Çocuk aldırma hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Çocuk aldırma; istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla uygulanmakta olan cerrahi operasyonladır.

İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması için çocuk aldırma yapılması hakkında kadınların en merak ettiği konulardan derlediğimiz bu yazımızda çocuk aldırma ne zaman yapılır, çocuk aldırma yöntemleri nelerdir, çocuk aldırma nasıl yapılır, çocuk aldırma yasal mı ve çocuk aldırma fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Çocuk aldırma ne zaman yapılır?

Çocuk aldırmak isteyen kadınların en merak ettiği konulardan biri çocuk aldırmanın en erken ne zaman yapılabileceği, çocuk aldırmanın en son ne zaman yapılabileceği, çocuk aldırma süresi, kaç haftalık bebeğin alınabileceği gibi çocuk aldırmanın ne zaman yapılabileceği konusudur. Dünyada çocuk aldırma anne sağlığını korumak için belli yasal düzenlemeler ile sınırlanmıştır. Ülkemizde de çocuk aldırma gebeliğin ilk on haftası ile sınırlı tutulmuştur. Çocuk aldırma en erken gebeliğin başlangıcından dört hafta sonrasında en geç çocuk aldırma onuncu haftasında yapılmaktadır.

Çocuk aldırma yöntemleri nelerdir?

Çocuk aldırma cerrahi yollarla yapılabilmektedir. Günümüzde en çok uygulanan çocuk aldırma yöntemi; vakumlu çocuk aldırmadır. Diğer çocuk aldırma yöntemlerine göre risklerin minimuma indirmek, hastanın çocuk aldırma sonrasında normal yaşantısına hızlı dönmesi ve ağrı acı duymadan çocuk aldırabilmesini sağladığı için vakumlu çocuk aldırma tercih edilmektedir. Çocuk aldırma yöntemleri gebeliğin ve hastanın tıbbi durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çocuk aldırma nasıl yapılır?

Çocuk aldırmak isteyen kadınlar tarafından en merak edilen konulardan biri de çocuk aldırmanın nasıl yapıldığı, çocuk aldırma sırasında ağrı, acı duyulup duyulmadığı, çocuk aldırma sonrasında yaşanacaklardır. Çocuk aldırma yöntemlerinden en popüler olanı vakumlu çocuk aldırma ile hasta beklentileri tam olarak karşılanabilmekte, kısa operasyon süresi ve hızlı iyileşme ile hasta çocuk aldırma sonrasında kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.

Peki, vakumlu çocuk aldırma nasıl yapılır? Vakumlu çocuk aldırma operasyonu öncesinde vajina girişi özel solüsyonlar kullanılarak temizlenerek bakteri ve mikroplardan arındırılır. Tek kullanımlık her hastaya özel olarak kullanılan kanüller ile vajina girişinden rahime ulaşıldıktan sonra negatif basınç oluşturularak ceninin tahliyesi yapılır. Vakumlu gebelik sonlandırma yöntemi hakkında detaylı bilgi almak için vakumlu çocuk aldırma yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuk aldırma yasal mı?

Çocuk aldırma ile istenmeyen gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınların çocuk aldırmanın yasal boyutu ile ilgili tarafımıza ilettiği sorulara istinaden bu konuda sen çok sorulan çocuk aldırma yasal mı / çocuk aldırma yasak mı, çocuk aldırmada babanın onayı gerekir mi, evlilik dışı çocuk aldırma yapılır mı, çocuk aldırma kayıtlara geçer mi, çocuk aldırma e-devlette çıkar mı, çocuk aldırma sağlık ocağına haber verilir mi, on sekiz yaş altı çocuk aldırma yapılır mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Çocuk aldırmanın yasal boyutu gebeliğin ilk on haftasında yapılmasını, bu haftaların dışında anne sağlığını tehdit eden bir durum halinde yapılmasını, evli olan kadınların çocuk aldırma konusunda eşinin imzasının gerektiğini, 18 yaş altı çocuk aldırmada ebeveyn imzası gerektiğinden oluşur.

Çocuk aldırmanın yasal boyutunda yalnızca evli kadınların çocuk aldırmasında eş imzası şart koşulmuştur. Bekâr ve 18 yaş üstü kadınların çocuk aldırmasında yasal bir sorun veya kısıtlama bulunmamaktadır.

Çocuk aldırmanın gizliği konusunda ise çocuk aldıran kadınların bilgileri üçüncü kişi ve kurumlarda paylaşılmamakta, çocuk aldırdığınızın bilgisi hastane kayıtları dışında başka bir yerde görünmemektedir.

Çocuk aldırma fiyatları ne kadar?

Çocuk aldırma fiyatları hakkında net bilgi yapılacak çocuk aldırma muayenesi sonucunda hastanın tıbbi durumu, gebeliğin haftası, çocuk aldırma için kullanılacak anestezi türünün belirlenmesi sonrasında net olarak verilebilmektedir. Çocuk aldırma fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar