Kürtaj

Kürtaj, hamileliğin kişinin kendi isteği ile sonlandırılması durumudur. Bu sonlandırma işlemi doktor kontrolünde yapılan tıbbi müdahale ile gerçekleştirmektedir. Kürtaj, yalnızca istemli olarak gebeliğin sona erdirilmesi işlemi değildir. Bunun yanı sıra düşük yapıldıktan sonra kadının rahminde kalan bebeğin alınması da bu müdahale alanının içerisine dahil edilir.

Kürtaj işlemi eğer istemli olarak yapılacaksa ülkemizde bunun yasal sınırı bulunmaktadır. Türkiye’de 10. Haftayı geçen gebeliklerde sağlık sorunları dışında herhangi bir gebelik sonlandırma işlemi yapılamaz. Ancak doktor tarafından verilen rapor doğrultusunda yapılması gerekiyorsa da bu konuda herhangi bir hafta sınırlaması yapılamaz.

Kürtaj Sonrasında Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra hastaların bir süre dikkatli süreç izlemesi gerekmektedir. Hastalar genellikle hemen işlemin sonucunda taburcu edilirler. Arkasından bir günlük istirahat süreci takip eder.

KürtajKürtaj sonrasında kadınların en fazla şikayet ettikleri ve korktukları durumlardan birisi kanamadır. Kanama belirli bir aşamaya kadar oldukça normaldir. Kaldı ki doktorlar da hastalarına kürtaj sonrasında gerekli bilgiyi verirler. Bu durum regl döngüsü içerisinde değildir, yalnızca kürtaj sonrasında oluşan bir durumdur. Kürtaj sonrasında 30 ila 40 günlük bir süre içerisinde normal adet döngüsü geri gelir. Bazı durumlarda kanama uzun olabilir. Buna ek olarak sancı da ortaya çıkabilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız mutlaka doktorunuza başvuru yapın.

Kürtaj sonrasında vücut ısısı sürekli olarak kayıt altına alınmalıdır. 38 derece ve üzerinde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidip, gerekli tedaviyi olmalısınız. Yine kürtaj sonrasında cinsellik de en fazla dikkat gerektiren unsurlar arasında yer alır. Kürtajı takiben yaklaşık olarak 7 ila 10 günlük süre zarfında kesinlikle cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Eğer doktorunuz yapılan kontrol sonrasında gerekli görürse bu süreyi uzatabilir. Kürtajdan sonraki iyileşme süreci ve kürtaj sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili ayrıntılı bilgi için kürtaj sonrası yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj Hakkında En Çok Merak Edilenler

Birçok kadın kürtaj konusunda nereye ve kime danışacağını bilemiyor. Bu konuyu toplumsal kodlar nedeniyle açıkça da konuşamadığı için internet mecrasında bilgi ediniyor. Kürtaj hakkında en çok merak edilen konular arasında kimlerin yaptırabileceği geliyor. Kürtajı hamile olan ve yasal sınırlar içerisinde olan herkes özgürce yaptırabilir.

 • Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Kürtaj sanıldığı gibi uzun süren bir işlem değildir. 10 dakika içerisinde tüm süreç tamamlanarak hasta taburcu edilebilir.

 • Kürtaj sırasında acı çeker miyim?

Kürtaj işlemi doğru şartlar altında yapıldığında acı ve ağrı vermez. Bunun için alanında uzun zamandır çalışan bir doktordan destek alabilirsiniz.

 • Kürtajda Hangi Yöntem Uygulanabilir?

Kürtaj sırasında uygulanacak yöntem doktor tarafından hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Bu da ancak ve ancak yapılacak muayene ile ortaya çıkartılır.

İstanbul Kürtaj

İstanbul kürtaj konusunda oldukça geniş imkanlara sahip bir kenttir. Birçok devlet ve özel sağlık kompleksinin bir arada bulunduğu şehirde, dilediğiniz yerden kürtaj konusunda destek alabilirsiniz.

Kürtaj aslında rahimin boşaltılması anlamına gelen bir kelimedir. Bu işlem bazen anormal bir kanamayı durdurmak, bazen anormal bir kanamanın neden olduğunu incelemek amacıyla parça almak, bazen düşükler sonrası kalan parçaları temizlemek ve bazen de gebelik sonlandırmak amacıyla yapılır. Kürtaj genellikle genel anestezi ile yapılmaktadır. Bu anestezi hastaya derin bir uyku verir ve beraberinde herhangi bir ağrı duymasını engeller. Bu yazımızda kürtaj hakkında bilinmesi gerekenler ve kürtaj hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’de kürtaj yasal mı? Kaç haftaya kadar yapılabilir?

Ülkemizde gebelik sonlandırma amacıyla yapılan kürtajlarda belli yasal sınırlamalar mevcuttur. Ülkemizde gebelik sonlandırmak 10 haftaya kadar yasal olarak yapılabilmektedir. Evli çiftlerde mutlaka eş rızası alınmalıdır. 18 yaş altındaki bireyler anne veya baba rızası ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından büyük bekâr olan bireyler ise sadece kendi rızaları ile kürtaj yaptırabilirler.

Düşükten sonra kürtaj şart mıdır?

Düşükten sonra parça kalmış ise veya kanama devam ediyorsa kürtaj gerekli olabilir. Kesin karar jinekolojik muayene sonrası doktor tarafından verilmelidir. Düşük parça kalmadan tamamlanmışsa kürtaja gerek yoktur.

İkinci veya üçüncü kürtaj çok mu risklidir?

İkinci veya üçüncü kürtajdaki risk ilk kürtajla aynıdır. Ancak kürtaj bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir. Mükerrer kürtajın ekstra bir riski yoktur.

Kürtaj sonradan anlaşılır mı?

Kürtaj operasyonundan bir müddet sonra bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının bile kürtaj olduğunuzu anlaması tam olarak mümkün değildir.

Kürtaj sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalı mıdır?

Anne bebek kan uyuşmazlığı durumlarında kürtaj altı haftadan önce yapılırsa kan alışverişi olmadığı için iğne yapılması gerekmez. Altı haftadan sonra yapılan kürtajlarda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

Kürtaj yerine bitkisel çözüm mümkün mü?

Kadın hastalıkları ve doğum alanında uzman olmayan kişiler tarafından internette yayılan bu yanlış bilgilerle sağlığınızı riske atmamalı, bu tarz tavsiyeler yerine bir sağlık merkezinde istenmeyen gebelik çözümleri hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Kürtajdan sağlık ocağı veya ailemin haberi olur mu?

Kesinlikle olmaz. Muayeneye başvuru nedeniniz dahil size ait kaydedilen tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında gizli tutulur. Şahıs ve kurumlarla paylaşılmaz.

Nerede kürtaj yaptırabilirim?

Kürtaj yapılan yer araştırırken mutlaka hastane ortamı ve alanında uzman doktorlar tercih edilmelidir. Bağcılar’daki hastanemizde uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız ile kürtaj operasyonları yapmaktayız. Hastanemizde yapılacak muayene sonrasında kürtaj operasyonunuz için kürtaj fiyatı alabilirsiniz.

.

Kürtaj

Kürtaj, hamileliğin kişinin kendi isteği ile sonlandırılması durumudur. Bu sonlandırma işlemi doktor kontrolünde yapılan tıbbi müdahale ile gerçekleştirmektedir.

Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra hastaların bir süre dikkatli süreç izlemesi gerekmektedir. Hastalar genellikle hemen işlemin sonucunda taburcu edilirler. Arkasından bir günlük istirahat süreci takip eder.

Kürtaj Sonradan Anlaşılır mı?

Kürtaj operasyonundan bir müddet sonra bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının bile kürtaj olduğunuzu anlaması tam olarak mümkün değildir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar