İstenmeyen gebeliklerin çözümü olarak uygulanan kürtaj operasyonu, cerrahi bir operasyon olması sebebiyle kürtaj yaptıracak kadınlar tarafından merak edilmekte, bazı hastalarda da korkuya sebep olabilmektedir. Bu yazımızda hastalarımız tarafından merak edilen kürtaj nasıl yapılır, sorunsuz kürtaj için yapılması gerekenler ve kürtaj kalıcı hasar bırakır mı sorularına cevaplar vereceğiz. Kürtaj, alanında uzman kürtaj yapan doktorlar tarafından uygun koşullarda yapıldığında korkulacak bir cerrahi operasyon değildir. Günümüzdeki modern imkânlar ile kısa sürelerde yapılmakta ve hızlı bir iyileşme süreci sonrasında hastalar normal hayatlarına dönebilmektedir.

Kürtaj operasyonu nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi cerrahi bir işlem olduğundan steril ameliyathane koşullarında uygulanmalıdır. Genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Hastanemize kürtaj için başvuran hastalara, kürtaj operasyonunu kolaylaştırmak için rahim ağzının yumuşaması ve açılması için özel ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçların etki etmesi için bir süre beklendikten sonra uygun zamanda kürtaj operasyonuna başlanır. Rahim ağzı belli bir açıklığa ulaştırıldıktan sonra, rahim içerisine sokulan kanüllerin bir ucuna aspiratör takılarak vakumlu olarak gebelik sonlandırılmaktadır. Eskiden uygulanan kürtaj yöntemlerine göre vakumlu kürtaj çok daha az kanama, minimum risk ve hızlı iyileşme süreci sağlamaktadır. Vakumlu kürtaj yöntemi hakkında bilgi almak için vakumlu kürtaj nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Sorunsuz bir kürtaj için nelere dikkat edilmelidir?

Kürtajın sorunsuz olması için mümkün olduğunda gebeliğin erken zamanlarında yapılması önemlidir. Yasal süreler içeresinde on haftalık gebelikler sonlandırılabilmektedir. Ancak eşler kürtaj kararını erken vererek on haftayı beklememelidir. Gebelik haftası geciktikçe risklerde doğru orantılı olarak artmaktadır. Kürtaj ne çok erken yapılmalı ne de çok geç tarihe bırakılmamalıdır. Kanama veya pıhtılaşmayı engelleyecek ilaçlar kullanılması durumunda doktora bilgi verilmeli, operasyon öncesinde ideal sürece ilaç kullanımı bırakılmalıdır. Kan uyuşmazlığı olan çiftlerde, bir sonraki gebeliğin sağlıklı olarak gelişebilmesi için kürtaj sonrası kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

Kürtaj, günümüzde uzman doktorlar tarafından yapıldığında genellikle sorunsuz şekilde ilerleyen gebeliği sonlandırma işlemidir. Zaman içerisinde tek kürtaj yöntemine ek olarak yeni teknikler geliştirilmiş ve böylece başarı oranı ciddi anlamda artmıştır.

Ülkelere göre belirlenmiş kürtaj yasaları bulunmaktadır. Örneğin Türkiye’de yalnızca 10’uncu haftaya kadar kürtaj yaptırabilirsiniz. Bu süreyi aşan her kürtaj yalnızca doktor raporu ile sabitlenerek gerçekleşir. Bu da yalnızca annenin sağlığını tehlikeye attığı durumda ya da fetüs ile ilgili ciddi sağlık bulguları tespit edildiğinde gerçekleşir. Dolayısıyla bulunduğunuz ülkedeki kürtaj kararlarını iyi takip etmeniz gerekiyor. Son gelişmeler ışığında Amerika Birleşik Devletleri’nde Yüksek Mahkeme, kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarttı ve konuyu direkt olarak eyaletlere bıraktı. Bu bağlamda ABD’de her eyalette kürtaj yaptırma hakkı farklı olacak şekilde düzenlenecek.

Sorunsuz bir kürtaj için öncelikle bu alanda uzmanlaşmış kişilerden yardım almalıyız. Ayrıca alanında uzman olmasının yanı sıra meslekteki tecrübesi de kişi için önemli olmalıdır. Ayrıca kürtaj işlemi için verilen 10 haftanın tamamı beklenmemelidir. Çünkü fetüs ne kadar çok büyürse işlem o kadar zorlaşır. Dolayısıyla bu durum gebenin sağlığını da doğrudan doğruya etkileyebilmektedir.

Kürtaj işlemini yapan doktorunuza kan ile ilgili (kanamayı pıhtılaştırıcı) ilaç kullanıyorsanız bunu mutlaka bildirin. Doktorunuz uygun görmesi halinde kürtaj yapılmadan belirli bir süre öncesinde bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Tıbbi Yöntemler Dışında Düşük Yapmaya Çalışmayın

Gebelik bazı durumlarda kendiliğinden sona erebilir. Bu duruma düşük denir ve mutlaka sonrasında doktora başvurmak gerekir. Ancak bunun dışında doğal olarak gelişmeyen yollarla düşük yapmaya çalışmak ve gebeliği sonlandırmayı istemek oldukça tehlikelidir. Bu anne adayının sağlığını önemli ölçüde riske edebilir. Bu bağlamda kesinlikle tıbbi yöntemler olmadan düşük yapmaya ya da kürtaj benzeri tedavi almaya kalkmayın.

Merdiven Altı Yerleri Tercih Etmeyin

Kürtaj olmada yasal sınır olduğu için bazı kişiler bu sürenin aşılması nedeniyle merdiven altı olarak tabir edilen doktor olmayan kişilerden yardım almaya çalışır. Ancak bu da tıbbi olmayan yöntemlerin içerisine dahil edilebilecek durumlardandır. Merdiven altı olarak tanımlanan kürtaj merkezlerinde kullanılan aletlerin sterilizasyonu belirli standartlar çerçevesinde yapılmadığı için enfeksiyon kapma olasılığınız oldukça yüksektir. Mutlaka bir uzman doktora görünmeli ve gerekli desteği almalısınız.

Doktor Tavsiyesi Olmadan İlaç Kullanmayın

Türkiye’de ve bazı ülkelerde kürtaj belirli hafta ile sınırlandırıldığı için bu zaman dilimini kaçıran kişiler bazı ilaçlara başvurmaya başlayabiliyor. Genellikle piyasada düşük ilacı olarak lanse edilen haplar sayesinde düşük yapmaya çalışan kadınlar bunu bilinçsiz bir şekilde kullanması halinde hayatlarını riske edebiliyor. Alanında uzman hekimlerden yardım almadan ve bilinçsizce, yalnızca kulaktan dolma bilgilerle bu ilaçların kullanılması kadının iç organlarına büyük hasarlar bırakabilir. İlaç kullanımı mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır.

Kürtaj operasyonu kalıcı bir hasar bırakır mı?

Kürtajın steril hastane koşullarında alanında uzman doktorlar tarafından yapılması azami önem arz etmektedir. Ehil kişilerce hastane ortamında uygulanmayan kürtaj operasyonlarında hastalarda kalıcı hasar oluşabilir. Bu tarz önerilmeyen operasyonlarda en sık karşılaşılan durumlar kürtajdan sonra rahim içerisinde enfeksiyon oluşması, tüplerde ve rahim içinde yapışıklıklar oluşması, sonucunda daha az adet görme, bir sonraki gebeliğin rahim içine yerleşememesi, erken doğum ve düşük riskidir. Kürtaj riskleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için kürtaj riskleri yazımızı okuyabilirsiniz. Bu risklerle karşılaşmamak için alanında uzman hekim kadrosuna sahip kürtaj yapan hastaneler tercih edilmelidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimleri ile steril hastane koşullarında kürtaj imkanı sunmaktayız. Kürtaj, kürtaj operasyonu sonrasında iyileşme sürecü ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz. Sorularınızı telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize iletebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar