Kürtaj yaptırmak amacıyla hastanemize başvuran hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan biri de kürtaj sonrasında iyileşme sürecinin nasıl geçeceği ve ne kadar süreceğidir. Lokal veya genel anestezi ile yapılan kürtaj sonrasında hasta aynı gün normal hayatına dönebilmektedir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtaj operasyonu sonrasında da dikkat edilmesi gereken genel ve hastaya özel şeyler olduğu gibi kürtaj sonrasında iyileşme sürecinin hızlı olması için dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bu yazımızda kürtaj sonrası iyileşme süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Kürtaj operasyonu ve öncesi hakkında ayrıntılı bilgi için kürtaj nedir, kürtaj ne zaman yapılır ve kürtaj riskleri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrasında hasta ağır işler yapmamalı, mutlaka dinlenmelidir. Kısa ve ağrısız bir operasyon olan kürtaj sonrası iyileşme çok hızlı gerçekleşir. Kürtaj sonrasında iyileşme süreci içerisinde kasıkta hafif kramplar dışında şiddetli ağrı beklenmez. Komplikasyon gelişmeyen normal bir kürtaj operasyonu sonrasında hastanın tamamen iyileşmesi için normal süre iki haftadır

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kürtaj sonrası iyileşme süresi ne kadar kısa olsa da bu süre içerisinde hastanın dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Doktorunuz size bu durumlarla ilgili operasyon öncesi ve sonrasında uyarılarda bulunacaktır. Doktorunuzun tavsiyesine uymanız kürtaj sonrası iyileşme süresini kısaltacak, sorunsuz bir iyileşme süreci yaşamanızı sağlayacaktır. Kürtaj sonrasında iki hafta cinsel ilişki ve vajinal duştan uzak durulmalı, reçete edilen ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir. Kürtaj sonrası kontrol muayenesine mutlaka gidilmelidir.

Kürtaj sonrası rahim ne zaman eski haline döner?

Kürtaj sonrası tekrar gebelik düşünen hastalarımız tarafından merak edilen bir diğer konu kürtaj sonrası rahim ne zaman toparlanır ve tekrar gebelik için ne kadar beklemek gerekir sorularıdır. Kürtaj sonrasında yeni bir gebelik için iki ay beklenmesini önermekteyiz. Psikolojik bir yönü de bulunan bu durum hastadan hastaya değişmektedir. Sizin için geçerli süreyi jinekolojik muayene sonrasında doktorunuzdan öğrenmeniz gerekir.

Kürtaj olduktan sonra ne zaman ayağa kalkılır?

Kürtaj operasyonu kısa süren bir operasyondur ve hastanın taburcu edilmesine kadar geçen süre içerisinde hastanın gözlem altında tutulması gereklidir. Kürtaj olan hastalar kürtaj sonrası ne zaman ayağa kalkarım, rahim kendini ne kadar sürede toplar, kürtaj sonrası ağrı ve kanama olur mu gibi soruları sıkça araştırmaktadır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması olarak bilinen kürtaj sonrası hastalar operasyondan sonra 15-30 dakika gibi bir sürede ayağa kalkıp yürüme imkânı bulabilirler. Operasyon lokal anestezi eşliğinde yapılmış ise kısa sürede ayağa kalkabilirler fakat genel anestezi eşliğinde yapılmış ise bu süre bir saate kadar uzayabilir. Kürtaj işlemi sonrası hastalar aynı gün içinde normal yaşamlarına dönmekte ve ufak çaplı olarak gelişen kanama, ağrılar için endişe edilmemelidir.

Kürtajdan sonra hasta bakımı nasıl olmalı?

Kürtaj işlemi sonrası hasta bir süre gözlem altında tutularak olası bir komplikasyon gelişip gelişmediği konusunda dikkatli olunmalıdır. Kürtaj olan hastalar içinde olduğu duruma karşı hassasiyet hisseder ve duygusal olarak yıpranma ihtimalleri büyüktür. Kürtaj sonrası kadın mutlaka dinlenmelidir. Fiziksel ve ruhsal yönden tam bir dinlenme iyileşme sürecinde büyük rol oynayacaktır. Kürtaj sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar, yapması ve yapmaması gereken durumlar mevcuttur.

Kürtaj sonrası hasta bakımında yapılabilecekler şunlardır;

 • Doktorun reçete edeceği antibiyotik, ağrı kesici ve benzeri ilaçları düzenli kullanmak
 • Kürtaj sonrasında oluşabilecek hafif ağrıları gidermek için karın ve sırt bölgesine masaj yapmak
 • Karın ve sırt bölgesine ısı uygulamak
 • Tampon yerine ped kullanmak
 • Kürtaj sonrası hasta hijyeni çok önemlidir ve iç çamaşırları düzenli olarak değiştirilmelidir.
 • Düzenli olarak kontrole gidilmelidir.
 • Hasta operasyondan sonrası mide bulantısı yaşamıyorsa yemek yiyebilir.

Kürtajdan sonra ne zaman doktora gidilmeli?

Kürtaj sonrasında iyileşme sürecinin kontrol edilmesi için hastalar genellikle bir hafta içerisinde kontrol muayenesine çağrılmaktadır. Kontrol muayenesine çağırma süresi hastanın durumu ve operasyonda komplikasyon gelişip gelişmemesine bağlı olarak değişebilmektedir. Kürtaj sonrası kontrol muayenesinde operasyonun başarısı görülmekte, operasyon sonrası gelişebilecek enfeksiyon, parça kalması ve benzeri durumlar tespit edilerek gerekli tedaviler yapılmaktadır.

Başarısız kürtaj belirtileri nelerdir?

Başarısız kürtaj; uygulanacak işlemde başarısız olunması ve yapılan müdahaleler sonrası gebelik durumunun hala devam etmesi anlamına gelmektedir. Başarısız kürtaj; genellikle gebelik testinin pozitif ama gebelik kesesinin görülmediği durumlarda uygulanan kürtaj sırasında görülmektedir. Başarısız kürtajın olmaması adına önce ultrason sırasında kesenin tespit edilip ardından kürtaj işlemine geçilmesi işlemi uygulanmalıdır. Her hasta kürtaj sonrası kontrole çağrılmalı ve olası bir durum görüldüğünde ikinci planlama yapılmaktadır.

Başarısız kürtaj belirtileri şunlardır;

 • Yirmi günü aşan kanama
 • Yoğun ağrı, kramp
 • Yüksek ateş
 • Vajinal akıntı

Başarısız kürtaj operasyonlarında aşağıdaki durumlar meydana gelebilir. Kürtaj sonrası iyileşme sürecinde beklenmeyen durumlar görüldüğünde bir sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Her cerrahi operasyon sonrası hastada bazı komplikasyonlar gelişebildiği gibi kürtaj operasyonu sonrası da bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Günümüz şartlarında, gelişen tıp teknolojileri ile birlikte kürtaj sırası ve sonrasında komplikasyonlar gelişebilir fakat görülme sıklığı çok nadirdir. Kürtaj komplikasyonları şu şekildedir:

 • Kanama: Operasyon sonrası hastada az miktarda kanama görülmesi normal bir durum olarak görülür fakat kanama süresi uzun sürerse mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.
 • Enfeksiyon: Kürtaj işlemi steril ortamda ve hijyenik hastane koşulları altında yapıldığında enfeksiyon minimum düzeydedir. Enfeksiyon varlığı, rahim ve yumurtalık iltihabına sebebiyet verebileceği için kontrol edilmesi gereken bir husustur.
 • Rahim delinmesi: Perforasyon olarak bilinen rahim delinmesi hastalarda yapısal olan rahimin öne ve arkaya doğru sarkık olması sonucu büyük risk taşıyabilir, hastanın ultrason gözetiminde tutulması gerekir.
 • Rahimde yapışıklılık: Rahimde yapışıklılık durumu kendini adet görememe ile belli etmekte ve vakumlu kürtaj tekniği ile azaltılan bir komplikasyondur. Böyle bir durumda hastaya histereskopi işlemi yapılarak yapışıklık durumu ortadan kaldırılır.

Kürtaj sonrası adet ne zaman düzene girer?

Kürtaj sonrası hastada ufak çaplı kanamalar meydana gelebilir ve çoğu hasta meydana gelen kanamanın adet kanaması olduğunu sanmaktadır. Kürtaj sonrası görülen ilk adet kanaması her zaman görülen adet kanaması miktarından daha az olabilmektedir ve bu durum endişe yaratacak bir durum değildir. Kürtaj olan hastalar adetlerinin ne zaman düzene gireceği konusunda merak etmekte ve uzun sürüp sürmeyeceği konusunda endişe duymaktadır. Kürtaj sonrası adet dört ile sekiz hafta arasında adetin düzene girmesi beklenmektedir. Bu süre içerisinde adet görülmemişse kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmelidir.

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması işlemi olup, çeşitli tıbbi ve kişisel nedenlerle başvurulan bir yöntemdir. Bu işlem, özellikle istenmeyen gebeliklerde, fetüsün sağlıklı gelişemediği durumlarda veya annenin sağlık durumunun gebeliği sürdürmeye uygun olmadığı hallerde uygulanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Yumurtlama Nasıl Anlaşılır?

Kürtaj sonrası yumurtlama süreci, kadınların doğurganlık yeteneklerini geri kazandıkları önemli bir evredir. Kürtajdan sonra, vücudun hormon seviyeleri yeniden düzenlenmeye başlar ve bu da yumurtlamanın tekrar başlamasına yol açar. Kürtaj sonrası yumurtalama genel olarak 2 ila 4 hafta içerisinde gerçekleşir. Yumurtlama döneminin anlaşılması, adet döngüsündeki değişikliklerin dikkatlice izlenmesiyle mümkün olabilir. Yumurtlama döneminde, bazı kadınlar karın alt bölgesinde hafif ağrılar, vajinal akıntıda artış ve vücut ısısında hafif bir yükselme gibi belirtiler yaşayabilirler. Yumurtlama test kitleri de bu dönemin belirlenmesinde yardımcı olabilir. Bu kitler, idrarda luteinize edici hormon (LH) seviyesini ölçerek yumurtlamayı tespit eder.

Kürtaj Sonrası Hemen Hamile Kalınır mı?

Kürtaj sonrası hemen hamile kalma olasılığı, bireysel farklılıklara bağlı olarak değişir. Kürtajdan sonra, vücudun normal adet döngüsüne dönmesi biraz zaman alabilir, ancak bazı kadınlar kürtajdan kısa bir süre sonra, özellikle de ilk yumurtlama döneminde, yeniden hamile kalabilirler. Bu nedenle, kürtajdan hemen sonra korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda hamilelik riski bulunmaktadır. Hamile kalma olasılığı, kürtajın yapıldığı döneme, kadının genel sağlık durumuna ve hormonal dengelerine bağlıdır.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kürtaj sonrası hamile kalma süresi, kadının vücudunun iyileşme hızına ve hormonal dengesine bağlıdır. Genellikle, kürtajdan sonraki ilk adet döngüsünden itibaren hamile kalma olasılığı artar. İlk adet dönemi, kürtajdan yaklaşık 4-6 hafta sonra başlar. Ancak bu süre, bireysel farklılıklara göre değişiklik gösterebilir. Kürtaj sonrası ilk yumurtlama dönemi, genellikle kürtajdan sonraki 2-4 hafta içinde gerçekleşir ve bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda hamilelik riski bulunur. Kürtajdan sonra vücudun toparlanması ve hormon seviyelerinin yeniden düzenlenmesi için belirli bir süre geçmesi gerektiğinden, doktorlar genellikle ilk adet dönemine kadar doğum kontrol yöntemleri kullanılmasını önerirler.

Kürtaj Sonrası Akıntı

Kürtaj sonrası dönemde, kadınlar çeşitli vajinal akıntılar yaşayabilirler. Bu akıntılar, genellikle vücudun iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve normal kabul edilir. Ancak, akıntının rengi, miktarı ve kokusu, dikkatle izlenmeli ve olağan dışı belirtiler fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır. Kürtajın yapıldığı tarihten birkaç gün sonrasında kanlı ya da pembe renkli akıntı genel olarak normal yorumlanır. Bu akıntı birkaç gün sonra tamamen kesilir.

Eğer akıntı kötü kokulu, sarı veya yeşil renkli ise, enfeksiyon belirtisi olabilir ve bu durumda derhal doktora başvurulmalıdır. Enfeksiyon belirtileri arasında ateş, şiddetli karın ağrısı ve yoğun, kötü kokulu akıntı yer alır. Bu belirtiler, kürtaj sonrası dönemde dikkatle izlenmeli ve gerektiğinde tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Kürtaj yapan yer araştırırken mutlaka hastane ortamı ve alanında uzman doktorlar tercih edilmelidir. Bağcılar’daki hastanemizde uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız ile kürtaj operasyonları yapmaktayız. Hastanemizde yapılacak muayene sonrasında kürtaj operasyonunuz için kürtaj fiyatı alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 20.07.2024

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.