Kürtaj operasyonu düşük riskli bir operasyon olmakla birlikte uzman olmayan kişiler ve steril olmayan ortamlarda yapıldığında tehlikeli olabilmektedir. Gebeliğin haftası kürtaj riskleri ile doğru orantılıdır. Alanında uzman kişiler tarafından hastane ortamında yapılan küçük kürtaj operasyonlarında bin hastadan birinde, büyük kürtaj operasyonlarında ise yüz hastadan birinde komplikasyona rastlanmaktadır. Bu yazımızda kürtaj riskleri, kürtajdan önce yapılması gerekenler ve kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Önceki yazılarımızdan kürtaj hakkında en çok merak edilenler ve kürtaj nedir yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kürtajdan önce neler yapılması gerekir?

Kürtaja karar vermeden önce mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurularak gebeliğin süreci belirlenmelidir. Gebelik kan, idrar tahlili veya ultrason ile kesinleştikten sonra kürtaja engel veya tehlike oluşturabilecek durumların tespiti yapılmalıdır. Değerlendirme yapıldıktan sonra kürtaj için belirlenen saatten altı saat öncesinde yiyecek ve içecek alımı sonlandırılmalıdır. Kürtaj operasyonu öncesinde tuvalet ihtiyacı giderilmeli mesane boş olmalıdır. Zaruri olmasa da kürtaj sonrası için yanınızda refakatçi bulunması önerilmektedir.

Kürtaj riskleri nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtajda da bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler çok düşük olasılıkla gerçekleşmekle birlikte bilinmesi ve kürtaj için riskler göz önünde bulundurularak alanında uzman doktorlar ve hastaneler seçilmelidir.

 • Parça Kalması: Kürtaj operasyonu sırasında tüm parçaların alınamaması ile içerde parça kalması durumu oluşabilmektedir. Kürtajdan belirli bir süre sonra ortaya çıkan parça kalması durumun kanama ile belli olur ve operasyonun tekrarlanması gerekebilir.
 • Enfeksiyon: Kürtaj operasyonu sonrasında yapılması gerekenlere dikkat edilmediğinde rahim ağzındaki bakterilerin rahime ulaşarak enfeksiyon oluşturması muhtemeldir. Enfeksiyona müdahale edilmediği durumlarda kısırlık tehlikesi baş göstermektedir. Bu sebeple kürtaj sonrasında doktorunuzun uyarılarına azami dikkat göstermeli, reçete edilen ilaçları uygun şekilde kullanmalısınız.
 • Kanama: Kürtaj sonrasında beş – yedi gün kanama beklenmektedir. Uzun süre devam eden kanamalarda doktorunuza tekrar görünmelisiniz.
 • Rahim Yaralanması: Kürtaj operasyonu sırasında kullanılan cerrahin aletler rahim duvarını delmesi veya rahim ağzını yırtması gibi durumlarda rahim yaralanması gerçekleşebilir. Bu risk çok düşük oranlardadır.
 • Depresyon: Bazı durumlarda gebeliğin sonlanması ile hastalarda depresyon görülebilmektedir. Bu durumlarda psikolojik destek alınması önerilmektedir.
 • Anestezi Riskleri: Kürtaj operasyonu için genel veya lokal anestezi kullanılabilmektedir. Bu işlem mutlaka bir anestezi uzmanı tarafından yapılmalı, kürtaj öncesinde hastanın genel sağlık durumu, yaşı, kronik hatalıkları değerlendirilmelidir.

Kürtaj sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kürtaj operasyonundan sonra doktorunuz başka şekilde önermediyse evinize veya işinize gidebilirsiniz. Yine doktorunuzun kararına bağlı olarak ile yeme içmede de kısıtlama yoktur. Kürtaj operasyonu öncesinden uzun süre açlığınız olduğu için şekerli gıdalar tüketmeniz önerilir. Verilen anestezi türüne göre altı – sekiz saat araç ve makine kullanılması önerilmez. Operasyon sonrasında doktorunuzun reçete edeceği antibiyotiği saatlerine uyarak kullanmalısınız. Ekstra ilaç reçete etmeden operasyon sonrasında iğne ile de antibiyotik uygulanmış olabilir. Bu durumda doktorunuz sizi yönlendirecektir. Kürtaj operasyonundan sonra beş – yedi gün kanama olması beklenir. Uzun süren kanamanız için doktorunuza görünmelisiniz. Kürtaj sonrasında kanama devam ettiği sürece havuza denize girilmesi, cinsel ilişkiye girilmesi enfeksiyon oluşturabileceği için sakıncalıdır. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece bir hafta sonrasında kontrol muayenesi yapılmalıdır.

Kürtaj, cinsel birleşme sonrasında döllenen yumurtaların sonucunda ortaya çıkan hamilelik durumunun sonlandırılması işlemidir. Tıp dilinde küretaj, halk arasında da kürtaj ya da çocuk aldırma olarak bilinen bu sürecin yasal süreler içerisinde yaptırılması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kürtaj, hem istenmeyen gebeliği sonlandırmak için hem de hayati durumların ortaya çıkması nedeni ile yapılabilir. Gebeliğin bilerek ve isteyerek sonlandırılması işleminde tamamen kişinin isteği göz önüne alınırken, sağlıkla ilgili bir sorun ortaya çıktığında annenin hayatını etkileyecek bir durum oluşursa doktor isteği ile gebelik sonlandırılır.

Kürtaj operasyonu nasıl gerçekleşir?

Kürtajda gebe özel bir yere yatarak pozisyon alır. Uzman doktorumuz da rahim içerisine tutunan fetüsü çıkartmak için gerekli müdahaleyi yapar. Fetüs çıkartırken kazıma işlemi yapılabilmektedir. Ancak bu durum rahime zarar verebileceği için farklı teknikler de geliştirilmiştir. Bunlardan birisi de vakumlu kürtajdır. Vakum aspirasyon yöntemi ile cenin çekilir ve rahimden ayrılır. Böylece hamilelik işlemi tamamen sona erer. Son derece acısız ve kısa sürelerde tamamlanan bu işlemler sonrasında kişi hayatına çok kısa süre sonra devam edebilir. Dolayısıyla hem sağlıklı hem de çabuk olması sebebi ile vakumlu yöntem son yıllarda sıklıkla kullanılıyor.

Kürtaj risklerini artıran faktörler nelerdir?

Kürtaj, rahime zarar verilmeden yapılmalıdır. Böylece hem ileriki zamanlarda oluşacak gebelik için sorun çıkmaz hem de anne adayının sağlığı korunmuş olur. Bunun için de mutlaka bu alanda eğitim almış uzman doktorlardan destek alınmalıdır. Hijyenik olmayan koşullar da kürtaj riskini artıran faktörler arasında yer alır. Yapısal sorunları olan ya da altta bir rahatsızlığı bulunan kişilerin de kürtaj riski yüksektir. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Vajinal Septa: Rahmin adeta duvar gibi ortadan ikiye bölünmesi durumudur. Bu durum gebe kalmaya engel teşkil etmez. Ancak böyle bir rahatsızlığı olan kadınların kürtaj işlemleri de son derece risklidir. Dolayısıyla rutin doktor kontrolünü elden bırakmamak gerekiyor.

Çift Uterus: Çift rahimli olmak anlamına gelir. Normal olarak oluşan gebeliklerin yüzde 2 ila 4’ünde çift rahim durumu görülür. Kürtaj konusunda bu sorunu olan kişiler zorluk yaşayabilir. Kürtajın riskini artıran önemli bir durumdur.

Ölü Fetüs: Anne karnında yaşama veda eden bebeklerin alınması elzemdir. Bu zamanında yapılmadığı takdirde anne için büyük risk teşkil etmektedir. Ancak ölü fetüsün alınması da son derece zordur ve kadın doğum uzmanlarını zorlar.

Diyabet, Hipertansiyon ve Kalp Damar Hastalıkları: Altta bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerin kürtaj ya da herhangi bir ameliyat öncesinde riskler anlatılır. Uzman doktor tarafından bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin kürtajları dikkatli bir şekilde sonuca ulaştırılmak zorundadır.

Kürtaj süresi ne kadar?

Ülkemizde yasal olarak en geç 10’ncu haftaya kadar isteğe bağlı kürtaj yaptırabilirsiniz. Sağlıkla ilgili herhangi bir sorun oluşmadıkça bu sürenin üzerine çıkılamaz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar