Kürtaj, istenmeyen bir gebeliğin oluşması durumunda rahmin içerisinde embriyoya müdahale edilmesi ve alınması işleminin tıbbi ismidir. Bu müdahale ile birlikte hamilelik aşaması tamamen sona erer.

Halk arasında bilinen ismi daha çok kürtaj olsa da doktorlar tarafından küretaj tabiri sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer isimleri arasında kürtaş, kurtaş, kortaj ya da çocuk aldırma gibi ifadelerin de kullanıldığı görülmektedir. Çiftlerin hayatında birçok sebepten kürtaj konusu gündeme gelebilir. Hamileliğin planlı olmaması bunlardan birisi olsa da tıbbi sebeplerden de bu yola başvurulabilir. Dolayısıyla kürtaj konusu oldukça hassas bir alandır ve dikkatli bir biçimde ilerlenmesi gerekir.

Kürtaj işleminde rahimde bulunan embriyo bölgeden kazınma yoluyla çıkartılır. Bunun yanı sıra vakumlu yöntem de tercih edilebilir. Ancak herhangi bir cerrahi yöntem tercih edilmiyorsa ilaçlı yöntem de kullanılmaktadır. Ancak hangi yöntemi tercih ederseniz edin mutlaka alanında uzman doktora gözetiminde uygulamalarınızı yaptırın. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız son derece mümkün.

Kürtaj kaç haftaya kadar yapılabilir?

Kürtaj konusunda zaman oldukça önemlidir. Kürtaj yaptırmaya karar verdiğimizde kadın doğum uzmanına başvuru yaparız. Uzman doktor gerekli muayeneleri yapar ve kürtaj olup olmayacağımıza karar verir. Bu kararı verirken birçok konuyu gözden geçiren uzmanımız, hamileliğin başladığı tarihten kontrole kadar geçen süreyi göz önünde bulundurur. Dolayısıyla gebeliğin her aşamasında kürtaj olmamız mümkün değildir.

Hamilelik başladıktan sonra en geç 10’uncu haftaya kadar kürtaj konusunda genellikle sorun yoktur. Doktorumuz bu konuda olur verirse bu zaman dilimi içerisinde kürtaj olabiliriz. Kürtaj için en uygun zaman hakkında bilgi almak için kürtaj ne zaman yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Kürtaj en erken ne zaman yapılabilir?

Çeşitli sebeplerden dolayı gebeliği sonlandırmak isteyebiliriz. Bunun için zaman aralığı oldukça önemlidir. Normal bir gebelikte gebelik kesesi 5. Hafta itibari ile rahme yerleşir. Dolayısıyla bu haftadan önce kürtaj olamazsınız. Ancak daha sonra da zamanınız oldukça kısıtlıdır. Hamileliğin sonlandırılması için doktorlar tarafından verilen vakit genellikle 6 hafta ile 10 hafta arasındadır. Bu bağlamda en erken 4 hafta sonrasında gebeliği sonlandıracak operasyonu uzman doktor eşliğinde olabilirsiniz.

Kürtajın yasal boyutu nedir?

Kürtaj kavramı anayasamıza ilk kez 1983 yılında girmiştir. Dolayısıyla bu tarihten önce ülkemizde bu işlemi yaptırmak yasal değildi. 83 tarihinde ilk kez yasallaşan bu işlem belirli sınırlarla çevrelenmiştir. Öncelikle yaptıracak kişi 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bu şartı taşıyan her kadın 10. Haftaya kadar bu işlemi yaptırabilir. Bekar olması yaptırması önünde engel değildir. Ancak evli ise eşinin onay mutlaka istenir.  Bahsedilen haftadan sonra kürtaj işlemi yasalarımıza göre yapılmamaktadır.

Eğer yaptıracak kişi 18 yaşından küçükse ve özellikle 15 yaşın altındaysa çocuk istismarı kategorisinde değerlendirilerek, yasal olarak gerekli işlem başlatılır. Kürtajın yasal boyutu ile ilgili ayrıntılı bilgi için kürtaj yasal mı yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Kürtaj Yapan Hastaneler

İstanbul gibi metropollerde kürtaj yaptırmak için başvurabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bu yerler arasında gizlilik ve kadın sağlığına önem veren kürtaj yapan hastaneler tercih edilmeli, kürtaj operasyonları kesinlikle steril hastane koşullarında gerçekleştirilmelidir. İstanbul’da kürtaj yapan hastaneler ve kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için İstanbul kürtaj fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ