Kızlık zarı dikimi, cinsellik ya da farklı bir sebeple deforme olmuş vajina girişindeki bölümün onarılması olarak tanımlanabilir. Himenoplasti olarak bilinen bir işlem sayesinde kişilerin bu zarları kusursuz bir şekilde dikilerek hassas bir süreç tamamlanmış olur.

Kızlık zarı, vajinal açıklığı kısmen kaplayan ve genel olarak cinsel ilişki veya sırasında yırtılan ince bir zardır. Özellikle kapalı toplum yapısı içerisinde kızlık zarı oldukça önemlidir ve bekâret denilen durumun kontrolü de bu zar çerçevesinde yapılmaktadır.

Bekâret Kontrolü Nedir?

Bekaret kontrolü kızlık zarının varlığı veya yokluğunun tespit edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu kontrol, fiziki muayene, kızlık zarı muayenesi ve sperm veya diğer cinsel sıvıların varlığının test edilmesi gibi çeşitli yöntemlerle yapılabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi (Bekaret Kontrolü) Nasıl Yapılır?

Bekaret testi veya bekaret kontrolü olarak da bilinen kızlık zarı muayenesinde uzman jinekolog bir spekulum kullanarak kızlık zarını görsel olarak inceleyebilir veya parmaklarını kullanarak fizik muayene yapabilir. Sağlayıcı, kızlık zarında cinsel aktivitenin göstergesi olabilecek yırtılma, gerilme veya diğer değişiklikler belirtileri arayabilir.

Kızlık zarı muayenesi sırasında doktor her ne kadar dikkatli davransa da fiziki bir muayene olduğu için kişiyi rahatsız edebilir. Bu durumun da psikolojik sonuçları olabilir. Bu nedenle yaptırmak isteyen kişinin bu aşamada doğru karar vermesi son derece önemlidir.

Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer mi?

Kızlık zarı muayenesi yaptıran pek çok kişinin aklında kayıt altına alınıp alınmadığı ile ilgili sorular bulunmaktadır. Bu mahremiyet göz etme söz konusu olduğu için kayıt altına alınmaz. Ayrıca kayıt altına alınan bu tür muayenelerin ilerleyen dönemlerde kişilerin karşısına çıkması gibi bir durumu söz konusu olabileceğinden tehlike en baştan bertaraf edilir.

Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. Eğer bir suçu tespit etmek amacıyla yani adli bir vaka çerçevesinde kızlık zarı muayenesi yapılıyorsa işlem kayıtlara geçer. Bu durumda mahkemede delil olarak kullanılabilir.

Kızlık Zarı Kontrolü Nedir?

Bekaret testi olarak da bilinen bekaret zarı kontrolü herhangi bir sebepten vajina girişinde yer alan hymen dokusunun ortadan kalkıp kalkmadığını tespit etmek amacıyla yapılır.

Kızlık zarı kontrolü yalnızca uzman jinekologlar tarafından yapılır. Dolayısıyla olaya bilimsel bir şekilde yaklaşan jinekolog, kızlık zarının ortadan kalkmasının sebeplerini de ileri tetkiklerle anlayabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, cinsel saldırı iddialarını içeren yasal davalar, bekaretin uygunluk için bir kriter olarak görüldüğü göçmenlik davaları ve kapalı toplum yapısının hakim olduğu kültürlerde evlilik öncesi tarama dahil olmak üzere çeşitli durumlarda talep edilebilir.

Kızlık Zarı Evde Kontrol Edilir mi?

Kızlık zarı yalnızca uzman jinekologlar tarafından muayenehanede çeşitli aletler kullanılarak kontrol edilebilir. Dolayısıyla kızlık zarı evde kontrol edilemez. Kişilerin bunu kendi başlarına yapmamaları da önerilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar