Bebek aldırma hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Bebek aldırma; istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla uygulanmakta olan cerrahi operasyonladır.

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için bebek aldırma yapılması hakkında kadınların en merak ettiği konulardan derlediğimiz bu yazımızda bebek aldırma ne zaman yapılır, bebek aldırma yöntemleri nelerdir, bebek aldırma nasıl yapılır, bebek aldırma yasal mı ve bebek aldırma fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Bebek aldırma ne zaman yapılır?

Bebek aldırmak isteyen kadınların en merak ettiği konulardan biri bebek aldırmanın en erken ne zaman yapılabileceği, bebek aldırmanın en son ne zaman yapılabileceği, bebek aldırma süresi, kaç haftalık bebeğin alınabileceği gibi bebek aldırmanın ne zaman yapılabileceği konusudur. Dünyada bebek aldırma anne sağlığını korumak için belli yasal düzenlemeler ile sınırlanmıştır. Ülkemizde de bebek aldırma gebeliğin ilk on haftası ile sınırlı tutulmuştur. Bebek aldırma en erken gebeliğin başlangıcından dört hafta sonrasında en geç bebek aldırma onuncu haftasında yapılmaktadır.

Bebek aldırma yöntemleri nelerdir?

Bebek aldırma cerrahi yollarla yapılabilmektedir. Günümüzde en çok uygulanan bebek aldırma yöntemi; vakumlu bebek aldırmadır. Diğer bebek aldırma yöntemlerine göre risklerin minimuma indirmek, hastanın bebek aldırma sonrasında normal yaşantısına hızlı dönmesi ve ağrı acı duymadan bebek aldırabilmesini sağladığı için vakumlu bebek aldırma tercih edilmektedir. Bebek aldırma yöntemleri gebeliğin ve hastanın tıbbi durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bebek aldırma nasıl yapılır?

Bebek aldırmak isteyen kadınlar tarafından en merak edilen konulardan biri de bebek aldırmanın nasıl yapıldığı, bebek aldırma sırasında ağrı, acı duyulup duyulmadığı, bebek aldırma sonrasında yaşanacaklardır. Bebek aldırma yöntemlerinden en popüler olanı vakumlu bebek aldırma ile hasta beklentileri tam olarak karşılanabilmekte, kısa operasyon süresi ve hızlı iyileşme ile hasta bebek aldırma sonrasında kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.

Peki, vakumlu bebek aldırma nasıl yapılır? Vakumlu bebek aldırma operasyonu öncesinde vajina girişi özel solüsyonlar kullanılarak temizlenerek bakteri ve mikroplardan arındırılır. Tek kullanımlık her hastaya özel olarak kullanılan kanüller ile vajina girişinden rahime ulaşıldıktan sonra negatif basınç oluşturularak ceninin tahliyesi yapılır. Vakumlu gebelik sonlandırma yöntemi hakkında detaylı bilgi almak için vakumlu bebek aldırma yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebek aldırma yasal mı?

Bebek aldırma ile istenmeyen gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınların bebek aldırmanın yasal boyutu ile ilgili tarafımıza ilettiği sorulara istinaden bu konuda sen çok sorulan bebek aldırma yasal mı / bebek aldırma yasak mı, bebek aldırmada babanın onayı gerekir mi, evlilik dışı bebek aldırma yapılır mı, bebek aldırma kayıtlara geçer mi, bebek aldırma e-devlette çıkar mı, bebek aldırma sağlık ocağına haber verilir mi, on sekiz yaş altı bebek aldırma yapılır mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Bebek aldırmanın yasal boyutu gebeliğin ilk on haftasında yapılmasını, bu haftaların dışında anne sağlığını tehdit eden bir durum halinde yapılmasını, evli olan kadınların bebek aldırma konusunda eşinin imzasının gerektiğini, 18 yaş altı bebek aldırmada ebeveyn imzası gerektiğinden oluşur.

Bebek aldırmanın yasal boyutunda yalnızca evli kadınların bebek aldırmasında eş imzası şart koşulmuştur. Bekâr ve 18 yaş üstü kadınların bebek aldırmasında yasal bir sorun veya kısıtlama bulunmamaktadır.

Bebek aldırmanın gizliği konusunda ise bebek aldıran kadınların bilgileri üçüncü kişi ve kurumlarda paylaşılmamakta, bebek aldırdığınızın bilgisi hastane kayıtları dışında başka bir yerde görünmemektedir.

Bebek aldırma fiyatları ne kadar?

Bebek aldırma fiyatları hakkında net bilgi yapılacak bebek aldırma muayenesi sonucunda hastanın tıbbi durumu, gebeliğin haftası, bebek aldırma için kullanılacak anestezi türünün belirlenmesi sonrasında net olarak verilebilmektedir. Bebek aldırma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar