İsteğe bağlı veya zorunlu gebeliklerin sonlandırılması için hızlı ve güvenli bir kürtaj yöntemi arayan kadınların en çok tercih ettiği kürtaj yöntemi doktorlar tarafından da önerilen vakumlu kürtajdır. Diğer kürtaj yöntemlerine göre daha az riskli, hızlı iyileşme süresi ve kısa operasyon süresinden dolayı tercih edilen vakumlu kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan en çok uygulanan cerrahi operasyondur. Bu yazımızda vakumlu kürtaj operasyonu, vakumlu kürtaj operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ve vakumlu kürtaj iyileşme sürecinde yapılması gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Vakumlu kürtajın ne olduğu hakkında bilgi almak için vakumlu kürtaj nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Vakumlu kürtaj sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi vermeden önce operasyon sırasında ve sonrasına karşılaşabileceğiniz durumlar hakkında bilgi almanız önemlidir. Kürtaj hakkında en çok merak edilenler hakkında bilgiler verdiğimiz kürtaj hakkında en çok sorulanlar yazımızı okumanızı öneririz. Vakumlu kürtaj, klasik kürtaj yöntemlerine göre çok daha az risk barındırır. Kürtaj riskleri hakkında bilgi almak için kürtajın riskleri yazımızı okuyabilirsiniz. Vakumlu kürtaj operasyonunun başarılı olması için kürtaj yapan hastaneler arasında tercih yaparken alanında uzman doktor kadrosu bulunan merkezler tercih edilmelidir.

Vakumlu kürtaj operasyonu on ile yirmi dakika arasında yapılan kısa süreli bir operasyondur. Vakumlu kürtaj sonrasında hastanede kısa süreli dinlenme sonrasında hastalar aynı gün tabucu edilebilmektedir. Operasyon sonrasında doktorunuzun reçete edeceği ilaçları düzenli kullanmalı, önerilerine riayet etmelisiniz. Vakumlu kürtaj sonrasında doktorların genel olarak önerdiği şeyler, enfeksiyon riskinden dolayı deniz ve havuza girilmemesi, dinlenerek ağır fiziksel aktiviteden uzak durulması, en az yedi gün cinsel ilişkiye girilmemesidir. Vakumlu kürtaj sonrası taburcu edildikten sonra karşılaşabileceğiniz ateş, bulantı, kusma ve benzeri şikâyetlerinizi doktorunuza bildirmeli, tavsiyelerine uymalısınız. Kürtaj sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi almak için kürtaj sonrası iyileşme süresi ne kadar sürer yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında vakumlu kürtaj imkanı sunmaktayız. Vakumlu kürtaj ve vakumlu kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar