Kürtaj, gebeliğin ya da hamilelik sürecinin doktor kontrolünde bitirilmesi anlamına gelir. Dünyada hemen her ülkede uygulanan kürtaj, bazı ülkelerde kültürel faktörlerden dolayı farklı kanuni gerekçelere dayandırılır. Kürtaj ülkemizde de kanuni şarta bağlanmış bir yapıdadır. Türkiye’de hamileliğin ilk 10 haftasında kişiler kendi iradeleri kapsamında kürtaj olabilirler.

Kürtaj, profesyonel olarak yalnızca kadın-doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu işlemde cenin rahimden kazınarak çıkartılır ve herhangi bir parçası kalmadan anne karnından ayrılır. Bunun sonucu olarak hamilelik süreci de profesyonel olarak sona erer.

Tüm bunlara ek olarak kürtaj başka amaçlarla da kullanılır. Gebe olmayıp da herhangi bir rahatsızlığı ortadan kaldırmak, altındaki nedeni öğrenmek amacıyla da kürtaj yapılabilir. Bu durumda kişinin yaşı ya da durumu hiç önemli değildir. Örneğin bölgeden doku almak amacıyla da kürtaj işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunun yapılmasının temel sebebi ise tanısal amaçlıdır. Probe kürtaj adı verilen işlem de bu amaçla yapılan çeşit içerisinde değerlendirilebilir.

Probe kürtaj nedir?

Rahim içerisinde gerçekleşen düzensizliklerde teşhis etmek zaman zaman zorlaşabilir. Bu amaçla bölgeden doku örneklerinin alınması için probe kürtaj adı verilen cerrahi operasyon yapılır. Böylece hastalığın ya da düzensizliğin altında yatan sebepler daha net araştırılır. Probe kürtaj birçok kişi tarafından göz korkutan bir işlem olarak görülse de kısa süren ve çok basit bir yöntemdir. Dolayısıyla herhangi bir rahim rahatsızlığınız varsa ve doktorunuz probe kürtaj önerisinde bulunuyorsa yaptırmanız, hastalığın ilerlemesinin önüne geçecektir.

Probe kürtaj çoğunlukla kadının menopoza girmeden önce yapılır. Hem kanamayı durdurmak hem de tedavi yollarını araştırmak için kullanılır.

Probe kürtaj neden yapılır?

Probe kürtaj pek çok sebepten yaptırılabilir. Bunların başında âdet kanamasında yaşanan düzensizlik geliyor. Günümüzde birçok kadın farklı nedenlerden dolayı âdet kanamalarında düzensizlik yaşıyor. Bu da ister istemez sosyal hayatı etkiliyor. Dolayısıyla bu şikayetle doktora giden kadınlara daha sağlıklı teşhis için probe kürtaj adı verilen yöntem uygulanıyor. Bu teknik ile bölgeden alınan dokuyu inceleyen doktorlar daha net bulgulara erişebiliyor. Özellikle kanamada yumurtlama olup olmadığına bakılır ve bu durumun altında hangi sebep olduğu ortaya konur.

Âdet kanamasındaki düzensizliklerin yanı sıra, rahim zarında kalınlaşma, rahim ağzında kanser şüphesi, kadınsal hormonların düzensizleşmesi gibi durumlar da probe kürtaj ile tespit ediliyor. Alınan örnekler patoloji laboratuvarlarında detaylı bir şekilde incelendikten sonra raporlanıyor ve hastalığın altında yatan sebepler ortaya çıkartılıyor.

Probe kürtaj nasıl yapılır?

Probe kürtaj, adet başlangıcı itibari ile 21’inci güne ulaşılan zaman dilimi içerisinde yapılır. Dolayısıyla daha önce ve daha sonra bu işlem genellikle yapılmaz. Rahim içerisine giren uzman hekim burada yer alan mukozadan örnek alır.

Probe kürtaj için bazı hekimler gebelik ihtimali dolayısıyla kanamanın gerçekleştiği ilk 6 saatte örneğin alınması gerektiğini savunmuşlardır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar