Kürtaj sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman olmalıdır?

Gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan kürtaj operasyonları hakkında en merak edilen konulardan biri de kürtaj sonrası cinsel ilişkinin zamanı ve ilk cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekenlerdir. Kürtaj operasyonları birçok amaç için ve birçok yöntemle yapılmakta, bu yöntemlerin iyileşme süreleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Kürtaj türleri hakkında bilgi almak için kürtaj çeşitleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının sebepleri şunlardır:

 • Bir süre kanamanın devam etmesi
 • Enfeksiyon riski
 • Kürtaj sonrası vajina içi ve rahim içi dokuların hassas oluşu
 • Kürtaj sonrası tekrar hamile kalma riski

Bu yazımızda kürtaj sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman olmalı, kürtaj sonrası cinsel ilişkide ağrı –  acı ve kürtaj sonrası cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kürtaj Sonrası İlişki Zamanı

Kürtaj sonrasında en az iki hafta cinsel ilişki yasağı uygulanmaktadır. Kürtaj sonrası ilk cinsel ilişki için hekimler tarafından önerilen süre 15 (on beş) gündür. Bu süre içerisinde cinsel ilişki perhizi uygulanmakta, sonrasında iyileşme sürecine göre cinsel ilişki serbest bırakılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkide Ağrı – Acı

Kürtaj operasyonu sonrasında operasyonun türüne göre hafif bir ağrı oluşabilmektedir. Kürtaj iyileşme sürecinde cinsel ilişki yasağı kalktıktan sonraki cinsel ilişkilerde de hafif bir ağrı normaldir. Kürtaj operasyonu sonrasındaki ilk iki (2) ay cinsel ilişkide ağrı normal karşılanmaktadır. Her ilişkide artan bir ağrı söz konusu ise kürtaj yapan hastanelere başvurularak muayene olunmalıdır.

Kürtaj Sonrası İlk İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrasında cinsel ilişki yasağından sonra cinsel ilişki serbest bırakılsa da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenlere harfiyen uyulması kadın sağlığı açısından azami önem taşımaktadır.

Kürtaj sonrası cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekenler:

 • Prezervatif (kondom) kullanımı
 • Doğum kontrol hapı kullanımı

Kürtaj sonrası cinsel ilişki için ideal zaman operasyonu yapan doktora danışılarak öğrenilmelidir. Cinsel ilişki yasağı bulunan süre içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi kadının sağlığını tehlikeye atabilmektedir. Cinsel ilişki perhizi uygulanan dönem sonrasında da yeniden hamile kalmamak için doğum kontrol yöntemleri uygulanmalı, enfeksiyon riskini minimuma indirmek için prezervatif kullanılmalıdır. Kürtaj sonrası hemen hamile kalmak rahim eski halini almadığı için anne ve bebek sağlığını tehdit edebilmektedir. Kürtaj sonrası yeniden hamilelik için ideal süre 3 (üç) aydır. Kürtaj sonrasında rahimin kendini toplama süreci hakkında bilgi almak için kürtaj iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Kürtaj

İstanbul’da kürtaj yaptırmak isteyenler kürtaj fiyatları, evlilik dışı kürtaj fiyatları ve gizli kürtaj fiyatları hakkında bilgi aramakta, özellikle yaşadığımız pandemi süreci ile birlikte kalıcı doğum kontrol yöntemleri ve kürtaja yoğun bir ilgi bulunmaktadır. Kürtaj yöntemleri ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi kürtaj fiyatları sayfamızda bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ