Kürtaj, kısaca istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesi olarak bilinmektedir. Kişiler evli ya da bekar olmasına bakılmaksızın, cinsel ilişki yoluyla oluşmuş embriyoların tıbbi olarak alınması gerçekleştirilerek, hamilelik ya da gebeliğin sona erdirilmesi gerçekleşir.

Tıp dilinde küretaj olarak da bilinen bu süreç, kürtaş, kurtaş, kortaj ya da çocuk aldırma şeklinde isimleri de alır. Ülkemizde kürtaj yaptırmak serbest olsa da yasal sınırları vardır. Bu sınırlar hamileliğin ilk 10 haftasına kadar geçerlidir. Bu haftadan sonra hamileliğin isteğe bağlı olarak sona erdirilmesi ancak doktor raporu ile mümkündür. Uzman hekim hamileliğin kadının hayatını riske attığını görmesi ya da bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi sonucunda kürtaj işlemlerini gerçekleştirebilir.

Kürtaj sonrası gerçekleşebilecek özel durumalar nelerdir?

Kürtaj işlemi hassas bir operasyondur. Çok kısa süreler içerisinde sonuçlandırılır ve kişi hemen taburcu edilir. Dolayısıyla kadın kürtaj sonrasında kendisine dikkat etmelidir. Bu noktada enfeksiyon ilk dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

KürtajYapılan işlem sırasında hastanın herhangi bir şekilde enfeksiyon kapmaması için gösterilen çaba sonrasında da gösterilmelidir.

Kürtaj sonrasında kanama gerçekleşmesi beklenmez. Ancak bazen büyük gebeliklerin bitirilmesi sonrasında zaman zaman kanama görülebilir. Bu noktada doktorunuza başvurarak yardım alabilirsiniz.

Rahmin delinmesi durumu da bu aşamada meydana gelebilir. Ancak bu çok küçük bir ihtimaldir. Özellikle gebelik 10 haftayı aşmışsa bu sorun ile karşılaşılabilmektedir.

Kramp sorunları da hamilelik sonrasında ortaya çıkmaktadır. Buna zaman zaman uzun süreli karın ağrısı da eşlik eder. Bu durumda yine doktorunuza başvurun ve gerekli tedaviyi mutlaka alın.

Kürtaj Sonrası Parça Kalması

Bazı kürtaj müdahaleleri sonrasında parça kalabilmektedir. Doku genellikle hamilelik sırasında rahminizde gelişen bir organ olan plasentadandır. Ancak bu doku fetal doku da olabilir. Rahimde plasentanın kalması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İçeride kalan plasenta, kanamaya, ciddi enfeksiyona ve eğer tedavi edilmezse ölüme yol açabilmektedir.

Plasenta tutulması genellikle hamileliğin doğum ile sona ermesi ile kalabilmektedir. Ancak kürtaj sırasında da iyi temizlik yapılmaması bu duruma yol açabilmektedir. Dolayısıyla doktorunuzun bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon

Kürtaj sonrasında enfeksiyon kapmak sık görülen bir durum değildir. Yapılan araştırmalar 100 kadından yalnızca birinin kürtaj sonrasında enfeksiyon kaptığına yönelik bulguyu bilim insanlarına vermektedir. Kürtaj sonrası iyileşmeniz için doktor tavsiyelerini ve ipuçlarını takip ederek riski daha da azaltabilirsiniz.

Ancak tüm bunlara karşın enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız. Mutlaka doktorunuza danışın. Enfeksiyon kaptığınıza işaret eden bazı noktalar şunlardır:

 • Ağrı kesici ilaçların veya ısı yastığının yardımcı olmadığı karın ağrısı veya rahatsızlığı.
 • Vajinal akıntı ve buna bağlı olarak gelişen kötü koku
 • 38°C’den daha yüksek bir ten sıcaklığına sahip olmak
 • Halsiz hissetmek

Doktorunuz kürtaj işleminden sonra bu riskleri ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanımını tavsiye edebilir.

Kürtaj, gebeliğin yasal sınırlar içerisinde doğumla sonuçlanmadan, tıbbi olarak bitirilmesi işlemidir. Bu yöntem yalnızca alanında uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde 10 haftaya kadar olan gebelikler çiftlerin isteği üzerine sonlandırılabiliyor. Yasal sınırın üzerinde olanlar ise yalnızca anne sağlığı tehlikeye girdiğinde ya da bebeğin anne karnında yaşamının sonlanması sonucunda doktor raporu doğrultusunda alınabiliyor.

Kürtaj Sonrası Rahim İçinde Kan Birikmesi (Hematometra)

Kürtaj sonrasında alt genital yolunun kısmi kapanması ile birlikte hemotometra olarak da bilinen rahim içerisinde kan birikmesi sorunu ile karşılaşılmaktadır. Cerrahi operasyonlar ile birlikte son erdirilen bu durum, kişinin cinsel sağlığını önemli derecede tehlikeye atmaktadır.

Tedavi yöntemleri arasında dilatasyon ve küretaj, koni biyopsisi, endometriyal ablasyon, kriyokoagülasyon ve elektrokoter yer almaktadır. Ancak kürtaj veya sezaryen doğum gibi yöntemlerin arkasından hematormetra oluşması oldukça nadir gelişen bir durumdur.

Kürtaj Sonrası Gebeliğin Devam Etmesi

Her kürtaj başarılı bir şekilde sonuçlandırılamayabilir. Bu durumda başarısız kürtaj sonrasında hamilelik kaldığı yerden devam edebilir. Bu durum genellikle gebeliğin çok başı olarak kabul edilen bir dönemde yapılan operasyonlarda gerçekleşmektedir. Bu olasılık yüzde birden az olsa da gerçekleşme ihtimali vardır.

Kürtaj yaptırdıktan sonra hamilelik belirtileri yaşanmaya devam ediyorsa, yaptığınız testte pozitiflik durumu varsa, ultrason taraması sonrasında doktorunuz bu durumu onaylıyorsa, kürtaj sonrasında gebeliğin devam etmesi gibi bir durumla karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu durumda mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz ve yeniden kürtaj için hazırlıklara başlamalısınız. Doktorunuz size belirli bir süre verip, ceninin büyümesini ve böylece daha kolay ve net bir kürtaj süreci sunabilir.

Kürtaj Sonrası Rahimde Yapışıklık Oluşması

Kürtaj sonrasında rahimde yapışıklık söz konusu olabilir. Kürtaj sonrasında yapışıklık oluşması daha sonra bölgede yaralanmalara neden olabilmektedir. Bu duruma aynı zamanda Asherman sendromu adı da verilmektedir. Bu tür sorunlar genellikle merdiven altı olarak tabir edilen, resmi olmayan yerlerde yaptırılan kaçak kürtaj işlemlerinde gerçekleşmektedir. Yaptırdığınız kürtajın sayısı da yapışıklık ihtimalini artırır. Hamileliği sonlandırmanın tıbbi ve cerrahi yöntemleri mevcut olmakla birlikte, tıbbi yöntemlerle rahim içi yapışıklık olası değildir. Rahim içi yapışıklık durumunu kesinlikle hafife almayın. Bazı durumlarda başka hastalıkların da habercisi olabilir.

Kürtaj Sonrası Aşırı Kanama Oluşması

Kürtaj sonrasında belli miktarda kanama gerçekleşmesi oldukça olasıdır. Kaldı ki doktorunuz da sizi bu konuda bilgilendirir. Ancak beklentinin üzerinde bir kanama ile karşı karşıyaysanız mutlaka doktorunuza danışın ve ikinci bir operasyon için hazırlık yapın.

Kanamanızı daha net kontrol edebilmek için her saat değiştirdiğiniz ped sayısını mutlaka doktorunuza iletin. Kanamaya, baş dönmesi ve halsizlik eklenirse doktorunuzu konu ile ilgili olarak bilgilendirmeniz gerekmektedir. Çünkü aşırı kan kaybı hayatınızın tehlikeye girmesi anlamına gelebilir. Bu durumu önlemek ve daha doğru tedaviyi mutlaka alın.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar