemini arttırmaktadır. Artık hanımlar genital bölgelerinde hoşlarına gitmeyen yapıların düzeltilebileceğinin farkında olarak hekimlere başvurmaktadır.

Genital estetik operasyonlar olarak genel bir çerçevede değerlendirilen bu grupta, cinsel ilişki sırasında veya idrar yaparken sıkıntı veren yapıların düzeltilmesi, estetik görünümü bozan normalden büyük veya küçük yapıda olan dudakların (labium minör) düzeltilmesi ve genellikle doğum sonrası vajinanın ön ve arka duvarındaki genişlemelerin düzeltildiği vajinoplasti ( vajen daraltma) operasyonları yer almaktadır. Bu grupta değerlendirilen bir diğer operasyon ise ülkemizde yaşanabilecek sosyal sıkıntıları gidermek için uygulanabilen Himenoplasti (kızlık zarı tamiri) operasyonudur.

Karın içi basıncını arttıran kabızlık gibi durumlar ve zor doğumlar vajinada ön ve arka duvarda sarkmalara neden olabilir. Bu sarkmalar idrar kaçırma problemine de neden olabilir. Bu sıkıntılar bazen ilaçlarla, bazen de kegel egzersizler olarak adlandırılan genital bölge kaslarının kasılması ile yapılan egzersizlerle veya biofeedback fizik tedavi cihazları ile elektrik stimülasyonu yapılarak, en son safhadaki vakalar ise cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Doğum sonrasında gevşeyen kasların tekrar kuvvetlenmesi, vajinal sarkmaların oluşmaması ve ilerleyen dönemde idrar kaçırma problemiyle karşı karşıya kalınmaması için yurtdışında bazı ülkelerde elektriksel stümülasyon eşliğinde kegel egzersizler yaptırılmaktadır. Böylece doğum sonrası erken dönemde kasların tekrar sıkılaşması sağlanarak vajen sıkılığı geri kazanılır, bu sayede cinsel isteksizlik gibi problemlerin oluşmasının önüne geçilmektedir.

Vajinal elektriksel stimülasyon, küçük bir prob yardımıyla yapılmaktadır. İlk aşamada kasların kasılması ve uyarılması için farklı programlarda elektrikler uyarılar verilmekte, ikinci aşamada ise biofeedback terapi ile vajen sıkılığı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kliniğimizde idrar kaçırma, vajinal ön ve/veya arka duvar sarkmalarının seviyesi jinekolojik muayenene ile tespit edilmekte, medikal tedavi, ameliyatsız biofeedback elektriksel stimülasyon ile tedavi ve cerrahi tedavi kişiye özel olarak planlanmaktadır. Disparoni ve vajinismus tedavisi biofeedback terapi ile kasların gevşemesi sağlanarak yapılmakta, elektriksel stimülasyona ihtiyaç olmayabilmektedir.

Vajinoplasti (Vajinanın Daraltılması)
Vajinoplasti (vajina daraltma ve sıkılaştırma ameliyatı) vajinanın sıkılaştırıldığı ve toplanmasının sağlandığı ameliyattır. Bu işlemde genellikle doğumlara bağlı olarak sarkan vajinal dokunun çıkarılması ve vajinayı çevreleyen yumuşak doku ve kasların sıkıştırılması ile tedavi gerçekleştirilmektedir. Labioplasti yani dış dudakların küçültülmesi veya şeklinin düzeltilmesi ameliyatı ile aynı anda yapılabilir. Genellikle doğum yapmış hanımlar bu ameliyat için başvurmaktadır.

Vajinoplasti genel anestezi altında yaklaşık 30 ila 60 dakika arasında sürer. Ameliyattan sonra 1-2 haftaya kadar hafif vajinal akıntı görülebilir. Yaklaşık olarak 6 hafta sonra ise doktor kontrolünün ardından engel bulunmazsa cinsel ilişki başlayabilir.

Labioplasti (İç dudakların Küçültülmesi ve Düzeltilmesi)
İç dudakları aşırı sarkık, orantısız ve büyük olan kadınlar, estetik rahatsızlıktan ve cinsel ilişki sırasında bu sarkmış dudakların araya girerek kadının acı duymasına da neden olabildiği için ameliyat olmayı tercih etmektedirler.

Labia minoraların büyük olması özellikle genç ve orta yaş kadınlarda psikolojik ve sosyal problemlere sebep olur. Hastaların doğru düzgün spor yapmasını engeller.
Devamlı hissedilen ıslaklık hissi de sinir bozucudur.

Ayrıca labia minoralar kolaylıkla tahriş olarak ağrılı ve kokulu enfeksiyonlara neden olabilir ki bu da sağlıklı bir cinsel hayatı engeller.
Aşırı büyük olan iç dudaklar, kadının özgüven problemi yaşamasına, cinsel yaşamdan kendini soyutlamasına, orgazm güçlüğü çekmesine ve ileri safhada cinsel soğukluğa yol açabilmektedir.

Vajinal estetik ameliyatı oldukça basit bir operasyondur. Bu operasyon yaklaşık olarak 30 dakika sürer ve sarkmış olan büyük dudaklar kesilerek küçültülür. Hasta aynı gün normal yaşantısına dönebilmektedir.

Hastaya ameliyat sırasında antibiyotik tedavisi başlanır. Antibiyotik ve ağrı kesici – antienflamatuar tedavi operasyondan sonraki bir hafta boyunca devam eder. En sık kullanılan kesilerden bir tanesi S kesi olup bu kesi sayesinde son derece elastik olan bu dokuda kontraktürler ve sertlikler oluşması önlenmiş olur.
Operasyon sonrası ilk 10-15 gün hastalar için kısmen ağrılı olabilir. Ağrı kesici ilaçlar hastaların ağrısını azaltır ve önerilen pansuman mutlaka yapılmalı ve antibiyotik de kullanılmalıdır.Bu operasyonun ardından dikişler kendiliğinden erir. Cinsel yaşama tekrar dönmek için ise 1 ay beklemek gereklidir.
Labiumların, küçük dudakların düzeltilmesi, labioplasti ameliyatı bakire ve genç kızlarda da kızlık zarına dokunulmadan ve zarar vermeden yapılmaktadır. Bu ameliyata labioplasti veya küçük dudakların(labia minoraların) vajina estetiği de denmektedir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.