İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında son derece etkili bir yöntem olan kürtaj, bugün tüm dünyada olmasa da birçok ülkede profesyonel düzeyde yapılıyor. Türkiye’de de düzenlenen yasalar çerçevesinde hamileliğin 10’uncu haftasına kadar kişiler herhangi bir şart olmaksızın kürtaj yaptırabilmektedir. Ancak yasal haftayı aşması durumunda eğer herhangi bir sağlık durumu söz konusu değilse gebelik doğumla sonuçlanmaktadır.

Halk arasında kürtaj olarak adlandırılan bu işlem tıp dilinde küretaj olarak geçmektedir. Bu noktada tıpta uygulanan kürtaj yöntemlerinden de bahsetmek gerekmektedir. Kürtaj birkaç teknik ile yapılmaktadır. Bunlar arasında vakum aspirasyon tekniği ve metal küret ile kazıma ön plana çıkmaktadır.

Kürtaj denildiğinde elbette hemen herkes yalnızca gebelik sonuçlandırma olarak algılayabilir fakat rahim bölgesinde gelişen hastalıkların tedavisinde de kürtaj yöntemi kullanılmaktadır. Endoservikal kürtaj bu noktada en etkili yöntemlerden birisidir.

Endoservikal kürtaj nedir?

Endoservikal kürtaj geniş perspektifte bakılması gereken işlemlerden birisidir. Hazırlık süreci 24 öncesinde başlar. Rahim içerisinde yer alan kanaldan parça alınması işlemine verilen isme endoservikal kürtaj adı verilir. Rahimde ve rahim ağzında gelişen hastalıkların tespit edilmesi amacıyla yapılan Smear testi ve kolposkopi için gerekli bir yöntem olan endoservikal kürtaj, burada gelişen rahatsızlıkların incelenmesi ve hangi aşamaya geldiğini görmek açısından doğru bir yol olmaktadır. Doktor tarafından taramalarda tespit edilen ve şüpheli olan lezyonların daha ileriye gitmemesi açısından bu işlem oldukça önemlidir.

Endoservikal kürtaj gebeliği devam eden kadınlara kesinlikle yapılmaz. Bu noktada eğer doktor rutin kontrollerde lezyon tespit ederse başka yöntem ile bunu tespit etmeye çalışır. Dolayısıyla endoservikal yönteminin sanıldığının aksine gebelik sonlandırmak amacıyla yapılmadığı da net bir biçimde ortaya konmuş olur.

Endoservikal kürtaj neden yapılır?

Endoservikal kürtaj özellikle rahim ağzı kanserlerinin tespitnde son derece etkili yöntemlerden birisi olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra kadınların adet gördükleri sırada yaşadıkları kanamaların düzensizleşmesi, disfonksiyonel kanama durumları ve menopoz sonrasında gelişen kanamalarda durumun neden gerçekleştiğini tespit etmek için endoservikal kürtaj yöntemi kullanılır.

Çoğunlukla bu nedenle yapılmaktadır. Endoservikal kürtaj bir çeşit biyopsidir. Buradan alınacak parça ile kişinin hastalığının çeşidi belli olur ve tedavi için izlenecek yol da bu noktada doktor tarafından tespit edilir. Biyopsi ile kolposkopi aynı anda yapılabilmektedir. Bu açıdan tıbben herhangi bir sakınca bulunmadığı uzman doktorlar tarafından da tarafınıza açıklanabilir. Kolposkopi sayesinde vulva, vajina ve rahim ağzı doğrudan incelenebilmektedir.

Endoservikal kürtaj nasıl yapılır?

Endoservikal kürtaj, gebelik sonlandırıcı yöntemler gibi özel olarak tasarlanmış muayene koltuğunda hızlı bir biçimde yapılır. Öncelikle biyopsinin yapılacağı alan doktor tarafından temizlenir böylece daha net bir görüntü elde edilir. Genellikle lokal olarak bölge uyuşturulur ve alınacak parçanın yeri tespit edildikten sonra gerekli işlem yapılır. Çoğunlukla endoservikal kürtaj acısız şekilde sonuçlanır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar