Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) Nedir?

Gebeliğin anormal olanı şeklinde tanımlanabilecek mol gebelik, plasentanın anormal hale geldiği ve bir kist kitlesi oluşturduğu nadir bir gebelik türüdür. Tam ve kısmi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tam gebelik, fetal dokunun olmaması ile karakterize edilirken, kısmi mol fetal doku bulunur, ancak anormaldir.

Tedavi edilmediği takdirde ben gebeliği kanama ve hipertansiyon gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Mol gebeliği, çeşitli semptomlara neden olabilen nadir bir gebelik türüdür. Belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Ağır veya hafif olabilen ve hamileliğin herhangi bir noktasında meydana gelebilecek vajinal kanama veya lekelenme
 • Sert veya sert bir uterus olarak hissedilebilen hızlı uterus büyümesi
 • Şiddetli mide bulantısı ve kusma
 • Aşırı sabah bulantısı
 • Karın ağrısı veya kramp
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) veya preeklampsi
 • Kan kaybına bağlı anemi
 • Yüksek düzeyde hCG (gebelik hormonu)
 • Yorgunluk, halsizlik veya genel halsizlik

Mol Gebelik Neden Olur?

Mol gebelik birçok kişi için risk oluşturmaktadır. Nedenleri arasında şunları sayabiliriz:

 • Mol gebelik öyküsü
 • 35 yaşından büyük olmak
 • Asya kökenli olmak
 • Durumun aile öyküsü olması
 • Belirli çevresel toksinlere maruz kalmak
 • İnfertilite öyküsü olması

Çoğu mol vakasının, kadının yaptığı veya yapmadığı herhangi bir şeyden kaynaklanmadığını ve önlenemeyeceğini not etmek önemlidir.

Mol Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Mol gebelikte teşhis tam veya kısmi olmasına göre değişiklik gösterir. Tam mol gebeliğinde uterus, ultrasonda karakteristik “armut biçimli” bir görünüme sahip olur. Plasenta bir kist kümesi olarak görünür ve aşırı miktarda amniyotik sıvı olabilir. Bu belirtiler hamileliğin 6-8. haftalarında bile belirgin olabilir.

Kısmi mol gebelik söz konusu olduğunda ise, Plasenta da kistlere sahip olacak, ancak normal görünen bazı bölgelere de sahip olacak. Kısmi ben gebeliğinin belirtileri tam ben gebeliği kadar belirgin olmayabilir, daha geç gebelikte, 12-16 haftalar arasında teşhis edilebilir.

Mol Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mol gebelik tedavisi uterusun kazınması işlemi ile tedavi edilir. Mol tedavisinde kullanılan kürtaj işlemi genellikle genel anestezi altında yapılır ve tipik olarak yaklaşık 30 dakika sürer. Mol gebeliğinin türüne bağlı olarak, ciddi vakalarda kürtaj histerektomi (rahmin alınması) gibi daha ileri tedavilerle takip edilmesi gerekebilir.

Kürtaj, aslında çok kapsamlı bir kavram olarak bilinse de birçok kişi yalnızca gebeliğin sonlandırması operasyonunu bilmektedir.

Kürtaj olma kararı kişiseldir ve kişinin sağlığı, mali durumu ve kişisel inançları gibi çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Günümüzde halen daha birçok toplum tarafından tartışılan bir kavram olan kürtaj, bu nedenle zaman zaman birçok kişiyi karşı karşıya getirmektedir. Bireylerin kürtaja karar verirken doğru bilgi ve kaynaklara ulaşabilmesi ve sağlık profesyonellerine danışması oldukça önemlidir. Ek olarak, kararın duygusal ve psikolojik etkisini de dikkate almak önemlidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar