Kürtaj, kısaca hamileliğin sona erdirilmesi işlemidir. Cinsel ilişki sonrasında gebe kalan kişi, ilerleyen süreçte hamileliği sonlandırmak isterse kürtaj seçeneğini kullanabilir. Bu hemen hemen tüm dünyada yasal olarak görülen haktır.

Ancak bu yine de her ülkede uygulanmamaktadır. Kültürel olarak kürtajı yasaklayan ya da dinen caiz görmeyen devletler direkt olarak bu uygulamanın yapılmasına karşıdır. Ülkemizde de 10’uncu haftaya kadar kürtaj yasal olarak herhangi bir sorgulama olmadan yapılmaktadır. Fakat yasal sınır ile belirlenen haftayı geçiren gebeler için kürtaj ancak sağlık açısından sorun çıkması durumunda uygulanmaktadır.

Kürtaj öncesi hazırlık nasıl yapılır?

Kürtaj öncesinde kişi öncelikle hangi doktor ile bu konuda çalışacağını belirlemelidir. Alanında en iyilerden birisi olabilecek uzman ile yapacağı görüşmede hem muayene olur hem de kürtaj hakkında daha derin bilgiye sahip olur.

İlk olarak bilgilerin alınması gerekiyor. Örneğin, kişi kaç haftalık hamile, son adet tarihi gibi bilgiler doktor tarafından kaydedilmelidir. Bu işlem daha çok yasal sınırları belirlemek ve hastanın sağlığına etki edecek durumları ortadan kaldırmak için alınmaktadır. İşlem öncesinde ise öncelikle mesanenin boşaltılması ve o şekilde devam edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj Öncesi Muayene

Kürtaj öncesinde hem fiziksel hem de ultrason ile muayene yapılmaktadır. Buna ek olarak tam jinekolojik muayene de buna eklenebilir. Bu muayene sonucunda kişinin beyan ettiği haftalarda olup olmadığı tıbbi açıdan tespit edilir ve kayıt altına alınır. Ancak bu kayıtlar herhangi bir şekilde başkaları ile paylaşılmaz. Kaldı ki bu durum gerçekleşirse ağır bir suç işlenmiş olur. Bu konuda kürtaj yaptıracak kişinin kendisini rahat hissetmesi de istenir.

Bu muayenenin gerçekleşmesinin bir sebebi yapılacak olan kürtajın risk taşıyıp, taşımadığıdır. Ayrıca dış ya da iç gebelik de bu sırada rahatlıkla tespit edilebilir.

Kürtaj Öncesi Testler

Kürtaj öncesinde testler uygulanmaktadır. Bu muayeneye ek olarak doktorunuzun sizden istediği ve yapılacak işlemi doğrudan etkileyebilecek sonuçlar doğuran işlemdir. Öncelikli olarak kan testi yapılır. Küçük bir tüpe kan örneğiniz alınır ve rutin testler için laboratuvara gönderilir. İkinci olarak ultrason taraması yapılmaktadır. Hamilelik ile alakalı süreci doğru bir şekilde belirlemek ve iç, dış gebelik durumlarını incelemek için bu adım mutlaka uygulanır. Son olarak cinsel yolla bulaşan rahatsızlığın olup olmadığın incelemek için yapılan test yapılır ve hepsinden temiz sonuçlar alınırsa kürtaj işlemine geçilir.

Kürtaj Öncesi Verilen İlaçlar

Kürtaj öncesi verilen ilaçlar hamileliğin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle büyük gebeliklerde dil altı hapı hastalara verilmektedir. Bu ilaç etkisini 4 ila 72 saat içerisinde göstermektedir. Bunun yanı sıra anestezi de kürtaj öncesinde tüm hastalara verilmektedir. Bu sayede hastamız herhangi bir ağrı hissetmeden tüm süreci kısa süre içerisinde atlatır. Kaldı ki kürtaj oldukça kısa süren bir işlemdir.

Kürtaj, kısaca hamileliğin sonlandırılması işlemidir. Kürtaj yaptırmak isteyen kişiler gebeliğin ilk aylarında bu işlemi yaptırabiliyor. 10’ncu haftadan sonra Türkiye’de yasalar kürtaj olmaya izin vermiyor.

Kürtaj isteyen kişiler genellikle istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için başvuru yapar. Bunun dışında yalnızca kişilerin isteklerine göre değil, sağlık durumuna göre de doktor gözetiminde gebelik sonlandırılabilir. Bu durum doktor raporu ve tetkiklerin sonuçları ile sabitlenerek herhangi bir yasal sorun oluşturmadan tamamlanır.

Zaman zaman bazı hastaneler kürtaj öncesinde anne adayının bu kararını psikolojik olarak da kesinleştirmek için psikiyatr görüşmesi de ayarlamaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış olan doktor tarafından yapılan psikolojik muayenede de eğer bu karar çıkarsa kürtaj hızlı bir şekilde yapılarak gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj için kaç saat açlık gerekir?

Kadın doğum uzmanına olacağınız muayene sonrasında uzman hekim size kürtaj öncesinde yapılması ve yapılmaması gerekenleri aktaracak. Bunlardan birisi de yeme içme kısmıdır. Kürtajdan önce en az 4 saat kadar önce yeme ve içmeyi bırakmak gerekiyor. Özellikle katı gıdalar ve su haricindeki sıvılar bunların başında geliyor. Ancak bundan önce de uygulamanız gereken perhiz bulunuyor. En az iki gün önce ağır yağlı yemeklerden uzak durmanız gerekiyor. İki günün sonucunda kürtaj için hastaneye gittiğinizde de yukarıda bahsettiğimiz yiyecek ve içecekleri tüketmemelisiniz.

Kürtaja giderken ne giyilir?

Kürtaj işlemi yaptıracaksanız rahat kıyafetler giymeniz sizin adınıza en doğru olan tercihtir. Düz ayakkabı, rahat iç çamaşırı (fazladan yanınızda bulundurmanızda fayda var), üzerinize de tercihen bol bir elbise giyilebilir. Kürtaja giderken dar pantolon tercih etmeniz hem o an hassaslaşan vajina bölgenizi rahatsız edebilir hem de bir sorun çıktığında müdahaleyi zorlaştırabilir. Kürtaj işleminden önce yalnızca altınızdaki kıyafetlerinizin çıkartılması istenir. Üzerinize size verilen ameliyat önlüğü giydirilir ve operasyon odasına alınırsınız.

Kürtaja tek başına gidilir mi?

Kürtaj yaptıracak kişi tek başına hastaneye gidebilir. Bunda herhangi bir sakınca yoktur ancak gebelik sonlandırmaya karar veren çiftlerin psikolojik açıdan ve destek vermesi açısından birlikte gelmesi önerilmektedir. Ancak bazen tek başına bu işlem de yapılabilmektedir. Önemli bir detay ise, kürtaj evlilik akdi içerisinde yapılacaksa mutlaka iki tarafın da rızasının alınması gerekmektedir. Bu nedenle evli çiftler tek başına kürtaj yaptıramayacağı için birlikte gelmek durumundalar.

Kürtaja giderken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kürtaja giderken doktorunuzun size verdiği tavsiyelere mutlaka uymalısınız. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yeme içmeyi birkaç gün önceden düzenlemek buna dahildir. Bunun yanı sıra kürtaj öncesindeki tüm prosedürlerin tamamlandığına dikkat etmek de gerekiyor. Yine gelmeden hemen önce ılık bir duş almak da sizi rahatlatabilir. Rahat kıyafetler giymek ve yanınızda en azından bir tane yedek elbise, iç çamaşırı getirmelisiniz. Randevunuzun tam saatinde klinikte olmanız ve doktorlar ile iletişime geçmeniz de önemlidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar