Bu yazımızda son yıllarda sıklıkla başvurulan bir kürtaj operasyonu türü olan vakumlu kürtaj hakkında bilgi vereceğiz. Kürtajın birçok metodu bulunmakla birlikte en çok talep edilen kürtaj çeşidi olan vakumlu kürtaj klasik kürtaja göre çok daha az ağrılı olması ve düşük enfeksiyon riskinden dolayı kürtaj yapan hastaneler tarafından tercih edilmektedir. Vakumlu kürtaj süresi, vakumlu kürtaj sonrası hamilelik, vakumlu kürtajın avantajları ve riskleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızdan sonra kürtaj operasyonu öncesi ve sonrası hakkında ayrıntılı bilgi için kürtaj hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler ve kürtaj hakkında en çok sorulanlar yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj nedir? Nasıl yapılır?

Modern bir kürtaj yönetimi olan vakumlu kürtaj klasik kürtaja göre daha kısa sürede, lokal veya genel anestezi ile yapılabilen, rahimde negatif basınç yaratılarak tahliye ve dezenfeksiyon yapılmasıdır. Özellikle gebeliğin erken haftalarında yapılan kürtajlarda tercih edilen vakumlu kürtaj ile hasta çok kısa sürede normal hayatına dönebilmektedir. Vakumlu kürtaj operasyonu öncesinde vajina girişi özel solüsyonlar kullanılarak temizlenerek bakteri ve mikroplardan arındırılarak enfeksiyon riski sıfıra indirilir. Tek kullanımlık her hastaya özel olarak kullanılan kanüller ile vajina girişinden rahime ulaşılır. Negatif basınç uygulanarak ceninin tahliyesi yapıldıktan sonra operasyon tamamlanır.

Vakumlu kürtaj ne kadar sürer?

Her ne kadar kısa süreli olsa da kürtaj cerrahi bir operasyondur. Komplikasyon gerçekleşmediği durumlarda vakumlu kürtaj süresi 10 – 20 dakika arasında olmaktadır. Kürtaj süresi hakkında merak ettiklerinizi jinekolojik muayene esnasında doktorunuza danışabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj avantajları nelerdir?

Vakumlu kürtaj metodunun klasik kürtaj yöntemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar özellikle kürtaj sonrası iyileşme sürecinde hissedilmekte iyileşme süresini kısaltmaktadır.

Vakumlu kürtajın avantajları

 • Enfeksiyon riskinin yok denecek kadar az olması
 • Operasyon riskinin daha kısa olması
 • Kürtaj sonrası kanamanın az olması
 • Parça kalma riskinin az olması

Vakumlu kürtaj rahime zarar verir mi?

Vakumlu KürtajVakumlu kürtaj hastane ortamında ve uzman doktorlar tarafından yapıldığında klasik kürtaj yöntemlerine göre çok daha az riskli bir operasyondur. Vakumlu kürtajın rahime zarar vermesi söz konusu değildir. Ancak vakumlu kürtaj için mutlaka hastaneler tercih edilmelidir. Kürtajın operasyonu sırasında ve sonrasındaki riskler hakkında bilgi almak için kürtaj riskleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj, hamileliğin son erdirilmesi için yapılan cerrahi müdahalenin adıdır. Tıp dilinde daha çok küretaj olarak bilinen bu eylem ile hamilelik sona erer.

Özellikle istenmeyen gebelik için yapılan işlem, zaman zaman sağlık nedenleri ile de yapılmaktadır. Dolayısıyla her ne olursa olsun mutlaka uzman doktor gözetiminde, steril ortamlarda sonuca ulaştırılmalıdır.

Kürtaj sırasında yalnızca rahmin içerisinde bulunan cenin çıkartılmaz, tüm rahim temizlenir. Dolayısıyla kürtaj dediğimiz kavram yalnızca hamileler için kullanılmamaktadır. Miyom gibi rahatsızlıkları olan kadınların operasyonlarına da küretaj ya da kürtaj ismi verilmektedir.

Ülkemizde 1983 yılına kadar yasak olan kürtaj, sonrasında serbest bırakılmıştır. Ülkemizde yasal olarak belirlenen haftalar içerisinde kadınlar herhangi bir izne tabi olmadan kürtaj işlemini yaptırabilmektedir. Ülkemizde yasal olarak 10 hafta ile sınırlanan kürtaj daha sonrası için yalnızca kadın sağlığı ile ilgili durumlar (Düşük gibi)  ortaya çıkarsa yapılabilmektedir. Dolayısıyla gebeliği sonlandırmak isteyen kişi bunu mutlaka yasal süre içerisinde yaptırmalıdır.

Vakumlu kürtaj fiyatları ne kadar?

Bilinen eski yöntemlere göre daha kısa sürede kürtaj operasyonunu başarı ile sonlandıran vakumlu kürtaj, rahimde negatif basınç yapılarak cenin çıkartılır. Bu sayede 10 ila 20 dakika gibi kısa sürelerde tüm işlem tamamlanmış oluyor. Vakumlu kürtaj işleminin çok kısa sürmesi dolayısıyla birçok kişi bu konuda fiyat araştırması yapmaktadır. Vakumlu kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak ve kürtaj fiyat listesine ulaşmak için kürtaj fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz.

Vakumlu kürtaj ne zaman yapılır?

Bilindiği üzere ülkemizde isteğe bağlı kürtajın yasal olarak belirli zaman aralığı vardır. Bu da hamilelik başlangıcı ile 10. Hafta arasıdır. Vakumlu kürtaj için ise zaman aralığı 6 ila 10’ncu hafta arasındadır. Bu bağlamda kürtaj ile hamileliğini sona erdirmek isteyen kişi bu süre zarfından tüm işlemlerini yaptırmalıdır. Kaldı ki vakumlu kürtaj dakikalar içerisinde sonuç veriyor.

Vakumlu kürtaj ağrılı mı?

Vakumlu kürtaj lokal ya da genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi sırasında kişinin bilinci tamamen kapalı olduğu için herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmez. Ancak lokal anestezi gerçekleştiğinde çok hafif ağrı hissedilebilir. Ancak bu kişilerin kaldıramayacağı kadar bir ağrı değildir. Dolayısıyla genel olarak ağrı ve sızı konusunda kişiler çok büyük problemler yaşamadan tüm süreci başarı ile sonuçlandırabilirler. Kadınların geneli lokal yerine genel anestezi tercih ediyor. Bu noktada sizin tercihinizi ve sağlık durumunuz göz önüne alınarak karar veriliyor.

Vakumlu kürtajda dikiş atılır mı?

Normal bir cerrahi müdahalede genellikle küçük de olsa dikiş söz konusu olabilmektedir. Ancak vakumlu kürtajda herhangi bir yerinizde kesi oluşmayacağı için dikiş atılmasına gerek kalmaz. Bu bağlamda vakumlu kürtaj kadınlar için son derece rahat geçer.

Vakumlu kürtaj gebeliği sonlandırmak için kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu işlem, hamileliği sonlandırmanın yanı sıra, tıbbi komplikasyonları önlemek veya gebelik sonlandırıldıktan sonra uterus içinde kalan dokuları temizlemek amacıyla da kullanılabilir.

Vakumlu kürtaj günümüz dünyasında en fazla talep edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun sebebi kürtaj işleminin son derece kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlaması ve kadının rahminde herhangi bir sorun oluşturmamasıdır.

Vakumlu Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Her kürtaj yönteminde olduğu gibi vakumlu kürtajda da bazı riskler mevcuttur. Bu riskler, işlem sırasında kullanılan tekniklere, kişinin sağlık durumuna ve gebeliğin süresine bağlı olarak değişebilir. Riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kanama: Vakumlu kürtaj sonrası hafif veya orta düzeyde vajinal kanama olabilir. Bu kanama genellikle birkaç gün sürebilir. Ancak aşırı kanama riski de bulunabilir, bu nedenle doktorunuzun önerilerini takip etmek önemlidir.

Enfeksiyon: Herhangi bir cerrahi müdahale sonrasında enfeksiyon riski vardır. İşlem sonrası enfeksiyon belirtileri (ateş, şiddetli karın ağrısı, kötü koku gibi) ortaya çıkarsa, derhal bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçilmelidir.

Yaralanma: Uterusun veya rahim ağzının hasar görmesi riski mevcuttur. Bu nadir bir durumdur, ancak olasıdır.

Doku Kalıntıları: İşlem sırasında uterus içindeki dokuların tamamen çıkarılamaması veya geride kalması riski vardır. Bu durum, daha fazla müdahale gerektirebilir.

Vakumlu Kürtaj İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Vakumlu kürtaj iyileşme süreci kişiye göre değişiklik gösterir. Bu noktada kişiler mutlaka doktorlarının söylediklerini uygulamalıdır. Aksi takdirde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Vakum kürtaj sonrasında muayeneleri kaçırmamaya, dinlenmeye, kanama durumlarında hastaneye başvurmaya, ağrı ve rahatsızlık durumlarında hekime danışmaya özen gösterilmelidir.

Vakumlu Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılabilir?

Ülkemizde kürtaj yöntemi fark etmeksizin yasal olarak hamileliğin başlangıcından itibaren 10’uncu haftaya kadar kürtaj yaptırabilirsiniz. Dolayısıyla vakumlu kürtajı da 10’uncu haftaya kadar yaptırma şansınız var.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Bakım

Vakumlu kürtaj sonrasında bakım için mutlaka doktor tavsiyesine uymak gerekiyor. Bu bağlamda bir süre denize ve havuza girmek yasaklanabilir. Ayrıca bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girmek de yasaklar arasında yer alabilir.

Vakumlu Kürtaj ile Cerrahi Kürtaj Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vakumlu kürtaj ve cerrahi kürtaj arasında birçok yönden farklar vardır. Bunların arasında işlem tekniği ilk sırada gelir. Vakumlu kürtaj aspiratör kullanılarak yapılır, cerrahi ise elle yapılır. Anestezi konusu da önemlidir. Vakumlu kürtaj lokal anestezi ile yapılırken, cerrahi kürtaj genel anestezi altında yapılabilir. Cerrahi kürtaj 15 dakikadan uzun sürebilirken, vakumlu kürtaj 15 dakika ya da daha az bir sürede sonuçlanabilir.

Vakumlu Kürtajın Gebelik Sonlandırmada Tercih Edilme Nedenleri?

Vakumlu kürtaj rahme minimum düzeyde hasar veriyor. Bu nedenle gebelik sonlandırmada istenen bir yöntem. Ek olarak oldukça kısa sürede gebelik sonlandırması da vakumlu kürtaj ile gerçekleşebiliyor.

Bağcılar’daki hastanemizde vakumlu kürtaj hizmeti vermekteyiz. Hastane şartlarında güvenli kürtaj için telefon numaralarımız ve whatsapp hattımızdan bilgi alabilirsiniz. Kürtaj yapan yerler araştırılırken hastalarımızın birincil önceliği hastane ortamı ve alanında uzman doktorlar olmalıdır. Ehil kişiler tarafından hastane ortamında yapılan vakumlu kürtaj operasyonlarında riskler en aza inmekte, kürtaj sonrası konforlu bir iyileşme süreci olmaktadır. Muayene ve randevu işlemleri için çağrı merkezimizle görüşebilir, jinekolojik muayene sonrasında vakumlu kürtaj fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2022
  Güncelleme Tarihi : 24.09.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.