Kazara oluşan, bazen evlilik dışı bazen de sonlanmakta olan evliliklerde istenmeyen gebelikler kadınların sosyal yaşantısını etkileyebilmektedir. Kariyer, aile planlaması gibi sebeplerle istenmeyen veya zorunlu sebeplerle gebeliğin sonlandırılması için uygulanan kürtaj operasyonu hakkındaki soru işaretlerine ışık tutmak için bu yazımızda, kürtaj korkulacak bir operasyon mudur, kürtaj ağrılı bir operasyon mudur, kürtaj sonrası tekrar gebelik konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kürtaj korkulacak bir operasyon mudur?

Hastalarımız kürtaj yaptırmak istiyorum korkuyorum, acısız kürtaj mümkün mü gibi sorularla bize ulaşmaktalar. Kürtaj alanında uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapıldığında riskleri minimum düzeye inen bir cerrahi operasyondur. Günümüzdeki imkânlar ile kısa sürelerde ağrısız, acısız vakumlu kürtaj yapılmaktadır. Vakumlu kürtaj hakkında ayrıntılı bilgi almak için vakumlu kürtaj nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Kürtaj olucam korkuyorum endişesini taşıyan hastalarımız hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde kürtaj operasyonu hakkında sorularına cevap bulabilirler.

Kürtaj operasyonu fiziksel yanı olduğu kadar mental açıdan da hassas kişileri sarsabilmektedir. Kürtaj korkusu yaşayan hastalarımıza genellikle genel anestezi ile kürtaj olmaları önerilmektedir. Hastanemizde bu tür travmaları en aza indirmek için steril şartlarda, uzman hekimler tarafından ağrısız ve acısız kürtaj imkanı sunulmakta, hastalarımız operasyon öncesi ve sonrası bilgilendirilmektedir.

Hastane ortamında uzman hekimler tarafından yapılmayan kürtaj operasyonlarında her zaman operasyon risklerinin olabileceği unutulmamalıdır. Kürtaj riskleri hakkında bilgi almak için kürtaj riskleri nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olmalı?

Kürtajın aile planlaması amaçlı olmayıp zorunlu sebeplerle yapıldığı durumlarda tarafımıza en çok iletilen sorulardan biri kürtajdan sonra ne zaman tekrar hamile kalabilirim olmaktadır. Klinik vakalar ile kürtaj sonrası gebe kalma olasılığının çok yüksek olduğu bilinmektedir. Yapılan kürtaj operasyonundan sonra rahimin kendini toparlayabilmesi yeni gebeliğin bir süre ertelenmesi faydalı olacaktır. Kürtaj sonrası ilk cinsel ilişki için yedi- on beş gün arası beklenmelidir. Bu durum yapılan operasyona ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Kürtaj sonrası cinsel ilişki konusunda merak ettiklerinizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kürtaj sonrası hamilelik için hekimler tarafından önerilen bekleme süresi üç aydır. Kürtaj sonrası ilk adet kanaması genellikle bir ay içerisinde olur. Kürtajdan sonra beklenen üç aylık süre içerisinde rahim kendini toparlayarak yeni gebeliğe hazır hale gelir. Kürtaj sonrası gebelik için doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman hekimler tarafından hastane ortamında ağrısız acısız vakumlu kürtaj imkânı sunmaktayız. Kürtaj hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar