Kürtaj nasıl ve ne zaman yapılır?

Kürtaj kanun sınırları ile belirlenen zamanlar aralığında yapılabilen, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması veya tanı yöntemi olarak kullanılan cerrahi bir operasyondur. Bu yazımızda kürtaj nasıl yapılır ve kürtaj ne zaman yapılır hakkında bilgi vereceğiz Kürtaj hakkında ayrıntılı bilgi için kürtaj nedir ve kürtaj hakkında merak edilenler yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan ciddi bir tıbbi müdahaledir. Kürtaj operasyonunun mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından steril hastane ortamında yapılması gerekir. Uygun olmayan yerlerde yetkisiz kişiler tarafından yapılan kürtaj operasyonlarında kürtaj riskleri ortaya çıkmaktadır. Yasal ve tıbbi prosedürlere uyulduğu takdirde lokal veya genel anestezi ile kısa süre içerisinde gerçekleştirilen kürtaj sonrasında hasta gündelik hayatına dönebilmektedir. Kürtaj işleminden önce jinekolojik muayenede gebeliğin haftası belirlenir. Kürtaj için kullanılan birçok kürtaj yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerdeki genel yapılanlar hastanın isteği ve tıbbi durumuna göre lokal veya genel anestezi uygulanması, sonrasında gebeliğin sonlandırılması ve hastanın uyandırılmasıdır. Lokal anestezi ile yapılan operasyonlarda bir miktar acı hisseden hasta, genel anestezide derin bir uyku halinde hiçbir acı hissetmez. Operasyon sonrası dinlendirilen hasta aynı gün hastaneden ayrılıp günlük işlerine dönebilir. Operasyon sonrasında birkaç gün hafif kanama ve kasık ağrısı beklenmektedir.

Kürtaj ne zaman yapılır?

Kürtaj operasyonu yasal olarak isteğe bağlı durumlarda gebeliğin ilk haftasında yapılabilmektedir. Anne sağlığını tehdit eden durumlarda gebeliğin haftasına bakılmaksızın kurul kararı ile kürtaj yapılması gerekir.

Kürtaj nerede yapılır?

Ülkemizde kürtaj yapan yerler arasında devlet hastaneleri, özel hastaneler ve klinikler bulunmaktadır. Kürtaj yapan yer tercih edilirken uzman doktor kadrosuna sahip olmasına dikkat edilmelidir. Kürtaj için mutlaka hastane ortamı ve ehil kişiler tercih edilmelidir. Kürtaj yapan hastane hakkında da olumlu olumsuz yorum ve geri bildirimler araştırılmalıdır.

Kürtaj fiyatları ne kadardır?

Kürtaj fiyatı gebeliğin haftası, anestezi durumu, hastanın genel tıbbi durumu gibi birçok kritere göre belirlenmektedir. Okuyucularımız web sitesi üzerinden kürtaj fiyatı öğrenmek istese de sabit bir kürtaj ücreti verebilmek mümkün değildir. Kürtaj fiyatları yapılacak jinekolojik muayene sonrasında belirlenmektedir. Kürtaj fiyatları ile ilgili bilgi ve randevu almak için whatsapp bilgi hattımız, canlı destek ve telefon numaralarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kaç haftaya kadar kürtaj yapılabilir?

Kürtajın yapılabileceği zamanlar dünyada birçok ülke tarafından sınırlandırılmıştır. Bu sınırlandırmaların çoğu anne sağlığını korumak üzerinedir. Belli bir zamanı geçmiş gebeliklerin sonlandırılması zorunlu gebelik sonlandırma haricinde sınırlandırılmaktadır. Bu sebeple kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar tarafından kaç haftaya kadar kürtaj yapılır, x haftalık gebelik kürtaj yapılır mı, x haftalık bebek kürtaj olur mu, kürtaj en erken ne zaman yapılır, kürtaj en geç ne zaman yapılır ve benzeri sorular sıkça sorulmaktadır.

Ülkemizde en geç kürtaj yapılabilen hafta 10 olarak belirlenmiştir. En erken kürtaj süresi ile ilgili bir yasal kısıtlama bulunmamakla birlikte çoğu kürtaj yapan doktorlar ve kürtaj yapan hastaneler tarafından 4 hafta olarak önerilmektedir.

Kürtaj kaç haftaya kadar yasal?

Kürtaj tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı yasal kısıtlamalara tabi tutulmaktadır. Yasal süre içerisinde gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınlar tarafından kürtaj kaç haftaya kadar yasal, kaçıncı haftada kürtaj olabilirim gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. İsteğe bağlı gebelik sonlandırma durumunda Türkiye’de kürtajın yasal süresi 10 haftadır. Kürtajın yasal boyutu hakkında en çok merak edilen konular olan evlilik dışı kürtaj, kürtajda eş onayı, kürtajda baba onayı ve kürtaj gizliliği hakkında ayrıntılı bilgi için kürtajın yasal boyutu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj olmanın zararları var mı?

Kürtaj olmanın tekrar hamile kalmayı zorlaştırdığı, kısırlığa sebep olduğu, ilk hamilelikte kürtajın zararlı olduğu gibi yanlış bilgiler karşımıza çıkmaktadır. Kürtajın zararları olarak bilinen bu durumlar başarısız kürtaj operasyonları(rahim delinmesi, rahimde kan birikmesi, parça kalması ve benzeri riskler) sonucunda oluşmaktadır. Uygun şartlarda uzman doktorlar tarafından yapılan başarılı kürtaj operasyonlarının zararlı olduğundan bahsetmek söz konusu değildir.

Kürtajdan sonra ağrı olur mu?

Gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınlar için kürtaj operasyonları bazen korkutucu olabilmektedir. Çevresinden duyduğu bilgiler, izlediği filmler, internet aramaları ve benzeri şeyler kürtajın riskleri, steril olmayan şartlarda yapılan başarısız kürtaj uygulamaları, merdiven altı kliniklere işaret etmekte kürtaj yaptırmak isteyen kadında kürtaj ağrılı ve acılı bir operasyondur algısı yaratabilmektedir. Oysa günümüz tıp imkânları ile yapılan kürtaj operasyonları ile kürtajdan sonra ağrı ve kürtaj sırasında acı duyma minimuma indirgenmektedir. Doğru şartlarda alanında uzman doktorlar tarafından yapılan kürtaj operasyonlarında riskler minimuma inmekte, hastalar kısa süre müşahede altında durduktan sonra aynı gün normal yaşantılarına dönebilmektedir. İlk gün içerisinde az bir miktar ağrı duyulması normal karşılanmakta, doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ile atlatılmaktadır.

Kürtaj sonrasında hasta bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi için kürtajdan sonra dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj gebelik sonlandırma amacıyla yapılan bir cerrahi işlemdir. Ancak kürtajın ne zaman yapılması gerektiği ve hangi haftalarda mümkün olduğu konusunda belirli sınırlamalar vardır. Gebeliğin ilk hissedildiği günlerde kürtajın en erken ve en geç ne zaman yapılabileceği merak konusu olmaktadır.

1 Haftalık Bebek Kürtaj Olur mu?

Gebeliğin 1 haftalık olduğu dönemde kürtaj genellikle mümkün değildir. Bu dönemde gebelik hala döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeye başladığı aşamadadır ve henüz embriyo oluşmamıştır.

2 Haftalık Bebek Kürtaj Olur mu?

Gebeliğin 2 haftalık olduğu dönemde de genellikle kürtaj yapılmaz. Embriyo henüz oluşmamıştır ve döllenmiş yumurta rahme yerleşmeye çalışmaktadır.

Kürtaj İşlemi Kaç Saatte Biter?

Kürtaj operasyonu genellikle 5 ila 15 dakika aralığında yapılır. İşlem süresi gebeliğin haftasına, doktorun deneyimine ve kullanılan tekniklere bağlı olarak değişebilir. Operasyon lokal anestezi, sedasyon veya gerekli durumlarda genel anestezi altında yapılabilir.

En Fazla Kaç Aylıkken Kürtaj Yapılır?

Kürtaj işlemi ülkeden ülkeye ve yasa düzenlemelerine göre değişiklik gösterebilir. Ülkemizde kürtaj 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. Ancak, gebeliğin ilerlediği haftalar arttıkça ve özellikle gebelik sağlık açısından risk taşıyorsa kürtaj yapılabilme sınırlamaları daha geniş olabilir.

Kürtaj En Son Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj işlemi genellikle gebeliğin 10. haftasına kadar yasal olarak yapılabilir. Gebelik sağlık açısından risk taşıyorsa veya ciddi anormallikler varsa kurul kararı ile zorunlu kürtajın daha ileri haftalarda da yapılabilme imkânı vardır.

Kürtaj Kaç Aydan Sonra Yapılmaz?

Türkiye’de gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj işlemi yasal düzenlemelere tabidir. Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallara göre gebeliğin 2.5 aydan (10 hafta) daha ileri bir aşamada isteğe bağlı kürtaj işlemi gerçekleştirilmez. Bu sınırlama hem annenin sağlığı hem de gebeliğin sonlandırılmasının etik ve tıbbi yönleri göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. 2.5 aydan sonraki dönemdeki gebeliklerde, ciddi sağlık sorunları veya anomaliler dışında kürtaj yapılması genellikle yasaklanmıştır.

Kürtaj işlemi sadece yasal sınırlamalara değil aynı zamanda tıbbi ve etik değerlere de tabidir. Herhangi bir gebelik sonlandırma işlemi dikkatli bir değerlendirme ve danışmanlık süreci gerektirir. Bu nedenle gebeliğin kaç aydan sonra kürtaj yapılabileceği konusunda en doğru ve güvenilir bilgiyi sağlık profesyonellerinden almak önemlidir.

Bebek Kaç Haftalık Kürtaj Yapılır?

Kürtaj işlemi gebeliğin 4 ila 10 haftası arasında gerçekleştirilir. Bu dönem gebeliğin en erken belirlenebildiği aşamalardan biridir ve cerrahi işlem riskini minimize etmeyi amaçlar.

Kürtaj işleminin belirlenen bu aralık içerisinde yapılmasının hem annenin sağlığı hem de tıbbi prosedürün güvenliği açısından önemli olduğu düşünülür. 4 haftadan önce yapılan kürtajlar gebeliğin doğru şekilde sonlandırılamaması riski taşıyabilirken, gebeliğin ilerlemesiyle birlikte kürtaj riskleri arttığı için 4-10 arası haftalar tercih edilir. 10 haftadan sonra ise daha komplike bir cerrahi gereksinimi ortaya çıkabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 07.10.2022
  Güncelleme Tarihi : 04.09.2023

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.