Kürtaj zaman zaman gereklilik olarak görülse de kimi durumda kişilerin isteği çerçevesinde yaptırılan gebelik sonlandırma işlemidir. Birçok ülkede yasal olarak güvence altına alınsa da halen daha tartışmalı bir konu olarak gündemdeki yerini de korumaktadır.

Bugün kürtaj yaptırılırken birçok yöntem kullanılmaktadır. Vakumlu aspirasyon, laparotomi, karman kanüllü aspirasyon bunlardan birisidir. Her yöntemin kendisine göre çeşitli gebelik sonlandırma ve kişinin sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilme yolları bulunmaktadır. Kişiler kürtaj sonrasında vücutlarında yaşanan değişikliğe de dikkat etmektedirler ve doktorlarına bu konuda birçok soru yöneltmektedirler.

Kürtaj Sonrası Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Kürtaj sonrasında kadınlarda vajinal kanama sıklıkla görülür. Ancak herkeste aynı şiddette olmaz. Kimi kadınlarda lekelenme şeklinde kimisinde ise şiddetli bir kanama şeklinde gerçekleşir. Kanama durumu birkaç gün ya da haftalarca sürebilir. Buna ek olarak kürtajdan sonra kramp ve karın ağrısı da olabilir. Bu semptomlar normaldir ve genellikle ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Kürtaj Sonrası Vücut Ne Zaman Toparlanır?

Kürtaj sonrası vücudun toparlanması birkaç gün ile birkaç haftayı bulabilir. Bu tamamen kadının vücut yapısı ve metabolizması ile alakalıdır. İşlemden hemen sonra kadınlar kramp, kanama ve karın ağrısı yaşayabilir. Bu semptomlar genel olarak birkaç gün içinde azalır.  Ancak kadınların bu süre zarfında mutlaka dinlenmeleri ve kendilerini aşırı yoracak faaliyetlerden uzak durmaları oldukça önemlidir.

Bazı durumlarda, kadınlar kürtajdan sonra enfeksiyon veya ağır kanama gibi komplikasyonlar yaşayabilir. Kadınların semptomlarını izlemeleri ve herhangi bir komplikasyon belirtisi yaşarlarsa tıbbi yardım almaları önerilmektedir.

Kürtaj Sonrası Hormonlar Ne Zaman Düzelir?

Kürtaja kadar geçen sürede kadınların hormonları hamileliğe göre şekillenir. Ancak elbette hamileliğin sonlandırılması ve birdenbire kişinin gebe olmaması durumunda bu hormon fazlalığı kadını olumsuz yönde etkilemeye başlar. Hormonal değişiklikler kadının fiziksel ve duygusal sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Hamilelik sırasında özellikle östrojen ve progesteron hormonları had safhada yükselir.

Dolayısıyla genel olarak, kürtajdan sonra hormon düzeylerinin normale dönmesi birkaç hafta alabilir. Bu süre zarfında kadınlar, yorgunluk, ruh hali değişiklikleri ve iştah ve uyku düzeninde değişiklikler gibi bir dizi semptom yaşayabilir. Bu dönem içerisinde kişi yediğine ve içtiğine, yaşam tarzına mutlaka dikkat etmelidir.

Kürtaj Sonrası Kaç Gün Dinlenmeli?

Kürtaj sonrasında yaşamınıza eskisi gibi dönmeniz biraz zaman alabilir. Bedende ciddi değişim başlatan hamileliğin birdenbire sona erdirilmesi kişinin bedenine yük getirebilir. İyileşme süreci, işlemin türüne ve kadının genel sağlığına bağlı olarak değişebilse de genellikle kadınların kürtajdan sonra en az birkaç gün dinlenmesi önerilir.

İşlem sonrasında kadınların çeşitli ağrı hissetmeleri de bu birkaç günlük dönem içerisinde gerçekleşir. Dolayısıyla kişinin doktorların uyarılarını da dikkate alarak en azından ilk hafta bedenine çok yüklenmeden yaşamını sürdürmesi gerekmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar