katarakt

KATARAKT
Göz merceği göz bebeğinin arkasında bulunur ve görme oluşması için göze gelen ışığı gözün sinir tabakası üzerine düşürerek net görmemizi sağlar. Göz merceğinin herhangi bir sebeple saydamlığını kaybetmesine katarakt denir.

Kataraktın Sebepleri Nelerdir ?
Kataraktın en önemli nedeni yaşlılıktır. Sıklıkla, 60 yaştan sonra görülse de yeni doğan bebeklerden orta yaşlı insanlara kadar her yaşta katarakta rastlanabilir.

Kataraktın belirtileri şunlardır ;
– Görmede yavaş yavaş azalma

– Işığa hassasiyet (göz kamaşması)

– Renklerde soluklaşma veya sararma

– Çift görme

– Gece görüşünde bozulma

– Okuma zorluğu

– Gözlük numaralarının sık değişmesi

Günümüzde kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Modern tekniklerin gelişmesi ile birlikte katarakt tedavisi iğne ve narkoz kullanılmadan, ağrısız olarak yapılabilmekte ve hasta aynı gün evine dönebilmektedir. Katarakt ameliyatı fakoemülsifikasyon yöntemi ile bulanıklaşan merceğin çıkarılması ve yerine yapay mercek konulması şeklinde yapılmaktadır. Bu operasyonda gözün içine konulan merceğin kalitesi ve operasyonu yapan hekimin tecrübesi, ameliyat sonrası göz sağlığını doğrudan etkilemektedir.

    * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.