Kürtaj, hamileliğin tıbbi olarak sonlandırılması işlemine verilen isimdir. Bu işlemin ardından kişi artık gebe değildir. Eskiden farklı yöntemlerle gebelik sonlandırılırken zaman içerisinde geliştirilen teknikler ile hem hızlı hem de sorunsuz bir şekilde kürtaj işlemleri gerçekleşmektedir.

Kürtaj dediğimiz olgu yalnızca tıbbi değil, aynı zamanda yasal çerçeveye de sahip. Ülkemizde de kürtaj yaptırmak için yasal sınırlama bulunmaktadır. Türkiye’de kişiler kendi istekleri doğrultusunda 10’uncu haftaya kadar kürtaj yaptırabilirler. Ancak bu haftayı aşması durumunda yasal olarak kürtaj yapılamaz. Yasaya uymayan kişiler ve doktorlar hakkında da soruşturma açılır.

Tıbbi olarak geliştirilen kürtaj teknikleri arasında vakum aspirasyon yöntemi, metal küret kazıma gibi etkili yöntemler bulunuyor. Ancak son zamanlarda dilatasyon küretaj en fazla kullanılan teknikler arasında yer alıyor.

Dilatasyon kürtaj nedir?

Dilatasyon küretaj, tek bir amaçla yapılmaz. Çok yönlü bir teknik olduğu için kadın doğum uzmanları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bağlamda dilatasyon kürtaj, serviksin genişleyerek, uterus astarının özel birtakım aletlerle kazınması işlemidir. Uterus içerisinde yer alan gebeliğin geliştiği yerde yapılan işlemdir. Burada yer alan materyal yapılan işlemle çıkartılır ve gebelik sonlandırılmış olur. Bu yapılan işlem sadece kürtaj için kullanılmaz. Zaman zaman bazı hastalıkların kontrolü için de kullanılır. Dolayısıyla çok yönlü olması da tıbbi açıdan verimli bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Dilatasyon kürtaj gebeliğin tamamen sonlandırılması için etkili ve güvenli bir yöntemdir. Bu nedenle doktorlar tarafından da kürtaj yaptırmak isteyenlere sık sık önerilmektedir.

Dilatasyon kürtaj neden yapılır?

Dilatasyon kürtaj, iki ana nedenle yapılabilir. İlki gebelik sonlandırma amacıyla yapılmaktadır. İkincisi de sorunlu hamilelik dönemi geçiren ya da düşük yapmış kadınların bu süreçlerinden sonra yaşadıkları kanamaların tespiti ve tedavisi için uygulanır. Bunun yanı sıra rahmin iç zarından örnek alınmak için de dilatasyon kürtaj yapılır. Bu sayede ortamda gelişen anormal kanamanın nedenleri de net bir şekilde ortaya konmaya başlar. Ayrıca doğum sonrasında bazı kadınların uterus bölgesinde plasental dokular kalabilmektedir. Bunları rahimden temizlemek için de dilatasyon kürtaj işlemi yapılmaktadır.

Dilatasyon kürtaj nasıl yapılır?

Dilatasyon kürtaj anestezi altında yapılır. Çoğu kez lokal anestezi uygulanır. Ayakları havaya kaldıracak özel bir masaya yatan hasta, herhangi bir ağrı veya sızı hissetmeden operasyonu geçirebilir. Doktor pozisyon dolayısıyla rahme ve geride kalan bölümlere rahat bir şekilde ulaşabilir. Ancak bunun için spekulum adı verilen bir alet ile vajinanın açılmasını ve öyle kalmasını sağlar. Burada doktorunuz önce dilatasyon aleti ile rahminizin yavaşça genişlemesini sağlar. Dilatasyon sayesinde rahim istenilen boyutlarda genişledikten sonra rahmin kazınması ve emilmesi için özel olarak geliştirilen alet ile işlem yapılmaya başlanır. Yapılan işlem sonunda hangi sorun çözülmek isteniyorsa ona yönelik işlem profesyonel bir şekilde gerçekleşmiş olur.

.

Dilatasyon Kürtaj Nedir?

Dilatasyon küretaj, tek bir amaçla yapılmaz. Çok yönlü bir teknik olduğu için kadın doğum uzmanları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Dilastasyon Kürtaj Neden Yapılır?

Dilatasyon kürtaj, iki ana nedenle yapılabilir. İlki gebelik sonlandırma amacıyla yapılmaktadır. İkincisi de sorunlu hamilelik dönemi geçiren ya da düşük yapmış kadınların bu süreçlerinden sonra yaşadıkları kanamaların tespiti ve tedavisi için uygulanır.

Dilatasyon Kürtaj Nasıl Yapılır?

Dilatasyon kürtaj anestezi altında yapılır. Çoğu kez lokal anestezi uygulanır. Ayakları havaya kaldıracak özel bir masaya yatan hasta, herhangi bir ağrı veya sızı hissetmeden operasyonu geçirebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar