boyun fıtığı

BOYUN AĞRILARI- BOYUN FITIKLARI
Boyun ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olan boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki disk yapısının etrafındaki liflerin yırtılarak, disk içi yapının (Nükleus Pulposus) sinir kanalına doğru çıkıntı oluşturmasıdır.

Boyun fıtığı kimlerde görülür ?
Bilgisayar başında uzun süre çalışanlar, cerrahlar ve diş hekimleri, perdeciler, şoförler, sekreterler gibi boyunlarına çok fazla yük binen meslek gruplarında boyun fıtığı hastalığına yakalanma oranı yüksektir.

Boyun fıtığının belirtileri nelerdir?
Boyun fıtığının en yaygın belirtisi boyun ağrısıdır. Boyunun hareketleri ile birlikte ağrı artar. Ani başlangıçlı fıtıklarda ise boyun ağrısı daha şiddetlidir. Boyun fıtığı ağrısı genellikle sinsi olarak başlar, ancak zaman içinde artış gösterir. Boyun fıtıklarında ağrı sadece boyunda değil, fıtığın baskı yaptığı sinirin ulaştığı kol, sırt, el, bel ve omuzlara da yayılabilir. Kollarda ve ellerde güçsüzlük ortaya çıkabilir

Boyun fıtığı teşhisi nasıl konulur ?
Hastanın muayenesinde boyun fıtığı şüphesi varsa, tanıyı kesinleştirmek için en çok tercih edilen yöntem Manyetik Rezonans (MR)’dır. MR çekimi için engeli olan veya kapalı alan fobisi bulunan hastalarda Bilgisayarlı Tomografi (BT)’de tercih edilebilir. Muayenedeki bulgulara göre EMG de istenebilecek bir diğer tetkiktir.

Boyun fıtığı nasıl tedavi edilir?
Boyun ağrısı şikayeti olan hastaların çok büyük bir kısmı konservatif tedavi adı verilen cerrahi dışı tedavilerle ( ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz, lokal yada bölgesel enjeksiyonlar) iyileşebilmektedir.Fıtık nedeniyle meydana gelen akut ağrıları azaltmak için ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Eğer buna rağmen ağrılar azalmıyorsa ve boyun hareketlerinde mevcut olan kısıtlılık devam ediyorsa fizik tedavi seçeneği değerlendirilmelidir. Fizik tedavi ile ağrıların olduğu bölgelerdeki kaslar güçlendirilir ve sinirlerin üzerindeki baskı azaltılmaya çalışılır. Şiddetli boyun ağrılarında kısa dönemli boyunluk kullanımı gerekebilir. 6 aydan uzun süren ve konservatif tedavi sonucu iyileşmeyen, ilerleyici kuvvet kaybına ve yürüme bozukluğuna neden olan durumlarda mutlaka cerrahi konsültasyon istenmelidir.

Basit bir tedavi ile iyileştirilebilecek boyun fıtığını daha kötü bir hale getirmemek için, doğru teşhis ve tedavinin uygulanması çok önemlidir. Bu nedenle boyun fıtığı olanlar kesinlikle uzman bir hekime başvurmalıdır.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.