Kürtaj, gebelik durumunun sonlandırılması işlemidir. Tıp dilinde küretaj olarak da geçen bu yöntem ile kişinin hamileliği tamamen sona erer. Cerrahi işlem olması dolayısıyla yalnızca jinekologlar tarafından gerçekleştirilir.

Kürtaj, ülkemizde yasal olarak 10.’ncu haftaya kadar olan gebeliklere uygulanır. 11.’nci hafta itibari ile kadınlar kendi istekleri doğrultusunda gebeliklerini yasal olarak sonlandıramazlar. Ancak hamileliğin anne sağlığına tehdit olduğu bir durum gelişirse veya bebeğin anne karnında ölümü gerçekleşirse kürtaj doktor raporu doğrultusunda hamileliğin herhangi bir haftasında gerçekleşebilir. Bu noktada yasal sınır söz konusu değildir.

Kürtaj uygulanırken çeşitli yöntemler gündeme gelebilir. Bunlar arasında, vakum aspirasyon tekniği, metal küret ile kazıma, histeroskop ile küretaj sayılabilir. En çok tercih edileni ise vakum aspirasyon tekniğidir. Ancak büyük gebeliklerin sonlandırılması söz konusu ise metal küret ile kazıma işlemi de gündeme gelebilir.

Kürtaj sonrası kanama ne kadar sürer?

Kürtaj sonrasında operasyona bağlı olarak kanama gelişimi görülebilir. Bu son derece doğal ve beklenen durumdur. Kanamalar kürtaj işlemi sonrasında 1 ila 3 hafta arasında gözlenebilir. Doğal sınırın aşımı söz konusu olduğunda ve kanamanın şiddetinin arttığı durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalı ve sorunun çözümü için gerekli tedaviyi almalısınız.

Kanamanın olacağını ve devam edeceği süreyi size belirten doktorunuz havuz, hamam, jakuzi, deniz gibi toplu girilen yerlerin de yasak olacağını belirtir.

Kürtaj Sonrası Bitmeyen Kanama

Kürtaj sonrası bitmeyen kanama için mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü bitmeyen kanama birçok sorunun habercisi olabilir. Bunun yanı sıra pıhtılaşma bozukluğu olan, rahim içinde submukoz myom, endometrial polip gibi patolojik bulguları söz konusu olan hastalarda kürtaj sonrasında bitmeyen kanama durumları da görülebilir. Her şekilde mutlaka uzman doktora görünmeleri ve gerekli cerrahi desteği almaları gerekmektedir.

Başarısız Kürtaj Belirtileri

Kürtaj son derece hassas operasyondur. Bu açıdan bakıldığında dikkatsiz bir biçimde yapılması insan sağlığını tehlikeye atabilir. Başarısız kürtaj belirtileri arasında,

 • Şiddetli derecede seyreden ağrı,
 • Bölgede sürekli olarak gözlemlenen kramp,
 • Üç haftayı aşkın kanama durumları,
 • Vajinal akıntı,
 • Kişinin yüksek derecede ateşlenmesi,

Gibi durumları bu çerçevede sayabiliriz.

Kürtaj Sonrası Kontrol Muayenesi

Kürtaj sonrasında kontrol muayenesi mutlaka yaptırılmalıdır. Bunun temel sebebi, kişinin vajinası ve rahminde herhangi bir sağlık probleminin oluşup, oluşmadığının takibinin yapılması gerekliliğidir. Operasyon sonrasında geçen bir haftalık süre zarfında kişi kendisine çok iyi bakmalıdır. Ardından bu süreden sonra doktoruna görünmeli ve detaylı bir kontrol muayenesi ve ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Bu muayeneler sonucunda kişinin sağlığının yerinden olduğunu ve varsa kanama düzeyinin beklenen kadar olduğunu tespit eden hekim, kişiye sağlıklı olduğunu bildirir. Bu aynı zamanda kürtajın başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığı anlamına da gelir. Yapılan kontrollerde kişinin varsa kürtaj sonrası şikayeti de dinlenir. Bu sayede çözüm yolları aranır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ